Malware Nedir? Malware Virüsünden Nasıl Korunulur?

Malware, sahibinin bilgisi veya onayı olmadan bir bilgisayara yüklenebilen bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Bu yazılım kullanıcının bilgisayarına zarar verebilir, bilgi çalabilir ve hatta donanıma zarar verebilir. Bildiğiniz gibi, kötü amaçlı yazılım cihazınız için çok tehlikelidir, bu nedenle ondan korunmak önemlidir.

Malware virüsü, bir bilgisayara bulaşabilen bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Virüslü bir dosya indirerek veya bir e-posta ekini açarak sisteminize tanıtılabilir. Birçok insan siber dünyada gizlenen tehditlerden habersizdir. Malware virüs yazılımını tespit etmek her zaman kolay değildir çünkü normal dosyalar ve programlar olarak gizlenebilir.

Kötü amaçlı yazılım virüsünden kaçınmanın iyi bir yolu, herhangi bir dosya veya programı indirirken veya açarken dikkatli olmaktır. Malware yazılım virüsleri genellikle e-posta ekleri, indirmeler, güvenliği ihlal edilmiş web sitelerini ziyaret etme, virüslü dosyaları paylaşma ve şüpheli bağlantılara tıklama yoluyla bulaşır.

Malware Nedir?

Malware, bilgisayarınıza bulaşabilen ve kişisel veya finansal bilgileri çalabilen bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Ayrıca bilgisayarınıza zarar vererek kullanımını zorlaştırabilir ve hatta kullanılamaz hale getirebilir. Bazı kötü amaçlı yazılımlar kişisel bilgileri çalmak için tasarlanırken, diğerleri bilgisayardaki verilere zarar vermek veya yok etmek için tasarlanmıştır. Malware virüsü ise bilgisayarın ayarlarını bozan, yazılımları silen ya da değiştiren ve sistemde çeşitli hatalar çıkmasına neden olan bir virüstür.

Malware yazılımı bilgisayarın çalışmasını bozmak veya bir bilgisayar sistemine yetkisiz erişim sağlamak için tasarlanmış her tür yazılımdır. Çok çeşitli sistemsel arızalara neden olabilir. Kötü amaçlı yazılımlar genellikle kullanıcının bilgisi veya izni olmadan bilgisayarlara yüklenir ve Malware yazılımı daha sonra kullanıcının bilgisi olmadan arka planda çalışır.

Malware Nasıl Bulaşır?

Malware birkaç yolla bulaşır. En yaygın yollardan biri e-posta ekleridir. Kötü amaçlı yazılım ayrıca bir USB sürücüsü veya virüslü bir web sayfası aracılığıyla da iletilebilir. Yazılım e-posta ve sosyal medya yoluyla yayılabilir. Ayrıca, açıklardan yararlanma güvenlik açığı varsa, bir web sitesi aracılığıyla da yayılabilir.

Malware virüsü, kötü niyetli biri tarafından meşru bir yazılıma veya yürütülebilir bir dosyaya enjekte edildiğinde oluşturulur. Bu genellikle, kullanıcı meşru olduğunu düşündüğü bir bağlantıya tıkladığında olur, ancak bu onları güvenliği ihlal edilmiş ve Malware yüklenmiş bir siteye yönlendirir.

Malware Virüsünden Nasıl Korunulur?

Malware yazılımlardan kaçınmak için, internetten dosya indirirken her zaman dikkatli olmalısınız. Ayrıca cihazlarınızda güncel bir anti virüs korumasına sahip olduğunuzdan ve dosyaları düzenli olarak harici bir sürücüye veya bulut depolama hizmetine yedeklediğinizden emin olmalısınız.

Malware virüsü gibi virüslerden korunmak için şunlara dikkat edilebilir;

  • Güvenilir olmayan ve bilinmeyen uygulama ve dosyalar indirilmemelidir.
  • Güvenilir olmayan web sitelerine girilmemelidir.
  • Bilinmeyen e-postalara gönderilen linklere giriş yapılmamalıdır. Bilinmeyen linklerden Malware virüsü yüklenebilir.
  • Virüs programı kullanılmalı ve düzenli aralıklar ile tarama yapılmalıdır.

Belirtilen unsurlara dikkat edilmesi durumunda Malware yazılımı gibi virüslerden korunmak mümkün oluyor.

Malware Virüsü Nasıl Temizlenir?

Bilgisayarına Malware virüsü bulaşan kişiler bu virüsü nasıl temizleyeceklerini merak ediyor. Genel olarak virüsü temizlemek için yapılması gereken ilk şey sistemi güvenli modda başlatmaktır. Ardından ise geçici dosyalar silinmelidir.

Geçici dosyalar silindikten sonra mevcut bir virüs programı ile ya da yeni indirilen bir Malware virüs programı ile tarama yapılmalıdır. Taramanın ardından ise virüs tespit edilir ve kullanıcı silme işlemi gerçekleştirir. Bu sayede kolay bir şekilde Malware virüsünden kurtulmak mümkün hale geliyor. Virüs silindikten sonra bilgisayar normale dönüyor.