Yeni Başlayanlar İçin Metin Yazarlığı

Nasıl Metin Yazarı Olunur?

Metin yazarlığına yeni ilgi duyanlarınız için, kafanızdaki tüm soruların bir listesini yapmanız faydalı olacaktır. Çevrimiçi metin yazarlığı sanatını araştırarak başlayın. Bununla ilgili internette birçok içerik mevcut. İhtiyacınız olan tüm bilgileri kazanmanın zor olmadığından emin olabilirsiniz. Özellikle de yeni bir beceri öğrenmeyi ve ondan para kazanmayı merak ediyorsanız. Motivasyonunuz bu olmalı. İşte birkaç kaliteli çevrimiçi kaynak:

  • Copyblogger
  • Copyhackers
  • Convince & Convert
  • The Definitive Guide To Copywriting
  • Kopywriting Kourse

Metin Yazarlığına Nasıl Başlanır?

Bu konu tamamen sizin yazma deneyiminize bağlı. Ve evet biliyoruz genel yazı yazmak, makale yazmak, şiir yazmak veya blog yazmak, metin yazarlığı ile tamamen aynı şey değildir fakat bunlar iyi bir başlangıçtır. Kelime dağarcığınızı ve her şeyde nerede olduğunuzu anlamak için yazmaya başlayın.

Örneğin, içerik yazarı veya blog yazarı olarak daha önce deneyime sahip olanlarınız için, zihniyetinizi ve kazanılan becerilerinizi biraz ayarlamanız yeterli olacaktır. Yazmakta zaten iyisiniz, değil mi? Metin yazarlığına ilginizi çeken şeyin ne olduğunu düşünün? Metin yazarlığını, diğer becerilerinizin üzerine edinmek istediğiniz yeni bir beceri olarak mı düşünüyorsunuz yoksa metin yazarlığını bir meslek olarak tam olarak sürdürmek mi istiyorsunuz?

Daha yeni başlıyorsanız, bahsettiğimiz gibi, metin yazarlığı hakkında birçok Facebook grubu ve çevrimiçi blog var. Bir de Reddit var. Yeni başlayanlar için, genelci olarak başlamak önemlidir. Bu etkili bir yol alma yöntemidir. Daha sonra uzmanlık alanınıza karar verebilirsiniz. Şu anda farklı bir iş pozisyonundaysanız, boş zamanınızı metin yazarlığı becerilerinizi araştırmak ve uygulamak için kullanabilirsiniz. Aktif olarak bir metin yazarlığı işi arıyorsanız, çevrenizde bir metin yazarlığı pozisyonu bulabilirsiniz yada bionluk gibi sitelerden faydalana bilirsiniz. Bir şirkette veya bir reklam ajansında pazarlama departmanında iş bulmaya karar verebilirsiniz. Üçüncü seçenek serbest çalışmadır, ancak önce şirket içinde çalışma konusunda birkaç yıllık deneyim edinmenizi tavsiye ederiz.

Neden Şirket İçi Metin Yazarlığı Yapmalısınız?

Şirket içi metin yazarı olmak sizin için harika bir deneyim olacak – sınırlarınızı, becerilerinizi, öğrenme ve uyum sağlama istekliliğinizi, sabrınızı, bilginizi, ısrarınızı, insan becerilerini, eleştiriyi nasıl ele aldığınızı vb. test ederek. Herkesin yolculuğu aşağı yukarı bu şekilde başladı ve kırılma anları bu noktalarda yaşandı. Şirket içi bir pozisyon size çok şey öğretecek ve kendiniz hakkında da çok şey öğreneceksiniz. Birkaç ay sonra (belki yıllar sonra), aşağıdakiler gibi çok çeşitli soruların yanıtını alacaksınız:

“Şirket içi bir pozisyon bana uygun bir şey mi?”

“Ajansın yaşam baskısını seviyor muyum?”

“Son teslim tarihleriyle başa çıkmakta ne kadar iyiyim?”

Nasıl Bir Metin Yazarı Olmalıyım? Metin Yazarlığı Türleri

Nereden başlasak bilemiyoruz… Yaratıcı metin yazarlığı, dijital metin yazarlığı, SEO metin yazarlığı, teknik metin yazarlığı, satış metin yazarlığı vb. gibi belki de sonsuzluğa uzanacak türler bulunuyor.

Farklı Metin Yazarlığı Türleri Nelerdir?

İyi olabileceğini düşündüğünüz bir veya daha fazla alan bulduğunuzda yazmaya başlayın. Hayali bir müşteri alın ve metin yazarlığı projenizi oluşturun. Birkaç örnek yapın. Sonra birkaç gün sonra geri dönün ve düzenleyin, kopyanızı gözden geçirin. İnsanların yorum yapması ve eleştirmesi için çevrimiçi olarak paylaşabileceğiniz platformlar araştırın veya oluşturun. Bazı iyi tavsiyeler yolunuzu açabilir. Sonra mı? Uygula. Oku. Uygula. Devamını oku ve tekrar uygula. Ne kadar çok okursanız, kağıt üzerinde düşüncelerinizin yanı sıra cümleler, ifadeler oluşturma konusunda o kadar iyi olursunuz. Ek olarak, kelime dağarcığınızı da geliştirmiş olursunuz.