Türkiye’nin İlk Milli Muharip Uçağı: KAAN

Türkiye’nin ilk muharip uçağı, uzun süredir büyük bir merakla bekleniyordu. Özellikle milli savunma ve havacılık alanında yaşanan gelişmeler, yerli ve milli ilk muharip uçağına yönelik beklentiyi artırmıştı. Bununla birlikte yerli ve milli ilk muharip uçağının isminin ne olacağı merak konusuydu.

TUSAŞ bünyesinde yapılan “İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı” kapsamında Türkiye’nin ilk muharip uçağının ismi belli oldu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Kahramankazan Merkez Yerleşkesi içerisinde yapılan tanıtım organizasyonu ile ilk yerli muharip uçağı hakkında önemli bilgiler de paylaşıldı.

“İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı” Kapsamında Tanıtıldı

“İstikbalin Yüzyılı Tanıtım Programı” kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin Kahramankazan merkezinde tanıtımı yapılan Türkiye’nin ilk muharip uçağının ismi KAAN olarak açıklandı. KAAN’ın dışında birçok farklı savunma sanayii projesinin tanıtıldığı organizasyon kapsamında, KAAN hakkında detaylar da kamuoyuna aktarıldı.

Yapılan açıklamalarda yerli muharip uçağı KAAN’ın süpersonik hızlara ulaşacağı vurgusu yapıldı. TUSAŞ Genel Müdür Temel Kotil tarafından tanıtılan KAAN, beşinci nesil savaş uçaklarında kullanılan “Supercruise” teknolojisine sahip olacak. Havacılık ve savunma sanayinde birçok ülkenin başaramadığı bir teknolojiye ulaşan KAAN, olası bir savaş halinde oldukça hızlı bir şekilde manevra yapılabilecek. Süpersonik hızlar olarak tanımlanan bu manevra kabiliyeti ile Türkiye’nin ilk milli muharip uçağı KAAN, alanında öncü olacak.

Türkiye Beşinci Nesil Savaş Uçağı Geliştiren Ülkeler Arasına Girdi

Türkiye’nin ilk muharip uçağı KAAN, aynı zamanda beşinci nesil savaş uçakları arasında da önemli bir konuma oturdu. Almanya ve Fransa gibi dünyanın önde gelen savunma sanayi ülkelerinin henüz yarışa dahil olamadığı beşinci nesil savaş uçağı alanında KAAN, öncü teknolojilerden biri olarak dikkat çekiyor. Yerli muharip uçağı; ABD, Çin, Japonya ve Hindistan’ın geliştirdiği uçakların ardından tanıtılan ilk beşinci nesil muharip uçağı oldu.