Neden Paylaşımlı Bir Ofiste Çalışmalısınız?

624

Türkiye’de şu anda paylaşımlı ofis trendi pek çok özgür çalışanın ya da girişimin ilgisini çekiyor. Şirketlerin de yavaş yavaş bu akıma uyum sağlamaya başladığı bugünlerde sıradan ofislerin yerini yaratıcı ofisler almaya başlıyor.

Üyelik bazlı bu tür ofisler neden bu kadar dikkat çekmeye başladı? İstanbul’da da Kolektif House gibi pek çok paylaşımlı ofis içerisinde freelancerlar ve diğer çalışanların daha verimli ve sağlıklı çalıştığı gözlemlenmeye başladı. Geleneksel ofislere veda etmenin zamanı geldi mi?

Öncelikle değinmek istediğimiz noktalardan biri paylaşımlı ofislerde çalışanlar yaptıkları işi daha değerli ve anlamlı görmeye başlamış olması. Sıradan bir ofis yerine modern ve yenilikçi ofislerde gerçekleştirilen işlerin eskiye kıyasla daha yaratıcı olduğu su götürmez bir gerçek. Bu da bu ofis çeşitlerinin daha da önem kazanmasına sebep oldu. Eğer siz de böyle bir ofiste çalışmaya başlarsanız bulunduğunuz ortamda pek çok şirket, yatırımcı ve projenin var olduğunu görüyor olacaksınız. Bunun yanı sıra çok daha az bir rekabet ortamı olacağı için özgürce ve rahatça çalışabileceğiniz bir ofisiniz ya da masanız bulunacak, bir çalışan daha ne ister ki?

İkinci olarak paylaşımlı ofislerin sahip olduğu kültür ve çalışma anlayışı sayesinde pek çok olanaktan faydalanabilirsiniz. Yeni iş birlikleri ve ortaklıklara imza atabilir ya da orada bulunan bir freelancer ile güzel bir projeye başlayabilirsiniz. Bulunulan ortamda çalışan diğer kişilerin sahip olduğu eşsiz yetenekler diğer üyelerin işine yarayabiliyor.

Paylaşımlı ofisler 7/24 açık olduğu için kendi iş programınızı kendiniz düzenleyebilirsiniz. İster sabahlayın ya da ister akşam gidin, program size göre şekilleniyor olacak. Ofiste mevcut olan farklı çalışma alanlarını da dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz için yaratıcılığınızı daha rahat kullanıp başarılı işler çıkartabiliyor olacaksınız. Paylaşımlı ofislerin sağladığı toplantı odası ve benzeri olanakları da kullanmak işinizi katkı sağlayacaktır.

Ve en önemli noktalardan biri olan “topluluğun bir parçası olma” hissiyatı size burada geçirdiğiniz süre boyunca eşlik edecek. Bir zaman sonra aile gibi bile hissedeceğiniz bu samimi çalışma ortamı sayesinde yeni arkadaşlıklara ve yeni iş birliklerine yelken açabilirsiniz!