Netflix’te Yer Alan Türk Yapımlar

Dünyanın en büyük dizi ve film izleme platformlarından olan Netflix, son dönemlerde özellikle Türk yapımı film ve dizileri ile dikkat çekiyor. Türk yapımlarına seyirciler tarafından dünyanın her yerinden büyük ilgi geliyor. Tabii Türk dizi ve filmleri, sadece seyircilerin değil aynı zamanda Netflix’in de ilgisini çekiyor. Öyle ki Netflix, en çok Türk dizi ve filmlerini bünyesinde barındıran yayın platformu olarak biliniyor. İşte Netflix’te yer alan Türk yapımlar;

Kelebekler

Komedi ve dram ikilisinden sahneler taşıyan Kelebekler adlı film, ilk olarak 2018 yılında vizyona girdi. Filmin yönetmen koltuğunda Tolga Karaçelik oturuyor. IMDb puanı 7,4 olan bu film, eleştirmenler tarafından güzel yorumlar almasının yanı sıra Sundance Film Festivalinde “En İyi Film” ödülünü de almayı başardı.

Filmin konusu ise yıllar boyu birbirinden ayrı yaşamış 3 kardeşi anlatıyor. Birbirlerinden uzakta yaşayan ve neredeyse hiç görüşmeyen 3 kardeş, babalarının istekleri üzerine tekrar bir araya geliyor ve bir araya geldikten sonra babalarının öldüğünü öğreniyor. Daha sonrasında ise babalarının kendilerine bıraktığı vasiyeti çözmeye çalışıyorlar. Filmin oyuncu kadrosunda ise Tolga Tekin, Tuğçe Altuğ ve Bartu Küçükçağlayan gibi isimler bulunuyor.

Unutursam Fısılda

Çağan Irmak’ın yapımcılığını üstlendiği film, Netflix’te en yüksek puan alan Türk filmleri arasında yer alıyor. Kurallara uymak istemeyen Hatice ve henüz yeni mezun olan Hanife’nin yaşadıklarını anlatan film, romantik ve dramatik sahnelerden oluşuyor.

Hatice’nin hayatta tek istediği şarkı söylemek ve sesini duyurmaktır. Hanife ise biraz daha çekingendir ve gizli tuttuğu bir şiir defteri bulunmaktadır. Hatice’nin zamanla sesini duyurmaya başlaması, Hanife’yi rahatsız eder ve iki kardeş, aynı kişiye âşık olunca işler yavaş yavaş değişmeye başlar. Konusu ile dikkatleri üzerine çeken Unutursam Fısılda, 7,5 IMDb puanına sahip.

Kaybedenler Kulübü

Aslında bu filmi neredeyse izlemeyen yoktur. Bir zamanların en efsane filmlerinden olan Kaybedenler Kulübü, bir süre sonra Netflix’in kütüphanesine eklendi ve daha çok izlenmeye başladı.

Film, Kaan ve Mete adlı iki kişinin yaşadıklarını anlatıyor. Farklı sohbetler ile bir radyo programı sunan ikili, radyo dışında farklı işler ile uğraşmaktadır. Radyo programı sırasında sürekli kendi yalnızlıkları ve hayatları ile dalga geçerek kaybetmeye mahkûm olduğunu düşünen ikilinin fikirleri, hayatlarına Zeynep’in girmesi ile birlikte değişecektir. IMDb puanı 7,6 olan Kaybedenler Kulübü, Türkiye’nin en çok izlenen filmleri arasında yer alıyor.

Ölümlü Dünya

Son dönemlerin en başarılı komedi, aksiyon filmlerinden biri olan Ölümlü Dünya’nın yönetmen koltuğunda Ali Atay oturuyor. Komedi dışında bol bol aksiyon ve absürtlük bulunan filmin IMDb puanı ise 7,7.

Geçimini tetikçilik, adam öldürme ve kaçırma gibi çeşitli farklı işlerle sağlayan ailenin yaşadıklarını konu alan film, her sahnenin son derece sürükleyici ve bir o kadar da eğlenceli olması ile biliniyor. Hem aksiyon dolu hem de komik bir film arayışındaysanız, Ölümlü Dünya tam size göre.

Kelebeğin Rüyası

Diğer yapımlara göre daha eski olan Kelebeğin Rüyası, dram ve tarihin bir araya gelmesi ile izleyiciye harika bir eser izlettiriyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise aynı zamanda senaryoyu da yazan Yılmaz Erdoğan oturuyor.

Film ilk olarak Zonguldak’ta başlıyor ve 1940’lı yıllarda geçiyor. O dönemde 2. Dünya Savaşının ağır basmasına rağmen iki gencin çevresine şiir aşkını aşılamaya çalışmasını konu alan film, tarih bilginizi tazeleyeceği gibi harika dram sahneleri ile sizi adeta ekrana bağlayacak. Film boyunca şiir aşkını herkese aşılamaya çalışan iki genç, çeşitli zorluklardan geçecek ve verem hastalığı sağlıklarını tehlikeye atacaktır. Filmin IMDb puanı ise 7,7. Aynı zamanda oyuncu kadrosunda Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat ve Belçim Bilgin gibi isimler de bulunuyor. Yani film, her açıdan ilgi çekici…

Müslüm

En çok izlenen Türk filmleri arasında yer alan Müslüm, vizyona girdikten kısa bir süre sonra Netflix kütüphanesinde de kendine yer buldu. Her ne kadar film, birçok kişi tarafından izlendikten sonra Netflix platformuna dahil olsa da tekrar izlemek isteyenler için büyük bir fırsat oldu.

Film, isminden de anlaşılacağı üzere ülkemizin en çok sevilen sanatçılarından biri olan Müslüm Gürses’in hayatını konu alıyor. Film boyunca Müslüm Gürses’in küçüklükten yetişkinliğe ve ünlü olduktan sonra karşılaştığı sorunlar ve verdiği mücadele anlatılıyor. IMDb üzerinden 7,7 alan film, Timuçin Esen ve Zerrin Tekindor gibi isimlerle de dikkat çekmeyi başarıyor.

Nefes: Vatan Sağolsun

Türkiye’nin en çok izlenen savaş filmleri arasında yer alan Nefes: Vatan Sağolsun, 10 yılı aşkın bir süre önce de çıksa hala adından sık sık söz ettirmeyi başaran nadir yapımlardan. Özellikle ülkemizde oldukça beğenilen film, kısa bir süre sonra dünyanın her yerinden seyirci çekmeyi başardı. 16 Ekim 2009 yılında vizyona giren filmin oyuncu kadrosu, o zamanlar pek ünlü değildi fakat film, buna rağmen kısa sürede büyük ilgi çekti.

Filmin konusu ise teröristlerin yoğun olduğu Irak sınırına atanan 40 genç askerin yaşadığı zorlukları ele alıyor. 40 genç asker, bir yüzbaşı komutasında hareket ederek hem eksi dereceye düşen havaya hem de teröristlerin saldırısına dayanmaya çalışmaktadır. Nefes: Vatan Sağolsun, Netflix’te en yüksek puan alan Türk filmleri arasında yer alıyor.

7. Koğuştaki Mucize

Netflix’te en çok izlenen dram filmleri arasında yer alan 7. Koğuştaki Mucize filmini izlerken ağlamayan birini bulmak bir hayli zor. Dram türündeki filmler arasında yeri bir ayrı olan 7. Koğuştaki Mucize, özellikle oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Filmin oyuncu kadrosunda Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur ve Deniz Baysal gibi isimler yer alıyor. Yine aynı isme sahip bir Koreli yapımdan esinlenerek ortaya çıkan 7. Koğuştaki Mucize, kısa sürede Türkiye’de gişe rekorları kıran yapımlar arasında yer almayı başardı.

Film, zekâ geriliğine sahip Memo’nun yaşadığı zorlukları anlatıyor. Küçük bir kızın öldürülmesinden sorumlu tutulan Memo, aslında masumdur ve bunu kanıtlamak için elinden gelen her şeyi yapar, fakat her geçen gün zaman daha da daralır. Zaman daralırken Memo’nun tek istediği, kendi kızına kavuşmaktır. IMDb puanı 8,2 olan 7. Koğuştaki Mucize, en yüksek puanlı Türk filmleri arasında yer alıyor. Hala izlemediyseniz, kesinlikle izlenecekler listesine eklemeniz gereken türde bir film.

50 M2

Henüz 2021 yılında yayına giren 50 M2, kısa süre içerisinde büyük ilgi gördü ve Netflix’te en çok izlenen Türk dizileri arasına girmeyi başardı. 50 M2 büyüklüğünde bir terzi dükkanında yaşayan Gölge, gerçek hayatta aslında bir tetikçidir ve kimliğini gizli tutmak için elinden geleni yapar. Mahallede daha çok vakit geçirmeye başlayan Gölge’yi herkes terzinin ölen oğlu olarak bilir ve Gölge’de bu düşünceden yararlanmak ister.

Kimliğini herkesten gizli tutmaya çalışan Gölge, zaman geçtikçe geçmişi hakkında farklı şeyler öğrenecektir. IMDb üzerinden 7,0 puan alan dizi, kesinlikle izlemeye değer. Dizinin oyuncu kadrosunda ise Engin Öztürk, Kürşat Alnıaçık ve Cengiz Bozkurt gibi isimler yer alıyor.