NFT ile Satış Nasıl Yapılır?

Dünyada gün geçtikçe daha popüler hale gelen NFT kavramı, Non-Fungible Token yani değiştirilemez para birimi anlamına gelir. Ethereum kripto işletim sisteminde eşi benzeri bulunmaması ve takas edilmesinin mümkün olmamasıyla kriptodan ayrılarak ERC-721 ve ERC-1155 standartlarında satışa imkân verir. ERC-1155 oyun evreninde işlem yapma amacıyla kullanılır.

NFT ile Nasıl Satış Yapılır?

NFT alım satımı herkes tarafından yapılabilen bir işlem olduğu için yaygın olarak kullanılan bir yöntem olarak kendisini gösterir. Sanat eserleri, oyun karakterleri ve çizimleri, sosyal medya postları gibi alanlarda yapılan NFT satımları dünyada ve ülkemizde oldukça ilgi görür.

Orijinal eserin dijital versiyonunun yüksek meblağlara alıcı bulduğu gelecek vadeden bir alan olarak görülür. Eserlerin sanatsal değerini koruyan ve merkeziyetsiz yapısıyla eserleri herkesin erişimine açan bir yöntemdir.

NFT alım ve satımının blok zinciri yani blockchain teknolojisi ile koruma altında olması yöntemin güvenilirliği artırır. Peki ünlü isimlerin de eserlerini satışa çıkarmayı tercih ettiği yöntem olan NFT satışı nasıl gerçekleştirilir?

Platform seçiminden ürün tanıtımına kadar özenle yapılması gereken bu sürecin bir işleyişi mevcuttur. Sürecin başlıca aşamaları şunlardır:

  • Alışveriş yapılacak NFT formatına karar vermek
  • NFT formatına uygun olacak blockchain pazaryeri seçmek
  • Blockchain yapısıyla ilişkili platformu bulmak
  • Cüzdanınızı sistem ile ilişkilendirerek satış sürecini başlatmak

NFT Satışı İçin Ne Gerekir?

NFT’ye konu olabilecek unsurlar oldukça fazladır. Hayal gücü ve yaratıcılık ile doğru orantılı bir seyir izleyen bu yöntem ile geleceğin dünyasına bir kapı aralanır. Satış yapmanın herkese açık olması merkeziyetsiz yapısından kaynaklanır.

Eseri NFT’ye dönüştürmek oldukça pratiktir. İlk olarak eserin yayına gireceği blockchain platformunun seçilmesiyle birlikte sürecin önemli bir kısmı gerçekleştirilir. Çeşitli özellikler ile farklılaşan blok zincirleri içerisinde sık tercih edilen Ethereum blockchain sistemi bulunur.

Ethereum blok zinciri uyumlu OpenSea gibi platformlarda eserlerinizi oluşturarak satışa çıkarabilirsiniz. Buna benzer farklı alanlarda öne çıkan çeşitli platformlar mevcuttur. Eseri sisteme aktardıktan sonra orijinallik, telif ve diğer ilgili bilgiler sizden talep edilir.

NFT’ye dönüştürülen eser yazılacak dikkat çekici bir tanıtım metni ve fiyatlandırma ile satışa sunulur. NFT’ye bir fiyat biçerken eserin özgünlüğü ve orijinalliği göz önüne alınır. Eseri satın alan kişi dijital jetonu elde eder. Bu jeton satın alan kişinin orijinal ürüne sahip olduğunun göstergesidir.

NFT Satışı İçin Uygun Platform Nasıl Seçilir?

Üretilmek istenen NFT’ler için farklı blockchain sistemleri ile uyumlu platformlar bulunur. Eserin niteliği, kullanım alanı ve kitlesine göre bu platformlar arasından seçim yapılır. Bazı platformlarda NFT üretmek için ücret talep edilir.

Ethereum uyumlu sitelerde “Gas Fee” olarak adlandırılan bir üretim ücreti bulunur. Bu ücret platformun yoğunluğu ve üretimin kapsamına göre belirlenir. Aynı hizmeti ücretsiz olarak sunan platformlar da mevcuttur. Sık tercih edilen Ethereum platformu ile uyumlu OpenSea, Mintable ve Rarible blockchain sistemlerinde kendi aralarında ve diğer sistemlerde işlem yapabilme esnekliği bulunur.

Rarible platformu çeşitli ön onay kriterlerinde esneklik gösterdiği için sık tercih edilenler arasındadır. Binance Smart Chain pazaryerlerinde ise sadece kendi platformu üzerinden alışveriş gerçekleştirme özelliği bulunur. Bu gibi farklılık gösteren kriterler arasından kendiniz ve eseriniz için uygun olacak platformu seçtikten sonra eserinizi dijital ortamda ölümsüzleştirebilirsiniz.

Eserinizi çok sayıda kişinin aktif olduğu dijital pazaryerlerine yükleyerek gerçek değerini yansıtan bir meblağ elde edebilirsiniz. Sanatçılar ve yaratıcı fikirleri olanlar için cazip ve heyecan verici fırsatlar sunan NFT dünyasında yer almak için geç kalmayın.