Ofissiz Şirketlerin Sahip Olduğu Kültür Öne Çıkıyor

1019

Son yapılan araştırmalara ve araştırmaların yanı sıra önümüzde mevcut olan gerçeklere göre güçlü ve sağlıklı bir şirket kültürü inşa etmek her şirket için o kadar da kolay bir süreç dahilinde gerçekleşmiyor. Bir şirket kültürü inşa etmek için devamlı bir gayret, çaba ve kendinize bu işe adamanız gerekiyor, böylece çalışanların işlerini yapabilmeleri ve motive olabilmeleri için her daim bir destek ortamı bulunan bir kurum oluşturulmuş olursunuz. Neredeyse açık görüşlü bütün şirketler bu tarz bir kültür için çalışmalarını sürdürmekte.

Ofis ve şirket kültüründe öne çıkan kültürlerden biri olan “uzaktan çalışma” ise şirketlerin bir kısmı için harika gözükse de bir kısmının halen kaçındığı bir kavram. Çoğu listeye ve araştırmaya göre uzaktan çalışma, ofissiz şirketlerin sahip olduğu kültür öne çıkıyor. Dahası, uzaktan çalışma herkesin ve şirketlerin yararlanabileceği bir kültür olarak öne çıkıyor.

Sözünü ettiğimiz çalışma ve ofis kültürü içerisinde iş birliği, inovasyon, iletişim, destek, zindelik, çeviklik, misyon ve değer bilinci, çalışma ortamı, sorumluluk ve performans değerleri oldukça yüksek oluyor. Bunun sebebi ise koşulların daha iyi olmasıdır. Uzaktan çalışmada bulunan her bir değer ile özellikle öne çıkan ülke ve şehirlerde oldukça sağlıklı şirket kültürleri inşa ediliyor.

Esnek çalışma ortamları şirket bünyesinde çalışan kişilere daha güzel bir ortam sunarken zinde kalmalarını da sağlıyor. Bu tarz kültüre sahip kurum ve kuruluşlarda hedeflenen amaç ise bağlanabilirliği ekip biçmek, bir başka deyişle gün boyunca çalışanların hem bağımsız çalıp hem de gerektiği zaman birbiriyle rahatça iletişim kurabilmesi. Bu hedefe ulaşıldığı noktada diğer her detay rahatlıkla gerçekleştirilebiliyor. Ne yazık ki bu konu hakkında pek çok şirket hassas olduğu ve iş birliklerinin fiziksel bir şekilde buluşulup yapılabileceğine inandığı için uzaktan çalışmaya sıcak bakmamakta; ancak pek çok şirket Slack ve benzeri program/uygulamalar sayesinde dünyanın dört bir ucundan birbirleriyle rahatlıkla iletişim kurmakta ve önem arz eden toplantılar düzenlemekte.

Gelecekte inovasyon ve beraberinde getirdikleri daha da önem kazandıkça pek çok şirketin home ofis çalışma ortamını benimseyen oluşumların arasına katılacağı da mümkün olacağa benziyor.