Otomobil Devlerinin Tamamen Elektrikli Araçlara Geçecekleri Tarihler

Elektrikli otomobiller her geçen gün daha fazla yaygın hale geliyor. Özellikle iklim sorunlarının artışıyla birlikte yükselen çevre duyarlılığı, araç kullanıcılarını da elektrikli araçlara yönlendiriyor. Otomotiv devleri de bu kapsamda elektrikli otomobillerin üretimine ve yeni teknolojilerin geliştirilmesine daha fazla önem veriyor.

Otomobil devlerinin elektrikli otomobil modellerine geçme nedenleri şunlardır:

  • Gelecekte benzin gibi yakıtlara erişim daha zor olacak.
  • İklim sorunlarının önüne geçmek isteniyor.
  • Daha çevreci araçlar üretmek amaçlanıyor.

Günümüzde birçok dev otomobil markası, elektrikli araç için çalışmalarını hızlandırdı. İşte otomobil devlerinin tamamen elektrikli araçlara geçecekleri tarihler.

Audi

Audi 2033 yılına kadar hem benzinli hem de dizel araçlarının üretimini bitireceğini duyurdu. Sıfır karbon emisyonu hedefi ile hareket eden dev marka, 2026 itibarıyla sadece elektrikli araç piyasaya sürecek. İçten yanmalı motorlar ise kademeli olarak durdurularak 2033 yılında son bulacak.

Bentley

İngiliz markası olan Bentley, 2030 yılından sonra tamamen elektrikli otomobillere geçmeyi planlıyor. 2026 yılından itibaren ise hibrit ve elektrikli araçlarını piyasaya sunacağını açıkladı.

Fiat

Elektrikli otomobillerle ilgili en yakın adımlardan birisi Fiat tarafından atıldı. Marka, 2025 yılıyla birlikte tamamen elektrikli otomobil üretecek. Yapılan açıklamaya göre 2025-2030 yılları arasında tamamen elektrikli araçların üretimi gerçekleştirilecek.

BMW

Dünyanın önde gelen markalarından birisi olan BMW, 2030 yılına kadar araçlarının yarısının elektrikli olması yönünde planlama yaptığını açıkladı. Alman otomobil devi, bu yıla kadar araçlarının %50’sini elektrikli yapacak.

Honda

Honda, elektrikli otomobillere geçmek için diğer şirketlerden daha yavaş hareket ediyor. Otomobil üreticisi tarafından yapılan açıklamada 2040 yılı itibariyle sadece elektrikli araçların satılacağı duyuruldu. Diğer otomobil devlerine göre daha geç bir tarih seçmesi ile dikkat çekiyor.

Mercedes

Dev şirketlerden birisi olan Mercedes de elektrikli otomobiller konusunda önemli adımlar atıyor. 2022 – 2030 arasında 40 milyar Euro yatırım yaparak elektrikli otomobil teknolojisine odaklanacağını açıklayan otomobil devi, 2030 yılıyla birlikte tamamen elektrikli otomobillere geçmeyi planlıyor.

Ford

Ford, 2025 yılına kadar elektrikli araçlar konusunda yatırımlarını 30 milyar dolar üzerine çıkaracağını açıkladı. ABD’nin otomobil devi bu kapsamda 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araç satışına geçmeyi planladığını belirtti.

Renault

Renault, 2030 yılına kadar %90’a kadar elektrikli araç satışı yapmayı planlıyor. Markanın erken dönem planı ise 2025 yılında %65 üzerinde elektrikli araç satışına geçmek.

Volvo

İsveç’in otomobil devi olan Volvo, 2030’a kadar tamamen elektrikli otomobillere geçecek olan dev şirketler arasında yer alıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada elektrikli araç pazarına odaklanılacağı belirtildi.

General Motors

GM tarafından yapılan açıklamada 2035 yılı itibariyle sadece elektrikli araçların üretileceğinin planlandığı açıklandı. General Motors, bunun için Çevre Savunma Fonu ile çalıştığını da belirtti.

Volkswagen

Dev otomobil üreticisi Volkswagen tarafından yapılan açıklamada 2030 yılı itibariyle araçlarının %70’inin elektrikli olacağı belirtildi. Ancak henüz tamamen elektrikli otomobile geçişle ilgili net bir açıklama bulunmuyor.

Mini

BMW bünyesinde yer alan Mini marka araçlar için 2030 yılında tamamen elektrikli otomobillere geçiş yapılacağı açıklandı.

Opel

Opel tarafından yapılan hedef açıklamasında 2028 yılına kadar içten yanmalı motorların bırakılacağı ve tamamen elektrikli otomobillere geçiş yapılacağı açıklandı.

Aston Martin

Lüks otomobil devi Aston Martin, 2025 yılında ilk elektrikli otomobilini üreteceğini, 2030 yılına kadar ise içten yanmalı fosil yakıtlı motorlara devam edeceğini belirtti.

Jaguar

Jaguar, elektrikli araçlarda erken adım atanlardan oluyor. 2025 yılına kadar tamamen elektrikli otomobil üretmeye başlayacağı açıklandı.