Pazarlama Teknolojisinde Öne Çıkmaya Başlayanlar

Orange robot isolated on white background. 3D rendering image with clipping path.

Teknoloji inovasyonu bir süredir çoğu pazarlamacının, teknoloji uzmanının ve daha pek çok kişinin ilgi odağı halinde ve bu halini de önümüzdeki günler, aylar ve hatta yıllar boyunca koruyacak gibi görünüyor. Günden güne gelişen teknolojiler ile ortaya çıkan yeni özellikler ve uygulamalar ilgili alanın çok daha detaylanması ile sonuçlandı.

Teknoloji inovasyonu dediğimiz hadise aslında her şirket için önem arz ediyor. Kitewheel tarafından yapılan bir araştırmaya göre ajansların sadece %6’lık bir dilimi pazarlama teknolojilerini haftalık olarak kullanıyor ve şirketlerin %66’sı bunun sebebinin yetenek yetersizliği olduğunu belirtiyor. Pek çok sebep ortaya atılabilir ancak burada asıl yapılması gereken öncelikle pazarlama ve teknolojinin birleşiminden doğan inanılmaz gücün önemini farketmek ve kabullenmek olacaktır.
Siz de eğer girişiminizde bu konuya önem vermek isterseniz son yıllarda öne çıkmaya başlayan teknolojiler hakkında araştırma yaparak bu yolda ilk adımınızı atabilirsiniz. Pazarlama teknolojisinde öne çıkan alanlardan biri olan IoT (Nesnelerin İnterneti – Internet of Things) ile ilk adımınızı atabilirsiniz.

Pew Araştırma Merkezi’nin araştırmasına göre Amerikalıların %95 ’inin telefonu var. Y kuşağı jenerasyonu için telefon yaşamlarının ayrılmaz bir parçası, artık telefondan televizyon izleyebilir, işlemlerinizi halledebilir ve hatta alışveriş bile yapabilirsiniz. Hayaldi, gerçek oldu! Bu sebeple telefonlar, bilgisayarlar ve hatta akıllı saatler kullanıcıya özel bir deneyim yaşatmak için tasarlanmaya başlandı, siz de girişiminizi ve ürününüzü tasarlarken bu konuyu da göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Olay tamamen kişisel deneyim üzerine dayanıyor.

Daha sonra ise karşınıza analiz ve yapay zeka çıkabilir; dünya daha da bağlı bir hale geldikçe verinin miktarı artıyor ve şirketler bu veriyi müşterilerine göre analiz edip toplamaya başlıyor. Şu anda veri çok değerli bir konumda. Elde edilen veriler ile ürününüzü kullanıcınız tam da istediği hale getirmek kısacası sizin ve ekibinizin elinde. Veriyi kullanarak elde ettiğiniz bilgiler ile doğru kararları alabilirsiniz ve müşterinizi ihtiyacı olanları sunmayı başarabilirsiniz.

Son olarak bir başka değinmek istediğimiz konu ise UX (Kullanıcı Deneyimi): 2017 yılında tam da hedeflendiği yere ulaşmayı başaran bu alan hem şirket hem de markalar için “olmazsa olmaz” bir hale geldi. Kullanıcı deneyiminin önemli bir bölümünü oluşturan mobil, uygulamanızın nasıl çalıştığına ve müşterilerin memnuniyetine odaklanmanızı sağlıyor. Özetle, akıllı telefonlar insanlar için önemli.