İstanbul Müzeleri: Pera Müzesi

Pera Müzesi, kültür ve sanat hizmeti vermek maksadıyla kurulan geniş çaplı bir müzedir. Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın bir adımı olan Pera Müzesi, oldukça ihtişamlı bir yapı içerisinde yer alır. 1893 yılında Mimar Achille Manoussos tarafından Tepebaşı’nda inşa edilen yapı, zaman içerisinde düzenlenmiş ve modern bir görünüm elde etmiştir.

Pera Müzesi, İstanbul’un Tepebaşı semtinde yer almakta olup özel bir müze niteliğindedir. Açılışı 5 Haziran 2005 tarihinde yapılmıştır. Peki Pera Müzesi kapsamında neler bulunur, Pera Müzesi’nin ziyaret saatleri nelerdir?

Pera Müzesi’nde Neler Var?

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan, Tepebaşı sınırları içerisinde yer alan Pera Müzesi, şehrin en özel sanat ve kültür faaliyetlerinin gerçekleştiği alanlardan bir tanesidir. Müze içerisinde pek çok birim bulunmakta olup bu birimleri genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

  • Çok amaçlı sergi salonları
  • Eğitim odası alanları ve oditoryum
  • Üç özel koleksiyonun sergilendiği müze katları
  • Pera Cafe ve geçici sergiler

Pera Müzesi’nde ne var sorusu kapsamında bazı koleksiyonların sürekli sergilendiklerini söylemek mümkündür. Oryantalist Resim Koleksiyonu, Fotoğraf Koleksiyonu, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu ve Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu; Pera Müzesi kapsamında bulunan ve sürekli sergilenen koleksiyonlardır. Oryantalist Resim Koleksiyonunda ise çok ünlü resimler sergilenir. Kaplumbağa Terbiyecisi ve Osman Hamdi Bey’in eserleri, Pera Müzesi’nde sergilenmekte ve oldukça fazla ilgi görmektedir.

Pera Müzesi’nde sergi ve etkinlikler de sergilenmekte olup her bir etkinlik, belirli bir süre boyunca ziyaretçilere açık olarak hizmet verir.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri

Pera Müzesi, pazartesi hariç her gün açık olduğu için haftanın 6 günü müzeyi ziyaret etmek olanaklıdır. Müzenin ziyaret saatleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Salı-Cumartesi: 10.00-19.00
  • Cuma: 10.00-22.00
  • Pazar: 12.00-18.00

Ziyaretçiler, pazartesi günü müzelerin kapalı olması nedeniyle haftanın ilk günü müzeyi ziyaret edemeyecektir. Bunun yanı sıra kalan günlerde, belirlenen saatler içerisinde müzeyi gezmek olanaklıdır.

Pera Müzesi Giriş Ücreti

Pera Müzesi, “Genç Çarşamba” kampanyası kapsamında çarşamba günleri öğrenciler tarafından ücretsiz bir şekilde gezilebilir. Bunun yanı sıra normal zamanlarda öğrencilerden 10 TL’lik bir ücret talep edilir. Pera Müzesi’nin tam giriş ücreti ise 25 TL’dir. Dolayısıyla öğrenci niteliği olmayan kişiler, 25 TL’lik bir ücret ile haftanın 6 günü müzeyi ziyaret edebilir. 10 kişi ve üstü olacak şekilde grup halinde Pera Müzesi ziyaretinde bulunmak isteyenlerden ise kişi başı 20 TL’lik bir ücret talep edilir.

Pera Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Pera Müzesi nerede sorusu, özellikle müzeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin araştırma içerisinde olduğu konular arasında yer alıyor. Pera Müzesi, Beyoğlu sınırları içerisinde yer alan özel bir müzedir. Tepebaşı, Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunan İspark’ın karşısında yer alan müze, Odakule’nin hemen yanında yer alır. Pera Müzesi’ne gitmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri farklı güzergahlar bulunuyor. Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanan bir kişi, Şişhane durağında inerek müzeye rahatlıkla ulaşım sağlayabilir.

Anadolu Yakası’ndan müzeye gitmek isteyen kişiler, farklı toplu ulaşım araçlarını kullanabilir. Genel olarak metro ve otobüs; Pera Müzesi ulaşımı noktasında önemli seçenekler arasında yer alır. Otobüs kullanacak kişiler, Tarlabaşı Bulvarı, İngiliz Konsolosluğu önünde yer alan durakta inerek müzeye ulaşım sağlayabilir.

Özel araçlarla müzeye ulaşım için İstiklal Caddesi civarı kullanılabilir. Odakule’nin yanında bulunan tünelden giriş sağlandığı ve tünel çıkışından sonra sola dönüldüğü takdirde Pera Müzesi’ne rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Hem otobüs hem de özel araçla erişim sağlanabilen Pera Müzesi, sunmuş olduğu etkinlik ve sanatsal faaliyetler sayesinde ilgi odağı olmaya devam etmektedir.