Perakendecinin Geleceği

530

Forbes’e göre, perakendeciler satın alma alışkanlıklarını yeniden tanımlıyorlar. Bir perakendeciyseniz mağaza ve satış stratejinizde bu dört fonksiyonu uygulayarak piyasayı takip edebilirsiniz:

1. Müşterilere sağlanan kolaylıklar;

Tüketicilere ulaşmanın en hızlı yolu, onlara hayatlarında kolaylık sağlamaktır. Business Insider, 2020 yılına kadar mobil ödemelerinin 503 milyar dolar satış yapacağını öngörüyor. Mobil ödeme seçeneği sunmayan perakendecilerin bu yolun gerisinde kalacağını ve satışlarının azalacağını öngörüyor.

Temando tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmada, alışveriş yapanların yüzde 80’inin satın aldıkları ürünlerin aynı gün kargolanmasını istemektedir. EPages.com, kurumsal iletişim sorumlusu Richard Stevenson, “Aynı gün nakliye seçeneği sunmak, bazı müşteriler için gerçek bir cankurtaran olabilir, bu kişiler premium ödeme yapmak isterler ” dedi.

2. Müşteriler kendilerine özel bir alışveriş istemektedir;

Yerel noktalarda ki alışveriş için genelde belirli bir gün bile olur. Bunun nedeni, müşteriler daha kendilerine özel bir alışveriş deneyimi istemektedir. Kişisel olarak gönderilen e-postalar aracılığıyla müşterilere doğrudan hitap etme modası geçti. 2017’de perakendeciler, alışveriş yapanlarla daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmanın yeni yollarını test edecekler.

Wiesel, Business News Daily’ye verdiği demeçte, “Tüketiciler, kendilerini ilgilendirecek ürünler hakkında bilgi almak istiyor” dedi. “Perakendecilerin, müşteri tercihi verilerine sahip olmaları ve tahmini analitik uygulamalar yapmaları gerekiyor. Perakendeciler, müşterinin tercihine saygı duymalı ve sms, e-postalar veya uyarılar istiyor mu? Bunlara dikkat edilmeli”dedi.

3. Perakendeciler teknolojiye daha da iç içe olacaklar;

Küçük işletmeler için POS (point-of-sale) bakış açısıyla ortaya çıkan bir eğilim, nakit kaydın rolünü önemli ölçüde geliştirerek, operasyonları ve yönetimi kolaylaştırıyor.

İletişim, ister fikir alışverişi olsun veya alışveriş yapmak olsun, uygulamalar bu günlerde insanların her şeyini nasıl yaptığının önemli bir parçası haline geldi. Örneğin, ürünlerini Instagram’da satmak isteyen perakendeciler Like2Buy, Tapshop ve Soldsie gibi çözümlere yönelebilir ve bu çözümlerin hepsi bir perakendecinin Instagram hesabını satılabilir hale getirir.

Uygulamaların ötesine geçersek, genişletilmiş gerçeklik, müşterilerin neredeyse kendi yaşamlarında kullanabilecekleri ürünleri deneyimlemesini sağlayacak. Vend’e göre moda mağazalarında akıllı giyinme odaları ve vitrinlerin interaktif bileşenleri olan cam dokunmatik ekranlar, perakendecilerin teknolojiyi nasıl kullanabildikleri ve kullanmaları gerektiğine ilişkin birkaç örnek olacak.

4. Tüketiciler alışverişin farklı bir deneyim olmasını isterler;

Müşteriler alışveriş yaparken yeni şeyler aramaya devam ediyor, onları başka bir mağazaya çekecek heyecan verici şeyler. Perakende satış fikrinin geldiği nokta perakende ve eğlence kombinasyonudur ve bu da müşterilere eğlenceli, eşsiz tecrübeler sunarak alışverişin devamını sağlar.

“Müşterilerin dikkatini ve duygularını yakalayan şey, zorluklar ve yarışmalar gibi daha benzersiz ve kapsamlı etkileşimlerdir.Ayrıca, teknolojinin şimdiye kadar ‘perakende satış’ düzeyinde kullanılmadığı ve muhtemelen önemli bir destekleyici olacağı düşünülmektedir. Perakendecilere, Wiesel, alışveriş deneyimi ve potansiyel olarak müşteri sadakat programlarında müşterinin yaşam boyu değerini artırmaya yardımcı olmasını sağlıyor “dedi.