Snapchat, Spotlight İçerik Oluşturuculara 250 Milyon Dolar Ödediğini Açıkladı

Snapchat, dünya genelinde spotlight içerik geliştiren 12.000’den fazla içerik oluşturucuya 250 milyon doların üzerinde ödeme yaptığını duyurdu. Spotlight özelliği, geçen yıl TikTok ve Instagram‘ın Reels’ine karşı uygulama içi bir rakip olarak başlatıldı. Snapchat kullanıcılarının önceden yüklenmiş araçları kullanarak kısa videolar oluşturmasına olanak tanıyor. Spotlight, bu yıl Mart ayında Hindistan’da çıkış yaptı. Şirket, günlük Spotlight hikaye görüntüleme süresinin çıkışından bu yana dört katına çıktığını açıkladı.

Kaliforniya merkezli Santa Monica şirketi, Spotlight gönderimlerinin yüzde 65’inden fazlasının Snapchat’in yaratıcı araçlarından birini veya artırılmış gerçeklik (AR) lensini kullandığını da ifade etti.

250 milyon dolar, Spotlight programları aracılığıyla küresel içerik oluşturuculara toplu olarak ödendi. Ödüllü Snapchat içerik oluşturucuları arasında; Mumbai’den Neha Malik ve Nilam Parmar, Gurugram’dan Akshat Amitesh dahil olmak üzere Hint uyrukluların olduğunu söylediler. Ancak Hintli yaratıcılar tarafından kazanılan tam miktar açıklanmadı.

Snap, Küresel Başkanı Jim Shepherd hazırladığı bir açıklamada, “Yaratıcılarımızın Snapchat’te her gün sergilediği tutku ve yaratıcılığa hayran kalıyoruz” dedi.

Snap ayrıca, kitlesini büyütmek ve Snapchat’te iş kurmak için içerik ve ürün tekliflerinden yararlanan daha fazla içerik oluşturucu ile çalışmayı planlıyor.

Şirket ayrıca, yaratıcılarına markalarını büyütürken Snapchat aracılığıyla kullanıcıları eğlendirmelerine izin vermek için bir dizi fırsat getirmeye devam edeceğine söz verdi. Geçen yıl küresel lansman sırasında Snap, Spotlight için içerik oluşturan Snapchat kullanıcılarına günlük olarak 1 milyon doların üzerinde dağıtmayı taahhüt etti. Parasal ödüller yoluyla asıl amaç, içerik oluşturucu tabanını korumak ve içerikleri için Snapchat’e bağlı kalmalarını sağlamak gibi görünüyor.

Bununla birlikte, Snap, platformunu kullanmaya ikna etmek için en iyi içerik oluşturuculara ödeme yapma alanında yalnız değil. Meta, bu yılın Temmuz ayında , sosyal medya içerik oluşturucularını Facebook ve Instagram için içerik oluşturmaya ikna etmek için 2022 yılında 1 milyar dolar harcayacağını duyurdu. Bu hamle, California merkezli Menlo Park şirketi tarafından YouTube ve TikTok gibi platformlarda büyük hayran takipçisi olan içerik oluşturucuları etkilemek için rekabetçi bir adım olarak görüldü.

Geçen yıl, TikTok ayrıca üç yıl boyunca içerik oluşturucuları desteklemek için 2 milyar dolar harcama sözü verdi.