Sosyal Medya Da Başarının Sırrı: Müşteri İle İletişim

Şirketinizin Facebook ve Twitter‘da ne kadar aktif ve etkili olursa, daha fazla müşteri çekme şansınız aynı oranda artacaktır.

Tanıtım Yönetimi Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, sosyal medya da tüketiciyle düzenli olarak sohbet eden işletmeler daha bilgilendirici ve etkili olarak görülüyor. Bu algı, müşterilerin şirketin markasını daha elverişli bir şekilde faydalanmasını ürün ve hizmetlerini satın alma niyetlerini artırmasına neden oluyor.

141 katılımcının Facebook‘ta dağıtılan bir ürün tanıtımıyla ilgili hayali bir basın bültenini incelemesini istendi. Katılımcılar, bir şirket temsilcisi ve müşteriler arasındaki iletişimin yüksek, orta ve düşük sayılarını temsil eden üç etkileşim koşuluna ayrıldı. Kayıtları inceledikten sonra, katılımcılar, ölçülen otorite, ürün hoşlanılabilirliği, algılanan bilgi paylaşımı, marka beğenilebilirlik, şirketin yanıt verme oranı, satın alma niyetleri ve algılanmış ihtimalleri soruldu.Çalışmanın yazarları, şirket ile tüketiciler arasında daha fazla etkileşim olduğuna dair kanıtlanan katılımcıların içeriği daha bilgilendirici bulma ihtimali yüksek olduğunu keşfettiler.

Araştırmacılar ayrıca, çevrimiçi etkileşime giren kişi şirketin genel müdürü veya bir stajyer olduğunda katılımcıların tepkilerini test etti. Ott, “Ünvan kadar basit bir şeyin katılımcıları, temsilcinin ne kadar inandırıcı olduklarını düşündükleri ya da ürün hakkındaki genel algılamalarını nasıl etkilediği konusunda farklı düşünmelerine izin vereceğini merak ettik” dedi. “Şaşırtıcı bir şekilde, katılımcılar otoriteden etkilenmeyecek gibi görünüyordu.” Genel olarak, araştırmacılar, etkileşimin kanıtlarının tüketiciler için bir şirketin saygın ve inandırıcı olduğuna inanmasından daha önemli olduğunu bulmuşlardır. Sonuçlara göre, araştırmanın yazarları, sektörlerinde saygın kabul edilen işletmelerin bile, tek yönlü bir araçla bilgiyi dağıtmaktan fazlasını yapmalarını öneriyorlar.

Kişinin satın alma niyetini artırmak veya şirket ve ürününüz için daha olumlu hissetmek istiyorsanız, onlarla etkileşim kurun!!