SpaceX Dogecoin ile Gökyüzünü Reklam Panosu Olarak Kullanacak

Uzayla ilgili ilginç gelişmelere imza atan SpaceX şirketi, Insider’ın planladığı yeni proje ile uzayda reklam yayınlamayı mümkün hale getirecek. Dogecoin ile reklam yayınlamayı planlayan SpaceX, bu konuda Kanadalı teknoloji firması Geometric Energy Corporation ile ortaklık yapıyor. Bu iki şirket bir araya gelerek CubeSat adını verdikleri reklam uydusunu uzaya fırlatacak.

Geometric Energy Corporation’un CEO’su Samuel Reid’in yaptığı açıklamaya göre fırlatılan uydunun belirli bir kısmında reklamların gösterilmesi için teklif alınabilecek bir ekran bulunacağı belirtiliyor. Ayrıca bu reklam panolarında sanatsal çalışmaların da yer alabileceğini belirten Samuel Reid; şiddet içerikli, uygunsuz veya aşağılayıcı unsurların kullanılmayacağını umduklarını söyledi.

SpaceX ile Dogecoin Arasındaki İlişki

SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk, artık SpaceX’in ödemelerini kripto para birimi Dogecoin ile kabul edeceğini bildirdi. 2022 yılında Doge-1 adındaki bir uyduyu Ay’a göndereceğini açıklayan Elon Musk, projenin finansmanının Dogecoin ile yapılacağını söyledi. Böylece Dogecoin, uzaydaki ilk kripto para birimi olarak tarihe geçecek.

Elon Musk’ın zaman zaman yaptığı kripto para açıklamaları ve değerlendirmeleri Dogecoin piyasasının yükselişinde önemli bir faktör olarak gösteriliyor. Dogecoin hakkında yapılan yorumlar arasında sosyal medyanın bu para biriminin yükselişindeki en önemli etken olduğu vurgulandı.

Elon Musk ile Dogecoin arasındaki gelişmeleri şöyle sıralayabiliriz;

  • İlk olarak Elon Musk’ın Twitter’da Dogecoin için destekleyici yorumu ile bu kripto para yükselişe geçmişti.
  • Elon Musk’ın Amerika’nın ünlü şovlarından biri olan Saturday Night Live programında Dogecoin için önemsiz bir para birimi şeklinde yaptığı açıklamalar sonrası Dogecoin kripto para değeri %35 oranında değer kaybetti.
  • Elon Musk’ın uzayda reklam projesi için Dogecoin ile ödeme kabul edeceğini açıklamasının ardından Dogecoin’in piyasa değeri SpaceX şirketinin piyasa değerini bile geçmiş durumda.
  • Elon Musk’ın “Dogecoin halkın kriptosudur.” Şeklinde attığı tweet on binler tarafından retweet edilmişti.
  • Dogecoin için, şaka amaçlı geliştirilen ve piyasa değeri 70 milyar doları aşan kripto para birimi şeklinde söylemler bulunuyor.

Başlangıçta sosyal medyada yapılan bir espri ile ortaya çıkan Dogecoin, Jackson Palmer tarafından kripto para (coin) ile dog kelimesinden türetilen doge kelimesinin birleşimi ile oluşturulmuştur. Bu konuda Twitter’da yapılan pek çok espri paylaşıldı. Tüm bunların ardından Palmer, Dogecoin.com alan adını alarak blok zincir teknolojisine dayanan kripto para birimini piyasaya sundu. Palmer, Billy Markus ile ortak şekilde hayata geçirdiği Dogecoin için önceleri şakanın ötesine geçemeyeceğini düşündüğünü, daha sonra bu konuda yanılgı içinde olduğunu fark ettiğini söyledi.

SpaceX, Dogecoin ile Gökyüzünü Reklam Panosuna Çevirecek!

Uzayda reklam için Coca-Cola ve Pepsi örneklerini veren Samuel Reid, bu reklamların uzayı demokratik bir duruma getireceğini ve merkezi olmayan bir katılıma izin verilecek ortam oluşturmaya çalıştıklarını belirtti.

Fırlatılacak uyduda reklam gösterebilmek ve piksel alabilmek için jeton satın alınması gerektiğini söyleyen Reid, 5 farklı jetondan bahsetti. Bu jetonları satın alabilmek için Dogecoin üzerinden ödeme yapılması gerekiyor. Jetonların açıklamaları şu şekilde: Jetonlardan biri pikselin X koordinatını, diğeri pikselin Y koordinatını belirliyor. Diğer iki jeton, piksellerin rengini ve parlaklığını ayarlıyor. Son jeton ise reklamın ne kadar süre gösterileceğini belirliyor.

Reklam için fırlatılan uydu yörüngeye girdikten sonra ekrandaki görüntüyü kaydetmek, Youtube veya Twitch gibi canlı platformlarda yayınlamak için bir selfie çubuğu kullanılacağı bildirildi. Böylece tüm dünyada uzay reklamlarını izlemek mümkün olabilecek. Uzaya fırlatılacak uydular CubeSat olarak isimlendiriliyor. Bu küçük ve hafif uydular, genellikle fazladan alana sahip olan roketler ile yolculuk yaparak yörüngeye ulaşıyorlar.