Ticari Kredi Kartı ile Bireysel Kredi Kartı Arasındaki Farklar

Günümüzün en yaygın ödeme araçlarından birisi olan kredi kartları, tüketiciye pek çok fayda sağlamaktadır. Kredi kartları sayesinde alışveriş yapabilir, ödemelerinizi taksitli alabilirsiniz. Kredi kartları, pek çok bireye düzenlenebilirken ticari kartlar sadece tüzel kişilere özel hazırlanır. Ticari Kart, kolay kolay her bireye verilmez.

Bu karta sahip olmak için öncelikle banka üzerinden bir şirket hesabı açılmalıdır. Kişi şirket sahibi de olsa bireysel kart üzerinden ticari kart başvurusu yapamaz. Ticari kredi kartı, şirketlere büyük kolaylık sağlar. Bu kart sayesinde elde nakit para olmasa bile alışveriş yapılabilir.

Nakit parayı elde tutmak isteyen şirketler için bu kart büyük bir avantaj sağlar. Eğer siz de ticari kredi kartı ile bireysel kredi kartı arasındaki farkı merak ediyorsanız, detaylara göz atabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartının Avantajları

Hemen herkes tarafından kullanılan kredi kartlarının yanı sıra kişilere özel verilen kartlar da bulunmaktadır. Bazı bankalar üniversite öğrencileri için özel kartlar hazırlarken bazıları ise belirli meslek gruplarına özel kartlar tasarlar.

Ticari kartlarda bu grupta olduğu gibi özel kart kategorisinde yer alır. Sadece şirketlere özel tasarlanan bu kart, tüm ticari alım satım işlemlerinde rahatlıkla kullanılabilir. İş seyahatlerinden akaryakıt alımına kadar pek çok işlem ticari kart sayesinde halledilir. Bu kartın  kendine has avantajları ve dezavantajları vardır. Ticari kartın avantajları şu şekilde sıralanır;

 • Alım satım yaparken çek senet işiyle uğraşmak yerine doğrudan kredi kartı ile taksit yaptırabilirsiniz.
 • Kredi kartının ekstresinin tutarını ödeyerek geri kalanını taksitlendirebilirsiniz.
 • Kredi kartı harcamalarınızı gösteren fatura sayesinde neye ne kadar para verdiğinizi rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
 • Taksitlendirme seçeneği sayesinde peşin yapılan alımlarınızı uzun vadeli ödeyebilirsiniz.
 • Anlaşmalı mağazalardan yapacağınız alışverişlerde ekstra indirimlerden yararlanırsınız.

Bireysel Kredi Kartının Avantajları

Bireysel kredi kartı, pek çok kişinin kullandığı kartlardan birisidir. Kişilere kolaylıkla  verilebilen bu kart,  rahat bir şekilde alışveriş yapabilmenize olanak sağlar. Aynı  zamanda yapmış olduğunuz alışverişleri bu kart sayesinde taksitlendirebilir, böylece uzun vadede bir ödeme planı gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı çıkartmak için uzun uğraşlar vermenize gerek yoktur. İnternet bankacılığı üzerinden kişinin kredi notuna bakılarak bu kart kolaylıkla çıkarılabilir. Günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılan bireysel kredi kartlarının avantajları ve dezavantajları mevcuttur.  Bu kartların avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Cepte yüklü miktarda nakit  taşımaya göre daha güvenilirdir.
 • Sürekli yapılan ödemeler sayesinde kredi notunuzu üst seviyelere çıkabilirsiniz.
 • Eğer zamanında ödeme yaparsanız, faizle uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 • Yaptığınız alışverişlerden ekstra puan kazanabilirsiniz.
 • Hali hazırda var olan borçlarımızın vadesini uzatabilir, elinizde nakit para olmasa bile borcunuzu erteleyebilirsiniz.

Bireysel kredi kartlarının dezavantajları da bulunur. Bunlar; kart aidatları, kart borcunun gecikmesi durumunda kesilen ceza ve faizler, kredi kartı sahtekârlıkları olarak sıralanabilir.

Ticari Kredi Kartı ile Bireysel Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ticari kredi kartı ile bireysel kredi kartı esas itibariyle alışveriş yapabilmenizi sağlayan iki kart türdür. Fakat bu iki kart belirli farklar ile birbirinden ayrılır. Ticari kredi kartı ile bireysel kredi kartı arasındaki farklar şekilde sıralanabilir:

 • Her iki  kart ile taksitli alışveriş yapmak mümkün iken ticari kredi kartlarına belirli bölgelerde daha fazla taksit yapma imkânı sağlanır.
 • Bireysel kredi kartında borç sadece kişiyi ilgilendirirken ticari kredi kartlarında borçtan şirket sorumludur.
 • Ticari ve bireysel kredi kartlarında belli bir asgari ödeme limiti vardır. Bu limit bireysel kredi kartlarında daha fazla iken ticari kartlarda daha azdır.
 • Bireysel kredi kartlarından daha az limit sağlanırken ticari kartlarından daha fazla limit elde edilebilir.