Türkiye’de Kaç Tane Elektrikli Şarj İstasyonu Var?

Global düzeyde elektrikli şarj ile çalışan otomobillerin sayısı her geçen gün artarken aynı oranda elektrikli şarj istasyonlarında da artış gözlemleniyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de durum aynı oranda ilerliyor. Son dönemde birçok araç modeli ülkemizde elektrikli motor özelliğiyle satışa sunuldu. Haliyle bu da Türkiye’de kaç tane elektrikli şarj istasyonu var sorusunun belirmesine sebep oldu.

Türkiye’de elektrikli şarj istasyonlarına yönelik kanun düzenlemeleri, özellikle TOGG marka yerli ve milli aracın üretimine başlanmasıyla birlikte hızlandı. An itibariyle ülke genelinde elektrikli araç sayısı 6 bine ulaşmış durumda. Bu araçların yakıtlarını karşılamak için kurulan elektrikli şarj ünitesinin sayısı ise 3 bin 457 miktarında. Uzmanlara göre elektrikli şarj istasyonu sayısının 2025 yılında bunun tam 3 katı olması hedefleniyor.

Türkiye’de En Çok Hangi İllerde Elektrikli Şarj İstasyonu Var?

Tahmin edileceği üzere Türkiye’deki şarj ünitelerinin en fazla olduğu şehir İstanbul’dur. Şu an için İstanbul’da toplamda 1265 adet elektrikli şarj istasyonu bulunuyor. Oran olarak ülkedeki elektrikli şarj istasyonlarının %36’sının İstanbul’da olduğunu söylemek mümkün. Bu sıralamayı Ankara takip ediyor ve bu şehirde de toplamda 320 istasyon bulunmakta. Devamında ise 235 istasyon ile İzmir mevcut.

Elektrikli şarj istasyonu sayısı incelendiğinde günümüzde en çok kapasitenin Avrupa’da olduğu görülüyor. Çünkü Avrupa’da elektrikli araç kullanımı ülkemize oranla hayli gelişmiş seviyede.

Yakın dönemde yapılan açıklamaya göre Avrupa’da toplamda 240 bin 865 adet elektrikli şarj istasyonu bulunmakta. Görüleceği üzere oldukça yüksek bir rakam. Avrupa’nın ise bu alandaki lider ülkesi Hollanda olarak görülüyor.

2022 senesi itibariyle elektrikli şarj istasyonu sayısında Avrupa’nın oldukça gerisinde olsak da özellikle TOGG marka yerli elektrikli aracın satışa sunulmasıyla birlikte bu rakamların artacağını söylemek mümkün. Hatta ilerleyiş göz önünde bulundurulduğunda uzun vadede benzin istasyonlarının geçileceğini söylemek mümkün.