Ufkunuzu Açacak Ve Yaratıcılığınızı Arttıracak 10 Öneri

Herkesin yaratıcı olduğu ve daha çok fikir üretebildiği alanlar vardır. Sizin de yaratıcılığınız tarz bakımından farklı olabilir ama kalitesi asla değişmez. Eğer son zamanlarda yoğun hayatınızda fikir üretmekte zorlanıyorsanız ve yeni iş fikirleriyle öne çıkmak istiyorsanız size birkaç öneride bulunmak istiyoruz, bu öneriler günlük hayatınızda size oldukça yararlı olabilir.

Aklınıza gelenleri not edeceğiniz bir defteriniz olsun:

Her an her yerde ilham gelebilir, öyle değil mi? En güzel fikirler ansızın kapınızı çalabildiğine göre yanınızda her daim bir not defteri taşımanızda fayda var. Başlangıç noktası olarak gördüğünüz her düşünceyi bu deftere yazmak isteyebilirsiniz.

Arkadaşlarınızla beyin fırtınası niteliğinde tartışmalar gerçekleştirin:

Nerede olursa olsun, bazen arkadaşlarınız hatta ekibinizle saatler süren fikir tartışmalarının size hiçbir zararı olmaz. Belki de doğru gördüğünüz bir noktanın aslında hatalı olduğunu ya da projenizin neden o noktada ilerleme kaydedemediğini beyin fırtınası odaklı tartışmalar sayesinde öğrenebilirsiniz.

Fikirlerinizi resmedin:

Özellikle kullanıcı deneyimi tarafında fikirleriniz varsa fikirlerinizi mutlaka resmedin. Çok iyi bir çizer olmasanız da defterde resmedeceğiniz küçük bir karalama ya da taslak bile her şeyi anlatacak güce sahip olabilir.

Her gün en az 5 yeni fikir ortaya koymaya çalışın:

Bu tavsiyemize hemen şu anda başlayabilirsiniz! Uyumadan önce ve ertesi gün uyandığınızda projenize ya da girişiminize dair fikirlerinizi not edin. Bunu yaptıkça fikirleriniz sizi doğru bir yola yönlendiriyor olacak.

Yeni deneyimler elde edin:

Her gün yeni ufuklara yelken açın, bu yeni bir hobi edinmekten yeni bir yemek yemeğe kadar her şey olabilir. Kazandığınız her deneyim sizin bakış açınızı genişletmenize yardımcı olabilir.

Teknolojiden uzak durduğunuz anlar olsun:

Girişiminiz ya da iş hayatınız sebebiyle uzun çalışma saatleri geçirdiğinizi tahmin edebiliyoruz. Ancak 1-2 saat de olsa telefonunuzdan, bilgisayarınızdan, kısacası teknolojik dünyadan uzak durmanız hem sağlığınız hem de zihniniz için faydalı olacaktır.

Etrafınızda yaratıcı insanlar olsun:

Yaratıcı ve size ilham veren insanlarla tanışın ve iletişim kurun. Bunun sizi daha da çok motive edeceğine eminiz!

Sağlıklı beslenin:

Ofiste ya da bir girişimin başındayken yorulabilirsiniz ve bedeniniz güçsüzleşebilir. Sağlıklı bir düzene sahip olmasanız bile yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bu dönemlerde bol kahve içtiğinizi tahmin ediyoruz, bir günde içtiğiniz kahve sayısını minimum seviyeye indirmeye çalışmak bile başlangıçtır.

Aklınızdaki fikri ya da planı yarım bırakmayın:

Aklınıza bir fikir geldiği zaman onu bir kenara atmayın. Yukarıdaki tavsiyelerden birinde olduğu gibi aklınızdakileri not edebilir ya da arkadaşlarınızla paylaşmayı deneyebilirsiniz.

Umutsuzluğa kapılmayın:

Ve ne olursa olsun, projenizin devamını nasıl getireceğinizi bilmediğinizde, yeterli destek alamadığınızda, girişiminizin iş planını kuramadığınızda umutsuzluğa yenik düşmeyin ve acele etmeyin. Her şey zamanla olur, hiçbir zaman yeteri kadar yaratıcı olmadığınız hissine kapılmayın ve risk alıp fikirlerinizi geliştirin. Fikirlerinizi geliştirdikçe yeni deneyimler, yeni insanlar ve yeni başarılar elde edeceksiniz.