Ukrayna’nın En Değerli Markaları

Ukrayna ekonomisi büyük ölçüde demir ve maden yatakları ile ön plana çıkıyor. Bunun haricinde ise dünya genelinde moda sektörü ve tarımcılıkla tanınan markalar arasına girmeyi başarıyor.

Minimalist bir çizgide ilerleyen Ukrayna markaları, onlarca ülkeye giyim sektöründe ihracat yapıyor. 2000’li yılların başından itibaren ülkenin en büyük ihracat ve ithalat ortağı olan Rusya ile arasında bazı anlaşmalar mevcuttur. Devamında ise sıralama; Çin, Almanya, Polonya, Belarus ve Türkiye olarak devam ediyor.

Ukrayna tüm bu ülkeler ile yaptığı ticari birliktelikler sonucunda hazır giyim alanında dünyada 54. sıra ile ithalat sıralamasında yerini alıyor. Markaların tedarik zincirinde ise ilk sırada Çin geliyor. Ukrayna’nın hazır giyim konusundaki ithalatındaki tedarik zincirinin 4. halkasında ise Türkiye bulunuyor. Ukrayna hazır giyimin yanı sıra içecek markaları ve demir çelik üretimleri ile de büyük bir piyasaya sahip.

Ukrayna’nın En Önemli Demir Çelik Markası

Ukrayna ihracatının %40’nı çelik endüstrisi oluşturuyor. Önemli demir çelik markalarının başındma ise; Metinvest ve Megacity geliyor. Dünya genelindeki pazar payı ise büyük derecede gelişme gösteriyor. Metinvest markası Donetsk’te bulunuyor. Megacity ise; Kharkov merkezli bir markadır.

Ukrayna Segment Ürün Markaları

Saat, mücevher ve değerli eşya sektöründe ise Kyuz liderliği kimseye kaptırmıyor. Yüksek segment ürünleri ile meşhur olan bu marka, yerli ve yabancı birçok kişinin vazgeçemediği markalar arasında yer alıyor.

Giyim sektörü ile de adından söz ettiren Ukrayna; Vovk ve Promin gibi markalar sayesinde dünya moda vitrininde yerini alıyor. Hazır giyim sektörünün yanı sıra farklı tasarımlar ile adından söz ettirmeyi başaran oldukça popüler tasarım markaları da Ukrayna’nın tanınmasını sağlıyor.

Ukrayna’nın Giyim Lideri Viktor Anisimov

Viktor Anisimov, Ukrayna’nın tarihi geçmişi ile iç içe geçmiş tasarımlara imza atıyor. Farklı modelleri, askeri tarzla birleştirerek insanların beğenisine sunan tasarım harikası marka evrensel anlamda askeri bir imaj sergiliyor.

Anisimov’un geçmişi de orduya dayandığı için yaptığı çalışmalarda kendisini yansıttığı söyleniyor. Farklı tarzları tercih eden insanların her daim liste başı yaptığı bu tasarımcı moda haftasının en çok konuşulan markası konumunda.

Ukrayna İçecek Pazarı

Obolon markası, 1980 yılında kurulan ve Merkezi Kiev’de olan bir içecek markasıdır. Türkiye’de ihracatı yapılan içecekleri ile ünlü olan marka; bira, maden suyu, gazlı içecek ve hafif alkollü sınıfına giren içeceklerin üretimini yapıyor.

Yıllık geliri 2010 yılı itibari ile 4,5 milyar doları geçen içecek markasının net geliri ise 90 milyonu aşmış durumda. Avrupa’nın en büyük üretim tesisi olmasının yanı sıra, kurulu olan fabrika ve üretim açısından da Avrupa’nın en güçlü markaları arasında yerini alıyor.

Özellikle yurt dışı seyahatine giden Türk vatandaşların da ülkeye gelirken en sık tercih ettiği alışveriş sektörü içecek sektörü olarak karşımıza çıkıyor. Obolon markası da Türk turistlerin en sık satın aldığı Ukrayna markaları arasında yer alıyor.

Ukrayna Teknoloji Marketleri

Gelişen teknoloji dünyası, Ukrayna’yı da elbette ki etkisi altına almış durumda. Dönemin şartları gereği her ülkede olduğu gibi Ukrayna’da da teknoloji ürünleri oldukça fazla rağbet görüyor. Özellikle Ukrayna’nın büyük teknoloji marketleri turistler tarafından adeta ziyaretçi akınına uğruyor.

Dünyaca ünlü markalar arasında yer alan Samsung, Huawei ve Xiaomi UA Ukrayna’daki teknoloji marketlerinde yerini almış durumda. Bu markaların haricinde de Ukrayna’ya gittiğinizde birçok farklı markayı büyük teknoloji mağazalarında görebilirsiniz. Bu sektörde asla yeniliğe doymayan Ukrayna, sadece teknoloji ürünlerine özel açılan alışveriş merkezleri ile tanınan ve ün yapmış bir ülkedir.

Ukrayna’nın en ünlü teknoloji marketlerinden bazıları şunlardır:

  1. ALLO
  2. Rozetka
  3. Comfy
  4. Eldorado
  5. Foxtrot