WhatsApp Business Nedir?

WhatsApp Business, WhatsApp’ın küçük işletme sahibi kullanıcılarına sunduğu ücretsiz bir uygulamadır. Müşteri ve işletme sahibinin hızlı ve kolay iletişim kurmasını sağlayan uygulama, işletme profili oluşturmanıza yarar.

WhatsApp Business, görünüm ve kullanım olarak WhatsApp’tan farklı değildir. WhatsApp Business ile otomatik mesaj oluşturabilir, müşterilerden gelen soruları hızlı bir şekilde yanıtlayabilirsiniz.

WhatsApp Business Nedir?

En popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp’ın sunduğu bir hizmet olan WhatsApp Business, bir işletme hesabıdır. Uygulamanın profil bölümünde işletmenin tanımı, e-posta adresi, konumu ve açılış – kapanış saatleri gibi bilgiler yer alır. WhatsApp’ta bulunmayan bu özellikler, WhatsApp Business kullanıcılarına özel olarak sunulmaktadır. Ayrıca WhatsApp Business, kullanıcılarına istatistikler sunarak gelen ve teslim edilen mesaj sayısı hakkında bilgi verir.

Genel olarak müşteri ilişkilerini kolaylaştırmak ve hızlı dönüt almak için kullanılan WhatsApp Business, mesaj dışında fotoğraf ve belge gönderme imkânı da sunar.

WhatsApp Business Ne İşe Yarar?

WhatsApp Business hem cep telefonu hem de sabit hatlar üzerinden kullanılma özelliği ile pratik ve işlevsel bir uygulamadır. WhatsApp Business, işletme sahiplerinin müsait olmadıkları veya iş saatleri dışında kalan zamanlarda müşterilerden gelen sorulara otomatik cevap verme özelliği sunar. Şablon olarak hazırlanan mesajlar, müşterilere yanıt verir.

WhatsApp Business, işletmelerin kurumsal kimliklerini müşterilerine kolayca tanıtma imkânı verir. İşletme logonuzla kullanabileceğiniz hesap ile müşterilerinize bildirim gönderebilir, işlem hızınızı artırarak daha fazla müşteriye cevap verebilirsiniz.

WhatsApp Business Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Business, mobil cihazlar ve WhatsApp web aracılığı ile masaüstü kullanıma uygundur.

WhatsApp Business’ı iOS ve Android işletim sistemi alt yapısını kullanan mobil uygulamalar ve internet tarayıcısı üzerinden şu şekilde kullanabilirsiniz.

1.     iOS

iOS işletim sistemine ait cihazlarda WhatsApp Business kullanmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

  • Apple Store’a giderek WhatsApp Business uygulamasını indirin.
  • Hizmet koşullarını inceleyin ve kabul edin.
  • Ülkeler listesinden ülkenizi seçin ve ülke kodunuzu ekleyin.
  • Uluslararası formatta telefon numaranızı ekleyin ve telefonunuza gönderilen 6 haneli kodu girerek kaydınızı tamamlayın.
  • Dilerseniz rehberinizde yer alan kişileri WhatsApp Business hesabınıza ekleyebilirsiniz.
  • Kayıt işleminden sonra işletme profilinize işletme adını, işletme kategorisini ve işletme logosu bulunan profil fotoğrafınızı ekleyin.
  • Profil kısmında adres, iletişim bilgileri, işletmenizin açılış – kapanış saatleri ve e-posta adresi gibi önemli bilgilerin yer aldığı alanları doldurun.

İşletme hesabınızı açtıktan sonra hesap yönetimini kolaylaştıracak çeşitli araçlara da ulaşabilirsiniz. iOS için Ayarlar ve ardından İşletme Araçları seçeneği ile hizmetlerinizi tanıtabilir, kısayol, etiket ve mesajlaşma araçları gibi işlemleri kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

2.     Android

Android işletim sistemine sahip cihazınızla WhatsApp Business kullanmak için Google Play Store uygulamasına giderek, WhatsApp Business uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra kullanım için iOS cihazlarda olduğu gibi aşamaları takip ederek Business profilinizi ücretsiz biçimde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Android cihazınızda işletme hesabınızı yönetmek için kullanacağınız çeşitli araçlara “Diğer Seçenekler”den işletme araçlarına dokunarak ulaşabilirsiniz.

3.     Web

WhatsApp Business masaüstü uygulaması ile işletme hesabınızı bilgisayarda veya internet tarayıcısı bulunan başka cihazlarda kullanabilirsiniz. Masaüstü ve web sürümü bulunan uygulama ile sohbetleri düzenleme, filtreleme ve otomatik cevap verme özelliklerini kullanabilirsiniz. Bu sürümde kullanımı kolaylaştırmak için etiketler de yer almaktadır. Ayrıca WhatsApp Business Web, “/” butonu ile hızlı cevap vermenizi sağlayarak iletişim sürecinizi hızlandırma özelliği taşır.

İşletme hesabınızla ilgili tüm süreçleri WhatsApp Business Web kullanarak kolayca halledebilir, belge ve fotoğraf gönderebilir, daha işlevsel biçimde işletme hesabınızı yönetebilirsiniz.