Yeni Apple Macbook Pro Özellikleri

46

Apple Macbook Pro, gelişmiş ekranı ve teknik özellikleri ile dikkat çekiyor. Önceki modellere göre kapasitesi daha yüksek ve depolama alanı daha fazla olan MacbookPro’nun MagSafe şarj özelliğine sahip olması bekleniyor. Ayrıca 24 saate yakın bir batarya süresiyle, uzun süreli kullanım sağlaması beklenen Macbook Pro, daha önceki bataryalara kıyasla çok daha iyi bir performansa sahip. Apple, güç tasarrufu bakımından oldukça iyi bir performans ortaya koyuyor.

Macbook Pro serisinin önceki modelleri, profesyonel kullanıcılar için yeterli olan port yapısına sahipti. Ancak 2016 sonrası çıkan MacbookPro’larda 2 veya 4 port bulunması, kullanıcıları çoğaltıcı almak zorunda bırakıyordu.

2021 MacbookPro’da ise daha fazla port olacağına dair bilgiler yer alıyor. Buna ek olarak SD kart okuyucu eklenmesi de bekleniyor. Bu gibi yenilikler, aynı anda çok yüksek boyutlu ve çok sayıda dosya ile uğraşan profesyonel kişilerin işlerini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Apple Macbook Pro Ne Zaman Çıktı/Çıkacak?

Macbook Pro’yu da Eylül ayı içerisinde tanıtması bekleniyor. Bu tarih pandemi nedeniyle kesin olmadığından tanıtım için Kasım ayının başı beklenebilir. Bu yeni tasarımın, performansı artırılmış ve Mac kullanıcılarının geçmişte yaşadığı sorunlara çözüm bulmuş olması bekleniyor.

Henüz tanıtımı yapılmadan Apple Macbook Pro’nun tüm özellikleri ile ilgili bilgilerin çalındığı iddiası ortaya atıldı. Her gün yeni bir bilgi sızdıran REvil, Apple’dan bilgileri paylaşmamak için fidye talebinde bulundu. Fidye ödenmediği takdirde her gün yeni dosyalar yayınlamakla Apple’ı tehdit etti. Bu durum karşısında Apple’dan herhangi bir yorum veya açıklama gelmedi.

Macbook Pro Tasarımı

Yeni MacbookPro’nun tasarımında da yenilikler mevcut. iMac ve iPhone 12’lerde kullanılan köşeli tasarım, Macbook Pro’da da kendini gösterecek. Hem 14 hem de 16 inç olarak iki farklı boyut seçeneği bulunacak olan Macbook Pro, Mini – LED’li ekrana sahip olacak. Ayrıca bu yeni seride 8 çekirdekli M1X işlemcisinin de olması bekleniyor.

Macbook Pro hakkında sızdırılan bilgiler arasında makinenin sağ tarafında USB-C/Thunderbolt bağlantı noktasının yer aldığı bir HDMI bağlantı noktası ve SD kart okuyucu bulunuyor. Makinenin “MagSafe” şarj seçeneği ve Apple silikon çiplerine de sahip olması beklenen özellikler arasında yer alıyor.

Macbook Pro serisinin dizaynı 5 yıl aradan sonra değişikliğe uğrayacak. Tıpkı iPhone 12’lerde yapılan radikal değişiklikler gibi, MacbookPro’nun da yeni bir yüzle kullanıcıların karşısına çıkması bekleniyor. Bu konuda ve Touch Bar’ın kaldırılması konusunda Apple kullanıcıların yorumlarından etkilenmişe benziyor. Touch Bar yerine fiziksel tuşların kullanımı daha işlevsel olarak görülüyor.

Macbook Pro Teknik Özellikleri Neler?

Macbook Pro 2021 teknik özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Boyutları 14 ve 16 inç olmak üzere iki farklı mini LED ekranlı olacak.
  • iPhone 12 ve iMac gibi kenarları köşeli tasarıma sahip olacak.
  • Yeni MacBook Pro’da touch bar olmayacak.
  • 8 çekirdekli M1X işlemcisine sahip olacak.
  • Macbook Pro’da HDMI başta olmak üzere daha fazla port yer alacak.
  • Bu yeni seride SD kart yuvası da bulunması bekleniyor.
  • Yeni dizüstü seriler, M1X işlemci üzerine kurulacak. Bu özellik daha fazla çekirdek yapısına sahip olması nedeniyle daha hızlı bir dizüstü bilgisayar keyfi yaşamaya olanak sağlayacak.

Profesyonel kullanıcıların işini daha da kolaylaştıracak gibi görünen Macbook Pro, görünüm ve tasarımıyla da memnuniyet kazanacak izlenimi oluşturuyor. Batarya süresinde gerçekleşen performans artışı da kullanıcıların heyecanını artıran bir etken olarak görülüyor.