Yeni Nesil İş Hayatında Ve Çalışma Alanlarında Ne Arıyor?

1063

Şu anda çeşitli sektörlerde çalışmakta olan Y kuşağı dediğimiz kitle diğer nesillere kıyasla farklı beklentileri olan bir kitle olarak karşımıza çıkıyor. 1980 ve 1990 yılları arasında doğan yeni nesil çalışanlar herkesin aynı zamanda da nefret ettiği bir kitle, bunun sebebi ise çoğunun verilen her göreve hazırlıksız ve bir anda atlamaları, ancak bu onların çok da suçu değil. Doğdukları dönemden bu zamana kadar hızla gelişen dünyaya onlar da ayak uydurmaya çalıştığı için bu telaş ve hız hem yaşamlarına hem de işlerine yansıyor. Pek çok kurum ve organizasyon Y kuşağı üzerine araştırma yapıyor ve bu kuşağın diğer kuşaklara nazaran daha önde olduğunun altını çiziyor.

Şu anda gelmekte olan Z kuşağı ise Y kuşağına benzememekte; aralarındaki en belirgin farklardan biri ise Y kuşağı çalışırken ve hatta yaşarken her daim bir amaç ya da hedefe ihtiyaç duyarken Z kuşağının daha faydacı ve öğretici bir yaklaşıma sahip olması. Z kuşağının ayrıca ofis ya da kapalı duvarlar ardında diğer kuşaklar gibi rahatça çalışamayacağı tahmin ediliyor, onların amacı biraz daha “kalabalığın dışında” olup, fark yaratmak.

Peki Z kuşağını tanımlayan ana karakteristik özellikler nelerdir? David Stillman adlı yazarın “Gen Z @ Work: How The Next Generation Is Tranforming The Workplace” adlı kitabında bu özellikler çok açık bir şekilde tanımlanmış durumda.

Öncelikle bu kuşak dijitalden de öte bir anlayışa sahip. Hem gerçek hem de sanal dünyayı birleştirerek harikalar yaratmayı hedefliyorlar. Düzenlemeye odaklanan kuşak sıradan kalıpların dışına çıkıp farklı ve daha önce hiç yapılmamış projelere imza atıyorlar. Ancak aynı zamanda gerçekçi bir tavır takınan Z kuşağı, kendilerini özel görüp, çalıştığı şirketlerin onlarla çalıştıkları için oldukça şanslı olduğunu düşünüyor! Bu tavır ve davranışlar biraz da olsa Y kuşağında da tespit edilebiliyordu.

Z kuşağı günden güne gelişen dünyaya ayak uydurmak için hızlı bir tempo içerisindeler ve herhangi bir haberi ya da gelişmeyi kaçırmaktan oldukça korkuyorlar. Bu da her zaman trendleri takip edip rekabet içinde olmalarını sağlıyor.