Yerli Otomobil TOGG’da Bizi Hangi Özellikler Bekliyor?

957

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili TOGG, 2022 yılında seri üretime başlayacağını duyurdu. Doğa dostu elektrikli otomobil TOGG, modüler bir şasiye sahip olacak. Güçlü internet bağlantısı ile bilişim teknolojileriyle entegre biçimde çalışan bu otomobil, 5 farklı modelde üretilecek. Merak ve heyecanla beklenen Türkiye’nin ilk yerli otomobili, yepyeni özellikleri ve tasarımıyla karşımızda olacak.

TOGG’un resmi Twitter sayfasından paylaşılan bilgilere göre, tüm parçaları ülkemizde üretilen otomobilin ilk montajı Gebze’de yapıldı. 2022 yılının sonunda seri üretime geçilmesi planlanan ve başlangıçta %51 yerlilik oranına sahip olan TOGG’un daha sonra yerlilik oranının %68’e çıkarılacağı bildirildi. Yüksek verimlilik, konforlu kullanım, dayanıklılık ve güvenlik gereksinimlerini karşılayan tasarımı ile TOGG, 8 yıl boyunca pil garanti güvencesi verecek.

TOGG Teknik Özellikler Nelerdir?

Türkiye’nin otomobili TOGG, tasarımı ve teknik özellikleri ile dikkat çekiyor. TOGG’un teknik özellikleri şu şekilde;

  • Elektrikli olarak tasarlanan araç, gücünü lityum iyon pillerden alıyor.
  • Aracın 30 dakikadan az sürede %80 şarj edilebilme özelliğine sahip olması bekleniyor.
  • Arkadan itişli modellerde 200 beygir gücü, dört teker çekişli modellerde 400 beygir gücü özelliğine sahip.
  • İnternet bağlantısı ile 4G ve 5G teknolojisinden yararlanılarak aracın kendi güncellemesini yapması ve arıza durumunda uzaktan müdahale edilebilmesi gibi özelliklere sahip olması bekleniyor.
  • 300+ km ve 500+ km menzil özelliklerine sahip iki farklı seçenek ile uzun yolculuklar planlayabilecek.
  • Elektrikli platform sayesinde daha düşük maliyet, daha sessiz çalışma ve daha keyifli bir sürüş sağlayacak.
  • 8 saniyede 0-100 km/saat hız kazanabilme özelliği ile yüksek performans göstermesi bekleniyor.

Bütün bu özelliklerinin yanında en önemli ve dikkate değer bir başka özellik, TOGG elektrikli otomobilin çevreye duyarlı yapısıdır. Sıfır zararlı gaz salınımı ile sessiz çalışma özelliği bir araya gelerek doğanın dengesini korurken, gürültü kirliliğini önlemeye yardımcı oluyor.

TOGG son derece akıllı teknolojilerle donatılan bir otomobil. İnternete bağlanmak için farklı bir cihaza ihtiyaç duymayan araç tüm şehir alt yapısı, elektrik şebekeleri, cihazlar ve evler ile bağlantılı ve iletişim halinde olacak.

Yerli Otomobil TOGG’un Lansman ve Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Türkiye’nin ilk yerli otomobilini üretmek için pek çok şirket ve kuruluş bir araya geldi. 2017 yılında Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan bu şirket ve kuruluşlar şu şekilde: Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding her biri %19 pay ile projeye katıldı. Kalan %5’lik dilim TOBB’un katılımı ile tamamlandı. 25 Haziran 2018 tarihinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

TOGG yerli otomobilin ilk lansmanı 27 Aralık 2019’da yapıldı. Lansmanda otomobilin SUV ve Sedan modelleri tanıtıldı. TOGG’un üretimi için Bursa/Gemlik’te bir fabrika kurulacağı duyuruldu. TOGG’un 2022 sonunda seri üretime geçeceği modeller C-segment SUV ve C-segment Sedan olarak açıklandı. 2022-2024 arasında üretilecek bu iki modelin ardından 2030 yılına kadar, C-segment Hatchback, B-segment SUV ve C-segment MPV modellerinin de eklenerek üretime devam edileceği bildirildi.

TOGG Elektrikli Mi?

TOGG mühendisleri tarafından geliştirilen yerli otomobilin yüksek teknolojiye sahip elektrikli ve bağlantılı bir platformu bulunuyor. TOGG için geliştirilen batarya modülünün Türkiye’de üretileceği belirtildi. İlerleyen zamanlarda batarya hücresinin de Türkiye’de üretilmesi planlanıyor.

Yerlilik konusunda iddialı bir çıkışa sahip olan otomobil, çevre dostu ve elektrikli çalışma sistemi ile gelecek teknolojisini hayata geçirme adına önemli bir adım olarak görülüyor.