Google ile Aracınızın Yakıt Maliyetini Görebileceksiniz

Google, bir süredir üzerinde çalıştığı araçlar için yakıt tahmini yapan projesinde sona doğru yaklaşıyor. Google otomobil yakıt tahmini yapan dijital aracıyla sadece otomobillerin yakıt tahminlerini kullanıcılarla buluşturmakla kalmayacak.

Aynı zamanda araç sürücüsü, otomobilinin emisyon değerli hakkında da bilgiye ulaşabilecek. Google’ın “Search On” etkinliği kapsamında tanıttığı yeni dijital aracı sayesinde sürücüler otomobilin karbon emisyon değerini de tahmin edecek.

Google’ın yeni dijital aracının bu tahminleri yaparken bazı araba modellerinin benzerleriyle kıyaslama yapacağı açıklandı. Google Yeşil Rota olarak tanıtılan bu çevrim içi araç, şirketin sürdürülebilir ve çevreci yaklaşımlara verdiği desteği de açıkça gösteriyor.

Elektrikli Araçlara Dair Birçok Veriyi Sunacak

Google, sürdürülebilirlik hedeflerini, yeni projesiyle daha da güçlendirmeye hazırlanıyor. Bu yıl şirket tarafından düzenlenen “Search On” etkinliği kapsamında tanıtılan yeni çevrim içi araç sayesinde kullanıcılar arabalarının yakıt tahminleri başta olmak üzere birçok bilgisine ulaşabilecek. Başlangıç aşamasında İngilizce olarak sunulacak olan Google yakıt tahmin aracı, daha sonra farklı dillerde de kullanılmaya başlanacak.

Google yakıt tahmini yapan çevrim içi aracının genel hatlarıyla şu özelliklere sahip olması bekleniyor:

  • Otomobiller için emisyon tahmini yapacak. Böylelikle hangi otomobilin ne kadar karbon emisyonu gerçekleştirdiği takip edilebilecek.
  • EEA (Avrupa Çevre Ajansı) verilerini kullanarak tahminlerini gerçekleştirecek.
  • Elektrikli otomobiller için yakıt tahmini yapacak. Arabanın ne kadar süre için ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğunu tahmin edecek.
  • Arabalar için daha az yakıt tüketimi sağlayan rotayı sunacak.
  • Elektrikli arabaların yakıt ihtiyaçlarının karşılandığı şarj istasyonlarının verilerini paylaşacak.
  • Aracın tahmini yakıt maliyetinin ne olduğuna ilişkin sürücüye bilgi verecek.

Projenin temel amacı elektrikli araç kullanımını destekleyerek sürücülerin elektrikli araç tercih etmesi konusunda duyarlılık oluşturmak. Bu doğrultuda Google Yeşil Rota uygulaması ile elektrikli araç kullanıcıları gündelik yaşamlarını kolaylaştıracak birçok veriye ulaşabilecek.