İnovasyon Nedir?

Toplum olarak inovasyonun nüanslarına çok aşina olsak da, bu o kadar zor bir kavram ki, çoğu şirket ve genel olarak nüfus bu terimi çevreleyen birçok kafa karışıklığı ve yanlış bilgi ile karşılaşıyor.

Özellikle son yüz yılda, inovasyon herkesin dudaklarında görünüyor, bu yüzden gerçekten ne anlama geldiğini açıklamanın önemli olacağını düşündük.

Bu popülerliğin doğal olarak iyi bir nedeni var: İnovasyon, insanlığı hem refah hem de ekonomik büyüme açısından esasen ileriye götüren şeydir.

OECD araştırmasına göre , 1870 ile 1950 yılları arasında ABD ekonomisindeki tüm ekonomik büyümenin% 85’i aslında inovasyonun bir sonucudur.

Bu nedenle, en son teknolojilerden bazıları ve bunları kullanan şirketler sıklıkla abartılsa bile, uzun vadede yenilik, hem şirketlerin hem de yatırımcıların gerçekten yatırım yapması gereken şeydir.

İnovasyonun Tanımı ve Gerçek Anlamı

Önce terimin gerçekte ne anlama geldiğini tanımlayarak başlayalım.

Bu nokta da “inovasyon” kelimesinin binlerce olmasa da yüzlerce farklı tanımı vardır, bu nedenle terimin gerçekte ne anlama geldiğinin kökenine inmek zor olabilir. Sektörde doğru tanımın ne olduğu konusunda net bir fikir birliği yok.

Bu tanımların büyük çoğunluğunu inceledik ve çoğunlukla, farklılıklar aslında nispeten küçük ve doğaları gereği akademik.

Genel olarak, herkes yeniliklerin “yeni” olduğunu kabul eder . Birçoğu bunun bir yenilik olmadığını, “değer yaratmadığı” sürece bir icat olduğunu savunuyor .

Buradaki zorluk, bunların her ikisinin de doğal olarak çok öznel terimler olmasıdır.

 • Bir şeyin inovasyon olarak sayılabilmesi için tüm dünya için “yeni” olması gerekiyor mu? Sektörünüz veya pazarınız ne durumda? Yoksa sadece şirketiniz için mi?
 • Kimler için “değer yaratmalı” ? Müşteriler için? Şirket ve hissedarları için? Toplum genel olarak ne olacak?
 • Ve değeri nasıl tanımlıyorsunuz? Bu sadece parasal değer mi, yoksa daha yumuşak ölçüler de geçerli mi? Ya bazı kişiler için muazzam bir değer yaratır, ancak genel olarak zararlıysa?

Bu nedenle, bir şeyin yenilik olup olmadığını anlamanın gerçekten objektif bir yolunu bulmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, kelimenin tanımını oldukça uyumlu tutmak muhtemelen en iyisidir. Başka bir deyişle, yenilik, yaptığınız yeni her şeydir.

Yeni ürünler veya hizmetler, çok fazla kaynak tasarrufu sağlayan yeni bir üretim süreci veya mevcut bir ürün veya süreçte sadece küçük bir iyileştirme olabilir.

Uygulamada “Yenilik” Terimini Kullanmak

İnsanların “inovasyon” terimini ne kadar çılgınca farklı şekillerde yorumladığını bildiğimizde, bunu gerçekleştirmeye çalışan bizler, terimin dikkatsiz kullanımının yol açabileceği zorlukların farkında olmalıyız.

Bu nedenle, yeni bir kitleyle “yenilik” den söz ettiğinizde, terminoloji söz konusu olduğunda aynı noktada olmanızı sağlamakla başlamak genellikle yararlıdır, aksi takdirde konuşmanızın olduğu kadar verimli olmayabilir.

Bu hedefe ulaşmanın güzel ve çok pratik bir yolu, aslında “yenilik” terimini ilk etapta kullanmamaktır. Hala inovasyonun peşinden gidiyor olsanız bile, bunun yerine fikirler , iyileştirmeler , değişiklikler veya yeni işler hakkında konuşursanız , özellikle muhafazakar bir organizasyonda çalışıyorsanız , mesajınızı almak genellikle daha kolay olabilir.

Uzmanlardan Ne Öğrenebiliriz – İnovasyonla İlgili Sözler

İnovasyon, gezegenimizdeki en zeki beyinlerin çok düşündüğü bir konu olduğundan, size inovasyonla ilgili en sevdiğimiz birkaç alıntıyı sunmanın da mantıklı olacağını düşündük. Yeniliğin özünü yakalamak için gerçekten harika söylemler.

 • “Yenilik, var olan iki şeyi alıp yeni bir şekilde bir araya getirmektir.”Tom Freston (1945 doğumlu), MTV’nin kurucu ortağı
 • “İnovasyon nedir? İnovasyon gerçekten oldukça basit: Bilgi inovasyonu, inovasyon üretkenliği, üretkenlik ekonomik büyümeyi yönlendirir. William Brody (1944 doğumlu), Bilim Adamı
 • “Yaratıcılık yeni şeyler düşünmektir. İnovasyon yeni şeyler yapmaktır. ” Theodore Levitt (1925-2006), Ünlü ekonomist
 • “İlham bekleyemezsin, bir sopayla peşinden gitmelisin.” Albert Einstein (1879 – 1955), Matematikçi
 • Ben başarısız olmadım. Az önce işe yaramayan 10.000 yol buldum. ” Thomas Edison (1847 – 1931), Mucit
 • Bunu daha iyi yapmanın bir yolu var. Bul onu.” Thomas Edison (1847 – 1931), Mucit
 • “Yapabileceğimiz en riskli şey sadece statükoyu korumaktır.” Bob Iger (1951 doğumlu), Medya yöneticisi ve iş adamı
 • “Değişim rüzgarları estiğinde, bazıları duvarlar, diğerleri yel değirmenleri inşa ediyor.” Eski bir Çin atasözü
 • “Yenilik – herhangi bir yeni fikir – tanım gereği ilk başta kabul edilmeyecektir. İnovasyonun bir organizasyon tarafından kabul edilmesi ve içselleştirilmesi için tekrarlanan girişimler, bitmeyen gösteriler, monoton provalar gerekir. Bu cesur bir sabır gerektirir. ” Warren Bennis (1925 – 2014), Akademisyen ve organizasyon danışmanı

Tüm Bu düşünceleri Bir Araya Getirdiğimizde Ne Öğrenebiliriz?

 • İnovasyon, nihayetinde yeni bir şey yaratmak için mevcut bilginin figüratif 1+1’ini bir araya getirmekle ilgilidir.
 • İnovasyon çok çalışmak gerektirir, sadece yaratıcı olmakla veya harika bir fikir bulmakla ilgili değildir.
 • Yenilik her zaman risklidir ve yeni fikirlere genellikle direnilir, bu sürecin sadece bir parçasıdır.
 • Yine de yapabileceğiniz en riskli şey, geçmişe bağlı kalmaya çalışmak ve değişimi kucaklamamaktır.

İnovasyonla İlgili Yaygın Yanılgılar

Artık büyük resmi anladığımıza göre, inovasyonla ilgili en yaygın yanılgılardan birkaçını açıklığa kavuşturalım.

“İnovasyon, girişimlerin yaptığı bir şeydir” Bu muhtemelen en yaygın yanılgılardan biridir. Elbette, birçok girişim son derece yenilikçi ve toplumumuzdaki inovasyonun önemli bir bölümünü yönlendiriyor, ancak bu;

 • Tüm girişimlerin yenilikçi olacağı anlamına gelmez
 • Büyük kuruluşların yenilik yapmayacağı anlamına gelmez

Her şeyden önce, her girişim yenilikçi değildir. Bir limonata standı açıp bunun için bir şirket kurmaya karar verirseniz, bu bir başlangıçtır, ancak orada muhtemelen yeni veya yenilikçi bir şey yoktur.

İkincisi, büyük kuruluşlar (şirketler, üniversiteler ve araştırma enstitüleri dahil) aslında orada yeniliklerin büyük bir bölümünü yaratıyor.

Bu makaleyi okumak için kullandığınız cihazı düşünün. Kuşkusuz, büyük bir şirket tarafından yaratılan ve satılan bir üründür ve üzerindeki anlamlı donanım ve yazılım bileşenlerinin çoğu, diğer büyük kuruluşlar tarafından da geliştirilmektedir.

Aslında yenilik yapmak için genellikle en kötü durumda olan orta ölçekli kuruluşlardır: büyük şirketlerin kaynaklarına sahip değiller ve girişimlerin aksine, genellikle mevcut süreçleri ve kaybedecek bir şeyleri var, bu da onları daha az farklı yeni değişimi ve yeniliği benimsemesini doğura bilir.

“Geleceği İnşaa Et”

İnsanların yeniliğe yaklaşımının geleneksel yolu budur. Oldukça iyi bir ürün yarattınız ve genellikle insanlar gelip sizi buldu.

Pekala, bu günlerde, gelişmiş dünyadaki çoğumuz temel ihtiyaçlarımızın çoğunu karşılıyor ve dışarıda o kadar çok bilgi ve o kadar çok farklı ürün ve hizmet var ki, artık genellikle bu şekilde çalışmıyor.

Bu günlerde, gerçekten, derinden, müşterinizi ve çözmeye çalıştıkları belirli sorunları anlamakla başlamalısınız, yoksa inovasyonda başarısız olma olasılığınız çok yüksektir.

“Yenilik, Çığır Açan Teknolojik Bir Buluş Olmalıdır”

Birçoğu hâlâ yeniliklerin bu kadar büyük, çığır açan icatlar olması gerektiğini düşünüyor.

Genellikle çığır açan keşifler ve icatlar bile ticari olarak uygulanabilir hale gelmek için birçok ek, daha küçük iyileştirme ve yeniliğe ihtiyaç duyar. Elektrikli arabalar gibi bir şey düşünün: ilk olarak 100 yıldan daha uzun bir süre önce icat edildi ve şimdi ana akım olma eşiğinde.

Ek olarak, yenilikler her türden olabilir, hatta görünüşte önemsiz şeyler olabilir, bunlar sadece büyük olgular şemasında bir fark yaratır. Teknolojik olmaları bile gerekmez.

Nitekim, pazarlama ve iş modeli yenilikleri, en son araştırmalara mutlaka yatırım yapmanızı gerektirmeyen inanılmaz derecede güçlü yenilik biçimleridir.

Bazı iç süreçlerinizde nispeten basit birkaç iyileştirme bile karlı olma veya olmama arasındaki fark olabilir, bu nedenle artan yenilikler, özellikle büyük şirketler için genellikle çok önemlidir.

Başarılı İnovasyon Örnekleri

Herkes ampul ve internet gibi dünyayı değiştiren büyük yeni teknolojik atılımlara aşinadır, bu yüzden bundan sonra tarih boyunca başarılı yeniliklerin birkaç ince örneğini daha göstereceğiz.

Mevsimsel Ürün İnovasyonu

İnsanların ekin yetiştirmeye ilk başladığı günlerde, birçok farklı coğrafi bölgede benzer bir model ortaya çıktı.

Tarım devrimi sayesinde nüfus hızla artmaya başladı. Nüfus arttıkça, herkes için yiyecek yetiştirmek için daha fazla toprağa ihtiyaç duyuldu. Böylelikle tarım arazisi, çevrede genişleyecek ekilebilir arazi kalmayana kadar genişledi.

Bu noktada insanlar genellikle toprağı daha agresif bir şekilde işlemeye başladılar ve artan taleple başa çıkmak için yalnızca en verimli mahsulleri ekmeyi seçtiler.

Ne yazık ki, bu sadece işleri daha da kötüleştirdi.

Her yıl aynı mahsulü aynı yere ektiğinizde, toprak yavaş yavaş besin maddelerini daha fazla kaybedecektir. Bu da mahsul verimini düşürecek ve sonunda arazinin uzun süre çiftçilik için kullanılamaz hale gelmesine yol açacaktır.

Bu sorunun çözümü inanılmaz derecede basit: Esasen sadece ekinlerin yerleştirilmesini her mevsim döndürüyorsunuz ve belki de toprağa ara sıra dinlenmek için bir mevsim veriyorsunuz.

Görünüşte basit olan bu süreç yeniliği, bugün sahip olduğumuz tüm fantastik teknolojiye ve bilgiye sahip olmadığımızda, arazinin kalitesini korumak ve binlerce, belki de milyonlarca insanın hayatını kurtarmak için genellikle yeterliydi.

Ritz-Carlton 2.000 $ Kuralı

2.000 $ kuralı, müşteri deneyimine odaklanan çok farklı türde bir süreç yeniliğinin bir örneğidir.

Lüks bir otel zinciri olarak Ritz-Carlton, mükemmel müşteri hizmetinin somutlaşmış örneklerinden biridir ve iş hayatında kalabilmeleri için itibarlarını yerine getirmeleri gerekir.

Durumun böyle olmasını sağlamak için, adından da anlaşılacağı gibi, uzun zamandır 2.000$ ‘lık bir kurala sahiptiler bu, herhangi bir ön çalışanının yöneticisinden her türlü sorunu çözmek için izin istemeden hemen 2000$’ a kadar harcayabiliyor. Ve bu yılda 2.000$ değil, olay başına 2.000$.

Çalışanlar, böyle bir kuralı uygulayarak, yönetimin yalnızca müşteri deneyimine ne kadar değer verdiğini değil, aynı zamanda onların yargılarına da güvendiğini somut bir şekilde bilirler. Sonuç olarak, buna göre davranırlar ve bu da ortalama ortalama otellere göre çok daha üstün bir deneyime yol açar.

Aynı kural işletmeniz için mantıklı gelmeyebilir, ancak yine de müşterilerin hayatlarını çok daha kolay hale getirmede büyük bir fark yaratabilecek gerçekten basit bir değişikliğin harika bir örneğidir.

Uygulamada İnovasyon Nasıl Gerçekleşir?

Öyleyse, yeniliklerin gerçekte ne olduğuna dair oldukça iyi bir fikriniz olduğuna göre, siz nasıl bir yenilik yaratırsınız?

Bu tam bir sanat ve kendi başına bir bilim, yenilik yapmanın tek doğru yolu yoktur. Dahası, cevap aynı zamanda daha küçük, artımlı inovasyonlar mı yoksa daha büyük, daha fazla kutunun dışında, çığır açan inovasyonlar mı yaratacağınıza bağlıdır.

Ayrıca, bir başlangıç ​​olarak inovasyon yapmak istiyorsanız, karşılaştığınız zorluklar, büyük bir yerleşik organizasyonda inovasyon yapmaktan biraz farklı olacaktır.

Bununla birlikte, birçok benzerlik de var. İşte buna yaklaşım şeklimizin üst düzey genel görünümü:

 1. Anlamlı bir problem belirleyin, eğer büyükse, daha küçük parçalara ayırın
 2. İlk prensipleri düşünerek en iyi çözümü bulun
 3. Problem (ler) i çözün ve gerçek değer yaratın
 4. Açık fikirli olun ve sürekli geliştirilecek şeyler arayın

Elbette söylemesi yapmaktan daha kolay. Yine de, büyük resmi akılda tutmak ve yabani otların arasında kaybolmamak önemlidir.

Temelde, genellikle müşterileriniz için çözmek istediğiniz anlamlı bir sorunu belirleyerek başlamalısınız. Alternatif olarak, daha büyük, daha uzak ama iddialı ve somut bir hedef olabilir. Bu anlamlı sorunları neredeyse hiçbir zaman tek bir yenilikle çözemezsiniz, bu yüzden yapmanız gereken, sorunu veya hedefi daha küçük parçalara ayırmaktır.

Ardından, sorunu veya sorunları tek tek çözmeye başlayabilirsiniz. Sadece bunu gerçek, somut değer yaratacak şekilde yaptığınızdan emin olun.

Yukarıdaki iki adım, temelde tüm çevik yöntemlerin ve yalın başlangıç gibi hareketlerin tümüyle ilgili olduğu şeydir.

Son olarak, mümkün olan en iyi çözüme ulaşmak için, açık fikirli olmalısınız ve sorunu çözmek ve hedeflerinize ulaşmak için sürekli olarak daha iyi yollar aramalısınız ve bunu yapma şekliniz, ilk prensipleri benimsemektir.