BDDK “Tamamen Dijital Bankalar” İçin Onay Verdi

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan resmî gazeteye göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu dijital bankalar ile ilgili yeni bir yönetmelik bildirdi. Bu yönetmeliğe göre BDDK, tamamen dijital bankalar için onay verdi. Yönetmelikte belirlenen kuralları yerine getiren şirketler istedikleri takdirde dijital banka kurabilecekler.

BDDK’nın yayınladığı yeni yönetmeliğe göre 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren şirketler, şubeye gerek duymaksızın banka kurabilecekler. Bu, tüm internet işlemlerinin online yapılacağı bir platform manasına geliyor. Dijital bankalar hem bireysel müşterilere hem de KOBİ’lere hizmet verme imkanına sahip olabilecek. Fakat KOBİ’lerin tanımlandığı ölçeği aşarlarsa ne yazık ki dijital bankacılık faaliyetlerinden yararlanamayacaklar.

Yine BDDK’nın yönetmeliğinde geçen koşullara göre şirketlerin dijital banka kurabilmeleri için öncelikle 1 milyar Türk lirası değerinde ödenmiş sermayesi bulunması gerekecek. Bu miktarın altında kalanlar dijital banka kurma hakkından muaf olacak. Ayrıca şube açılmasına gerek olmasa da şirketin genel müdürlük için bir ofis kurması zorunlu olacak.

Uygulanan bu yeni bankacılık yönteminde ticari ve bireysel anlamda birçok avantaj ortaya çıktı. Bu avantajları birkaç madde altında toplamak mümkün;

  • Şirketler mali açıdan daha yönetilebilir bir hale gelecek.
  • Bireylere ve KOBİ’lere kredi verdikleri için faiz geliri elde edecekler.
  • Tüketiciler için de bir fırsat ortaya çıktı. Bankalar ile bu dijital bankalar arasında bir rekabet olacağı için daha düşük oranlı kredi çekebilecekler.

Dijital Bankalar 10 Bin TL Kredi Verebilecek!

Dijital bankalar, geleneksel bankacılık sektöründe icra edilen tüm faaliyet hakkına sahip olacaklar. Açıklanan yönetmeliğe göre dijital bankalar teminatsız olarak 10 bin Türk lirasına kadar bireysel kredi kullandırabilecek. Ayrıca banka hesapları açmak, kredi kartı kullandırmak ve birikim hesabı açmak gibi uygulamalar da dijital bankaların hizmet alanları arasında yer alacak.