Akıllı Kontakt Lens

Sanal gerçeklik yani “Metaverse” kavramı toplumların hayatına girdiğinden bu yana merakla beklenen teknoloji, VR sanal gerçeklik gözlükleri oldu. VR teknolojisinin gelişmesi kullanıcıları heyecanlandırsa da aslında bu alanda daha büyük bir sanal gerçeklik teknolojisi geliyor. Bu yeni teknolojinin ismi akıllı kontakt lens.

Metaverse odaklı olarak geliştirilen akıllı kontakt lens teknolojisi sayesinde sanal evren ile gerçek hayatın birbirine kolayca entegre edilebilmesi amaçlanıyor. VR gibi büyük donanımlar sanal gerçeklik duygusunu tamamen hissettiremiyordu. Ancak akıllı kontakt lensin esnetilebilir elektronik devre teknolojisiyle üretilmesi, sanal gerçeklik gözlüğünü oldukça kullanışlı bir hale getirecek.

Akıllı Kontakt Lensin Özellikleri

Yakın dönemde çığır açacak bir teknoloji olarak gösterilen akıllı kontakt lenslerin bireylere sunduğu birçok avantaj bulunuyor. Bu avantajları birkaç maddede belirtmek mümkün;

  • Göze değen ışıkları kıracak yapıda olması, retinanın tek bir noktada toplanmasına olanak sağlayacak.
  • Bu lens sayesinde farklı uzaklıktaki nesnelere de görüş sağlanabilecek.
  • Numaralı gözlük ihtiyacını ortadan kaldıracak.
  • Görme bozukluğu olan kişilere göre özel olarak akıllı kontakt lens üretilebilecek.

Akıllı kontakt lensler görüleceği üzere sadece bireylere iyi bir sanal deneyim değil aynı zamanda göz sağlığı için de birçok çözüm sunuyor.

Akıllı Kontakt Lens Ne Zaman Çıkacak?

Akıllı kontakt lens teknolojisinin ne zaman satışa sunulacağı konusu oldukça ilgi görüyor. Özellikle metaverse uygulamalarının her geçen gün ivme kazanması, sanal gerçeklik gözlüklerine olan ilgiyi de artırıyor.

Akıllı kontakt lensin üreticisi olan InWith şirketi geçtiğimiz günlerde bu konuda bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre akıllı kontakt lens teknolojisinin henüz prototip aşamasında olduğu, ancak yakın vadede bu ürünlerin kullanılmaya başlanabileceği belirtildi. Bilindiği üzere akıllı kontakt lens teknolojisi ilk olarak InWith şirketi tarafından CES 2022’de tanıtılmıştı.