Ankara Üniversitesi Seçmeli Derslerine NFT’yi Ekledi

Ankara Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada NFT’nin seçmeli ders olarak verileceğini duyurdu. Bu haberin ardından ders havuzuna eklenen NFT’nin ne zaman eğitim sürecine başlanacağı merak konusu oldu. Necdet Ünüvar’ın yaptığı açıklamaya göre NFT 2022 yılının bahar döneminde ilk defa derslerde yerini alacak.

NFT yani Non Fungible Token, kısaca değiştirilmesi mümkün olmayan kripto para birimidir. Son yıllarda dünya genelinde büyük bir popülasyon yakalayan NFT kullanımı her geçen gün yaşamın diğer alanlarına da sirayet etmeye devam ediyor. Son olarak bunun örneği Ankara Üniversitesinde görüldü. Rektörün açıklamasına göre artık üniversite bünyesinde NFT dersi verilecek.

NFT’ye Giriş Dersi Nedir?

Yapılan açıklamalara göre 2022 yılında ilk defa ders programına eklenecek olan NTF’ye giriş dersi için başlangıçta 70 kişilik kontenjan açılacak. Bilindiği üzere NFT’lerin dijital ortamda birçok karşılığı vardır. Özellikle sanat eserleri açısından öne çıkan NFT’ler ülkemizde ilk defa bir ders programına dahil edildi.

NFT, günümüzde dijitalleşme alanında sanal varlıklar konusunun en uç noktası olarak nitelendiriliyor. Bu sebeple eğitim süreçlerinde de yer alması kaçınılmazdı. Ankara Üniversitesi bu alanda bir ilki gerçekleştirdi ve öğrencilerine NFT’ye giriş dersi vereceğini duyurdu. Artık NFT’lere ilgi duyan herkes bu seçmeli dersten faydalanabilecek.

NFT’ye Giriş Dersinin İçeriği Nasıl Olacak?

Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin ders havuzunda yer alan NFT’ye Giriş dersinde öncelikle sanatsal eserlerin dijital dünyaya nasıl dönüştürüleceği ve buradaki karşılığı hakkında bilgi verilmesi bekleniyor. Ayrıca sanal varlıkların bugünü ve gelecekte yer alması muhtemel konumları hakkında da öğrencilerin eğitilmesi planlanıyor. Şu an için net bir eğitim içerik bilgilendirmesi olmasa da uzmanlara göre genel kanı yukarıda belirttiğimiz gibidir.