İngilizce Öğrenmenizi Kolaylaştıracak Uygulamalar

İngilizce öğrenmek, akademik ve sosyal hayat için çok önemlidir. Akademik açıdan ilerlemede, yurt dışı ile bağlantılı tüm işlerde, gezilerde veya sosyal ortamlarda İngilizce bilmenin önemini kavramak mümkün.

Günümüzde artık anaokulundan itibaren İngilizce eğitimlerin verildiğini biliyoruz. Dünya dili İngilizceyi öğrenmek bu kadar önemli iken, öğrenmeyi kolaylaştıracak uygulamalar ile eğlenceli bir İngilizce öğrenimi gerçekleştirebilirsiniz.

Burada İngilizce öğrenmenizi kolaylaştıracak uygulamalar hakkında bilgi vereceğiz;

1.    Cambly

İngilizce öğrenmenin teorik ve pratik olmak üzere iki yönü vardır. Teoride öğrenilenler, pratiğe dökülmediği takdirde kolayca unutulacaktır. Cambly, tam olarak bu ihtiyaca yönelik bir uygulamadır.

Ana dili İngilizce olan eğitmenlerle görüntülü konuşma pratiği yaptıran bu uygulama, kurumsal İngilizce ve çocuklar için İngilizce gibi farklı seçenekler de sunmaktadır. Canlı olarak yapılan görüşmelerde anında dönüt ve düzeltmelerle kalıcı öğrenme sağlayan uygulama, oldukça fazla ilgi görmektedir.

2.    Duolingo

Duolingo, İngilizceyi eğlenceli şekilde öğreten bir uygulamadır. İsterseniz sıfırdan başlayabilir; isterseniz seviye belirleme sınavına girerek, seviyenize göre devam edebilirsiniz. Çeşitli görsel ve işitsel sınavlar, tıpkı bir oyun gibi sunuluyor.

Yazarak, konuşarak ve dinleyerek öğreten Duolingo, farklı duyu organlarına hitap ederek, öğrenme becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Bireysel performansa göre öğrenirken çeşitli oyunlarla eğlenmeyi sağlayan bu uygulama, özellikle çocuklar tarafından çok sevilmektedir.

3.    Mondly

Mondly, dili oyunlaştırma stratejileri ve gelişmiş dil öğrenme teknolojileri ile hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmeyi sağlamaktadır. En sık kullanılan ve en temel kelimeleri öğrenerek kolay bir şekilde cümleler kurmanızı sağlayan bu uygulama, Chatbot ve özel arttırılmış gerçeklik kursları gibi tekniklerden yararlanmaktadır. Ayrıca ana dili İngilizce olan kişileri dinleyerek telaffuz problemlerine çözümler getirmektedir.

4.    Speaky

Milyonlarca kullanıcısı bulunan Speaky, ücretsiz dil öğrenme imkânı sunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz dili ana dili olan kişilerle konuşarak pratik yaptıran Speaky, toplamda 110 farklı dilin konuşulduğu bir platformdur.

5.    Dil Öğrenme Kılavuzu

Bravolol tarafından geliştirilen uygulama, 800’den fazla sık kullanılan sözcüklere hemen ulaşmanızı sağlamaktadır. Birçok dil konuşabilen papağan sayesinde söylemek istediğiniz cümlenin, çevirmek istediğiniz dilde tam olarak nasıl söylendiğini öğrenebilirsiniz. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde konuşma ve dinleme egzersizleri yapabilirsiniz.

6.    Voscreen

Ücretsiz bir uygulama olan Voscreen ile film, müzik videoları, çizgi filmler veya belgesel gibi içerikler izleyerek kolay ve eğlenceli bir dil öğrenme süreci gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde İngilizce gramer eğitiminizi doğru bir şekilde tamamlayabilir, telaffuzunuzu geliştirme imkânı bulabilirsiniz.

7.    BBC Learning English

Business English, Everyday English, Grammar, Learn With the News, Pronunciation ve Vocabulary şeklinde kategorileri bulunan BBC Learning English de videolar alt yazılı biçimde sunulmaktadır. Videoları seyrederken, dilerseniz altında yer alan transkriptten kelimeleri takip edebilirsiniz.

8.    AGU

Kelime ezberlemeyi kolay ve eğlenceli hale getiren bir uygulamadır. Seçtiğiniz kelime setleri ile ilgili soruları doğru yanıtlayarak ilerlersiniz. Ezberlemekte zorlandığınız kelimeler size tekrar tekrar sorulur ve kalıcı öğrenme gerçekleşene kadar bu işleme devam edilir.

9.    Rosetta Stone

Bilgisayar destekli bir online dil öğrenme programı olan Rosetta Stone, 150’den fazla ülkede milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. “Var olan en iyi dil öğrenme yazılımı” olarak bilinen bu uygulama 30 farklı dil seçeneğine sahiptir. Her seviyeden insana kolay ve eğlenceli şekilde dil öğreten uygulama oldukça popülerdir.

10. English Ninjas

Ana dili İngilizce olan insanlarla bilgisayar, telefon veya tablet üzerinden konuşarak İngilizce pratik yapmayı sağlayan uygulamadır. Dersler için özel hazırlanmış panelden ihtiyacınız olan konuda pratik yapabilirsiniz.