Google TensorFlow Sertifikası

TensorFlow, Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir makine öğrenme kütüphanesidir. Bir yazılım kütüphanesi olan TensorFlow, Google Brain ekibi tarafından geliştirilmiş bir platformdur. Açık kaynaklı oluşu sürekli güncellenip geliştirilmesine olanak tanır.

2020 Mart ayında TensorFlow ekibi TensorFlow Geliştirici Sertifikasını yayınladı. Kullanıcıların, giriş düzeyinde makine öğrenimi becerilerine sahip olduklarını kanıtlamalarını sağlayan bu sertifikayı kazanabilmeleri için ise belirlenen sınavı geçmeleri gerekiyor.

Google TensorFlow Sertifikası sınavına hazırlanmak için bir ay kadar günde iki saat verimli bir çalışma gereklidir. Ders materyalleri ücretsiz olmakla birlikte uzmanlıklar için belirli bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Sınav ücretinin de eklenmesi ile maliyetli bir program olarak değerlendirilebilen TensorFlow Sertifika fiyatları, gelecek açısından sağlayacağı faydalar düşünüldüğünde makul bir ücret olarak görülebilir.

Google TensorFlow Sertifikası Nedir?

Google TensorFlow Sertifikası, resmi bir geliştirici sertifikasıdır. Temel bir sertifika olarak gösterilen Google TensorFlow, makine öğrenimi konusunda uygulayıcılara giriş düzeyinde bir seviyeye ulaştıklarını gösteren belgedir. Makine öğrenimi, kavramların grafiksel gösterimi ile kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Çeşitli animasyonlar ve görsel materyaller ile öğrenimin gerçekleşebilmesi, Google TensorFlow’un geçerli bir yeterlilik kazandırdığını gösteren bir durumdur.

Google TensorFlow eğitimi sürekli güncellenebilen, hareketli bir platformdur. Çok fazla kaynağın yer aldığı bu platform, kendini geliştirmek isteyenler için bulunmaz bir kaynak niteliğindedir. Makine öğrenimi ve yapay zekâ öğrenimi konusunda bilim insanları ve araştırmacıların uygulamalar geliştirmesine olanak tanıyan TensorFlow; Google, Airbnb, DeepMind ve Twitter gibi platformları destekler ve pek çok sorunun çözülmesine yardımcı olur.

Google TensorFlow Sertifikası Ne İşe Yarar?

TensorFlow sertifikasını özgeçmişinize ekleyerek, LinkedIn ve GitHub gibi platformlarda paylaşabilirsiniz. Ayrıca TensorFlow geliştirmeyle ilgili sektörde yer alan kişilerle sohbet edebilir, çevrenizi genişleterek yeni iş fırsatları yakalayabilirsiniz. Bu sertifika, yapay zekâ mühendisliği konusunda bir başlangıç olarak görüldüğü için giriş sertifikası olarak değerlendirilebilir. Sertifika bazı işverenler için geçerli, bazıları için geçersiz sayılabilir. Bu konuda diğer özgeçmiş yetenekleriniz de değerlendirmeye alınabilir.

Sertifika almayı başardıktan sonra diğer bölgelerdeki sertifika sahiplerinin bulunduğu ağa katılarak bu alanda çevrenizi genişletme ve benzer işler yapan kişilerle iletişim kurma şansına sahip olursunuz. Ciddi bir özveri gerektiren Google TensorFlow sertifika süreci, kişisel gelişiminize katkıda bulunmanıza ve iş yaşamında farklı fırsatlarla karşılaşmanıza olanak sağlar.

Google TensorFlow Sertifikası Nasıl Alınır?

TensorFlow sertifikası basit bir şekilde elde edilen sertifikalardan değildir. Bu sertifikayı almak için ciddi bir hazırlık süreci geçirmeniz gerekir. Bir dizi program kodlama ve çözme becerisi geliştirmenizin beklendiği sınavda, bu yeteneklerinizi göstererek kanıtlama imkânı bulursunuz.

Google TensorFlow Sertifikası almak için belirlenen aşamalar şöyledir;

  • Öncelikle TensorFlow tarafından sunulan sınavla ilgili her ayrıntının yer aldığı kapsamlı ek kitabını incelemeniz gerekir. Bu kitapta sınavda hangi becerilerden sorumlu olduğunuz açık bir şekilde belirtilmiştir.
  • Çevrimiçi olarak yapılan sınavda PyCharm ortamında TensorFlow modelleri oluşturarak sorulan soruları cevaplamanız beklenir.
  • Sınav çevrimiçi olarak yapıldığı için istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde, güvenli bir internet bağlantısı ile sınava girme imkânına sahipsiniz.
  • Sınavda yer alan sorularla TensorFlow 2x kullanarak görüntü sınıflandırma, doğal dil işleme ve zaman serisi tahmini gibi beceriler ölçülmektedir.
  • Sınav süresi 5 saat olarak belirlenmiştir. Bu saatten sonra cevaplarınız otomatik olarak gönderilir.
  • Sınav ücretlidir. Ücret ise 100 Amerikan dolarıdır.
  • Makine öğrenimi çalışması sırasında öğrenim kaynaklarını kullanmanıza izin verilir.

Sınavı bitirdiğinizde geçip geçmediğinize dair bilgilendirilirsiniz. Sınavı geçtikten sonra farklı bölgelerde sertifika sahiplerinin bulunduğu bir TensorFlow sertifika ağına katılmanız beklenir. Daha sonra sertifikayı alma süreciniz 1 hafta içinde tamamlanır.