Google Plex Bankacılık Projesinin Çalışmalarını Durdurma Kararı Aldı

Google, uzun süredir üzerinde çalıştığı Google Pay üzerinden bankacılık hizmetleri sunması beklenen Plex projesinin çalışmalarını durdurma kararı aldığını açıkladı. Wall Street Journal’ın haberine göre projenin iptal edilmesinin nedeni proje ile ilgili beklenen bazı çalışmaların zamanında tamamlanmaması ve Plex projesinde yer alan üst düzey bir yöneticinin Google’dan ayrılması olarak gösteriliyor.

Google Plex Projesinin Amacı Neydi?

Google Plex projesi, bankacılık hizmetlerini kolaylaştırmak amacıyla başlatılmıştı. Google anlaşma sağladığı bankalar üzerinden kullanıcılarına birikim hesabı sunarak, bankacılık hizmetlerine yeni bir bakış açısı kazandırmayı amaçlarken bu iddialı proje aniden sona erdi.

Google Plex projesi hayat geçebilseydi bankalarla işbirliği içinde hareket eden finansal bir kaynak olacaktı. Projeye katılan bankalar, Plex üzerinden banka hesapları ve kendi kartlarını oluşturabilecekti.

Sanal bankacılık hizmetleri sunmayı planlayan Plex projesi, Google Pay servisleri üzerinden karşımıza çıkacaktı. Projenin iptal edilmesi Google Pay ile yapılan ödemeler üzerinde herhangi bir etki bırakmayacak.

Google Plex Projesi Neden Çalışmayı Durdurdu?

Google Plex projesi uzun sayılabilecek bir geçmişe sahip. Bu nedenle merakla beklenen projenin aniden durdurulması beklenmedik bir sonuç olarak karşılandı.

Google Plex projesinin durdurulması ile ilgili iki önemli neden öne çıkıyor. Bunlardan ilki, projenin bazı aşamalarının belirlenen süre içerisinde gerçekleşmemesi. İkincisi ise projede bulunan üst düzey bir yöneticinin Google’dan ayrılması. Bankacılık hizmetlerine yeni bir bakış açısı getirmesi beklenen bu projenin durdurulması ile ilgili elde edilen veriler bu şekilde.

Projenin kullanıma sunulma süreci 2021 yılı başı olarak belirlenmişti ancak bu zamana kadar süreç başlatılamamıştı. Google daha önce de buna benzer pek çok girişimini iptal ederek durdurma kararı almıştı.

Google’ın Plex projesini durdurması ve daha önce de pek çok projeden vazgeçmesi, Google ile ilgili bazı sonuçlar ortaya koyuyor:

  • Google her alanda girişimci kimliği ile biliniyor ancak bazı projeleri daha başlamadan sona erdirmesi kullanıcılar açısından güven kaybına yol açabiliyor.
  • Google’ın giriştiği projelerde pek çok insan zaman ve emek harcıyor. Projelerin durdurulması harcanan bu emek ve zamanın boşa gitmesi anlamına geliyor.
  • Arama motoru ve sunduğu hizmetler ile kullanıcıları tarafından güvenilir bulunan Google’ın, her alanda girişim çabaları olması ve bazılarının sonuçsuz kalması, Google kalitesi ve güvenini zedeleyen hamleler olarak görülüyor.
  • Projenin sonlanması her ne kadar olumsuz etki bıraksa da Google’ın yenilikçi politikası kullanıcıları tarafından genel olarak olumlu karşılanıyor ve projeler gönülden destekleniyor.
  • Google, Plex uygulamasını durdurdu ancak kendisini sürekli güncelleyen ve kullanıcılarına yenilikler sunan hizmet anlayışı ile farklı projelerle gündeme gelmesi beklenen bir durum.

Proje Tekrar Hayata Geçecek Mi?

Google, Plex projesinin altyapısı hazırlanırken Citibank ile işbirliği içinde çalışıyordu. Hatta bu bankaya ait bir Plex kart örneği de mevcuttu. Proje hayata geçseydi başka bankalar da bu entegrasyon işlemine geçiş sağlayacaktı.

Şu an projenin durdurulması ile ilgili açıklama geldi ancak geleceğe yönelik projenin tekrar hayata geçmesi veya yeni bir projeye başlanması ile ilgili bir bilgi henüz verilmedi. Bununla birlikte uzun süre çalışılmış olan projenin bazı özelliklerinin Google Pay üzerinde kullanılabileceğinden söz ediliyor.

Pek çok zaman ve emek harcanan proje, hayata geçmese dahi birçok aşaması işlevsel özelliğe sahip. Bu özellikler Google tarafından kullanılarak farklı bir şekilde karşımıza çıkabilir. Ayrıca Google, projeyi baştan ve daha sistemli bir şekilde başlatabilir. Bu konularda henüz bir netlik bulunmuyor.