Gmail Hesabı Nasıl Oluşturulur? Nasıl Gmail’e Giriş Yapılır?

17

Gmail, Google’a ait mail uygulamasıdır. Google üzerinden veya gmail uygulamasını telefonunuza indirerek Gmail hesabı oluşturabilirsiniz. Hem mobil hem de masaüstü cihazlarda kullanılabilen Gmail hesabı ile e-posta işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Telefona mobil uygulama yükleyerek Gmail hesabı oluşturmak için şunları yapmalısınız:

  1. iPhone için AppStore veya Android için Play Store uygulamasını açın.
  2. iPhone için üstte yer alan arama çubuğuna dokunarak “gmail” yazın.
  3. Açılan menüden “Gmail” yazan seçeneğin yanında bulunan “indir” yazılı yere dokunun.
  4. Apple ID şifreniz veya Touch ID ile işlemi tamamlayın.
  5. Android için, Play Store uygulamasını açın.
  6. Ekranın üst kısmında yer alan çubuğa “Gmail” yazın.
  7. Açılan menüden “Gmail” seçeneğine dokunun ve “Yükle” yazısına tıklayın.
  8. Ardından “kabul et” yazan yere dokunarak işlemi tamamlayın.

Gmail Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Gmail uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra uygulamayı açın ve sol üst köşede yer alan “” simgesine dokunun. Orada karşınıza çıkan menüden “Hesapları Yönet” seçeneği ile “Hesap ekle” sekmesine gelin. “Hesap oluştur” yazan yere girerek adı ve soyadı bölümlerini doldurun. “İleri” sekmesine tıklayarak doğum gününüzü gün, ay ve yıl olarak ekleyin ve cinsiyet bilgilerinizi girin. Tekrar “ileri” butonu ile devam edin. Burada karşınıza çıkan “Bir kullanıcı adı oluştur” seçeneğinde “@gmail.com” yazısının önüne gelecek şekilde dilediğiniz bir kullanıcı adını belirleyebilirsiniz. Kullanıcı adınızın başkası tarafından kullanılıyor olması durumunda değişiklik yapmanız istenecektir.

Bu aşamadan sonra ileri butonuyla devam ederek “bir şifre oluştur” seçeneğine dokunup, şifrenizi yazıp onaylayın. Bu işlemden sonra “telefon numaranı gir” metin alanına telefon numaranızı girin. Telefon numaranızı doğrulamak için telefonunuza gönderilen kodu doğrulama bölümüne yazarak “doğrula” sekmesine dokunun. Daha sonra karşınıza çıkan metnin altında bulunan “kabul ediyorum” seçeneğine dokunarak Gmail hesabı oluşturma işlemini tamamlayın. Artık e-posta işlemlerinizi Gmail hesabınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Gmail hesabını masaüstünde kullanmak için, internet tarayıcısı üzerinden www.gmail.com adresine gidin. “Hesap oluştur” bölümüne gelerek orada istenen bilgileri tıpkı uygulamada olduğu gibi tek tek ve doğru şekilde girin. Gerekli tüm alanları doldurduktan sonra sayfayı kaydırarak “kabul ediyorum” seçeneğine tıklayın. Karşılaştığınız “Hoş geldin” sayfasından sonra “Gmail’e devam et” seçeneği ile ilerleyin. Oluşturduğunuz e-posta adresinize kişiler ekleyebilir, e- postalarınızı düzenleyebilir ve daha fazla işlem yapabilirsiniz.

Gmail Hesabına Nasıl Giriş Yapılır?

Bilgisayarınızdan gmail.com adresine giderek, e-posta kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Farklı bir hesap kullanılması durumunda “Başka bir hesap kullan” seçeneğine tıklayın ve kullanıcı adınız ve şifrenizi yazarak, Gmail hesabına giriş yapın.

Aynı işlemi telefonunuza yüklediğiniz Gmail uygulaması ile de gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamada her defasında kullanıcı adı ve şifre girmenize gerek olmadan Gmail hesabınızı açabilirsiniz.

Gmail Hesabına Nasıl İmza Eklenir?

Gmail iletilerinizin altına otomatik olarak eklenen alt bilgi gibi bir görevi bulunan imza, kişisel bir tercih olarak kullanılmaktadır. Gmail’i açtıktan sonra “ayarlar” bölümünden “imza” seçeneğine gelerek kutucuğa yeni imza metninizi girin. Sayfanın altında yer alan “Değişiklikleri kaydet” seçeneği ile işleminizi tamamlayın.

Business Hesabı Nasıl Açılır?

İşletmenizin öne çıkmasını veya kolay bulunmasını sağlayan Business hesabı açmak için Gmail hesabınızı açın “Veri ve Kişiselleştirme” seçeneğini tıklayarak “My Business” yazan yere gelin. Ardından “Hemen Başlayın” seçeneği ile arama kutucuğunda yer alan boşluğa işletmenizin adını yazın ve çıkan adresi doğrulayın. Adresiniz başka bir hesapla doğrulanmışsa sahipliği kendinize aktarmanız gerekecektir.

Business hesabı açtığınızda, Google aramalarında iş yeriniz ve adresi Google Haritalar bölümünde gözükerek daha fazla kişiye ulaşma fırsatı elde etmenizi sağlayacaktır.