2022 Yılının Trend Kelimesi “Gobline Mode”

2022 yılının trend kelimeleri, Oxford University Press tarafından yapılan oylama sonucunda belirlendi. Her yıl Oxford Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen yılın trend kelimesi etkinliği, bu yıl kelimeler arasında son derece ciddi fark oluşacak şekilde tamamlandı.

Dijital ortam üzerinden açılan ankete, kullanıcıların oy vermesiyle belirlenen 2022 yılının trend kelimesi etkinliği, aynı zamanda “Yılın Kelimesi” olarak da adlandırılıyor. Anket kapsamında; “IStandwtih”, “Metaverse” ve “Gobline Mode” kullanıcıların tercihine sunulmuştu.

Tam 340 bin kullanıcının katıldığı oylama sonucunda 2022 yılının trend kelimesi Gobline Mode oldu. Bunun üzerine birçok internet kullanıcısı 2022 yılının trend kelimesi “Gobline Mode” nedir, sorusuna cevap arıyor. İşte Gobline Mode’un anlamı!

Goblin Modu Ne Demek?

Goblin Modu, temel olarak aç gözlü davranışları ve değer yargılarını hiçe sayarak kişinin kendisini beğendiğini açık biçimde ifade etmesi anlamına geliyor. Aynı zamanda 2022 yılının trend kelimesi Goblin Modu; özür dilemeden kaçınan ve tembel ya da açgözlü davranışları da ifade ediyor. Kelimenin viral haline dönüşmesi ise 2009 yılına kadar uzanıyor.

İlk kez internette 2009 yılında kullanılmaya başlanan Goblin Modu kelimesinin trendlere yeniden girmesi ise bir Reddit gönderisiyle oldu. Reddit’te bu kelimeyi bir kez daha dolaşıma sokan paylaşımın yanı sıra dünya ünlü model Julian Fox’un kelimeyi bir kez daha kullanmış olması, kullanıcıların Goblin Modu kelimesini zirveye taşımasını sağladı.

Goblin Modunun Belirtileri

Goblinin Modunun belirtileri ise modern çağa fazlasıyla uyuyor. Özellikle gençler, üşengeç oldukları durumlarda bu ifadeye başvuruyor. Goblin Modunun belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Yüksek düzeyde açgözlülük,
  • Herhangi bir işi yapmaya üşenme ya da tembellik,
  • Kendini ön plana çıkaran davranışlarda bulunma, kendini beğenme,
  • Özür dilemekten kaçınma,

Ayrıca tüm bunların dışında Goblin Modu, çılgınca düşünceler içerisinde olma anlamıyla da yaygın olarak kullanılıyor.