Instagram Business Hesabına Nasıl Geçilir?

20

Sosyal medya platformları, arkadaşlarla bağlantı kurmak dışında iş ve reklam için kullanılan mecralar arasında yer alıyor. En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından olan Instagram, özellikle reklam ve pazarlama alanında kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor.

Görsel paylaşım ağırlıklı kullanılan Instagram; ürün gösterme, tanıtma ve pazarlama için ücretsiz olarak Business hesabı açmanıza olanak tanıyor. Instagram Business hesabını kendi kişisel hesabınıza bağlı olarak kullanabilir ve “işletme profiline geç” butonuna tıklayarak Business hesabınıza kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

Instagram Business Ne İşe Yarar?

Instagram Business, Instagram üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde satış yapmanızı sağlar. Kendinize ait bir işletmeniz varsa veya web üzerinden çeşitli ürünler ve hizmetler için satış gerçekleştiriyorsanız, işletme hesabınız sizin daha büyük kitlelere ulaşmanıza ve ürünlerinizi kolay bir şekilde tanıtmanıza olanak tanır.

İşletme hesabınızın profil kısmına varsa web adresinizin linkini bırakabilir, müşterilerinizi kolaylıkla sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Ayrıca Instagram Business hesabınızda bulunan “iletişime geç” butonu ile takipçileriniz ile hızlı bir şekilde etkileşim sağlayabilirsiniz. “İletişime geç” butonu takipçilerinizin sizi aramasına, size kısa mesajla ulaşmasına veya mail göndermesine yarar. Yine profilinizdeki “iletişime geç” butonu sayesinde adres bilgileriniz üzerinden yol tarifi alma seçeneğini de müşterilerinize sunabilirsiniz.

İşletme hesabınız, paylaşımlarınız üzerinden size istatistikler sunarak gönderi etkileşimlerinizi, gönderilerinizin kaç kişiye ulaştığını ve nasıl tepkiler aldığını da göstermektedir.

Instagram Business Hesabına Nasıl Geçilir?

Instagram Business hesabı açmak oldukça kolaydır. Dilerseniz yeni bir Instagram hesabı açabilirsiniz veya kişisel hesabınız varsa bu hesabı işletme hesabına çevirebilirsiniz. Eğer mevcut hesabınızı işletme hesabına çevirecekseniz, gizli hesaptan açık hesap formuna dönmeniz gerekir.

Instagram Business hesabı açmak için şu adımları izlemeniz gerekir:

  • Instagram’da ayarlar kısmına gelin.
  • Menüde yer alan hesap bölümüne tıklayın.
  • Burada yer alan “profesyonel hesaba geçiş yap” butonuna tıklayın.
  • Yaptığınız iş ve sektöre bağlı olarak işletmenizi tanımlayabilecek kategoriyi seçin.
  • Daha sonra işletme butonunu tıklayın ve iletişimle ilgili detaylı bilgileri ekleyin.
  • İletişim bilgilerinizi paylaşmak istemiyorsanız “iletişim bilgilerimi kullanma” seçeneğini tercih edebilirsiniz.
  • İsteğe bağlı olarak işletme hesabınızı Facebook sayfanıza bağlayabilir ve sunulan hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Instagram Business hesabınızı oluşturduktan sonra ürün veya hizmetleriniz ile ilgili paylaşımlar yapabilir, istediğiniz zaman işletme hesabınız ve profilinizle ilgili bilgileri güncelleyebilirsiniz. Üstelik dilediğiniz bir gönderinizle Instagram üzerinden reklam verip daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşma imkânı sağlayabilirsiniz.

Instagram Business Hesabı Nasıl Kullanılır?

Instagram üzerinde kişisel profilinizi oluşturduktan sonra işletme hesabı modunu aktif ederek kolaylıkla Instagram Business kullanabilirsiniz. İşletme hesabınız için adres ve telefon bilgilerinizi profilde belirtilen alanda gösterip, varsa web site linkinizi de bu alanda aktif edebilirsiniz.

İşletme hesabı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, hesabınızın aktif ve güncel kalmasıdır. Ürün veya hizmetinizle ilgili düzenli gönderi veya hikâye paylaşımları, müşterilerinizin dikkatini çekmenizi sağlar. Bununla birlikte potansiyel müşterilerin sayfanıza yönelmelerini sağlayacak kampanya ve avantajlar da hazırlayabilirsiniz. İşletme hesabınızda “iletişime geç” butonunu kullanmak, müşterilerinize daha hızlı dönütler vermenizi sağlar. Bu önemli ve küçük detaylar işletme hesabınızın kısa sürede büyüyüp geniş kitlelere ulaşmasına olanak tanır.

Daha hızlı ve kolay büyümek için Instagram üzerinden reklam vermekte çok iyi bir seçenektir. Verdiğiniz reklamlar sayesinde sayfanızın daha fazla kişiyle etkileşim halinde olmasını sağlayabilirsiniz.

İşletme hesabınız, günlük ve haftalık olarak aldığınız etkileşimlerin istatistiklerini size sunarak, hesap analizleri hakkında bilgi almanızı sağlar. İşletmenizle ilgili istatistikleri takip etmek ve olumlu gelişmeler yaşamak motivasyonunuzu yükseltecektir.

Yolunda gitmeyen veya iş değişikliği gibi durumlar söz konusu olduğunda ise işletme hesabınızı kolayca kapatabilirsiniz. İşletme hesabını kapattığınızda kişisel hesabınızı herhangi bir değişme olmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.