Microsoft’un En Son Çıkan İşletim Sistemi: Windows 11

Dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri olan Windows, en son sürümü ile birlikte kullanıcılara pek çok yeni özellik sunuyor. Windows 11, Windows 10’a kıyasla daha donanımlı, daha hızlı ve yenilikçi bir tasarımı kullanıcılarına vadediyor.

Windows 11 Ne Zaman Çıktı?

Windows 11, Windows 10’un ilk piyasaya sürüldüğü 2015 yılının ardından 6 yıl sonra 5 Ekim 2021 tarihinde kullanıcılara sunulmuştur. Yeni işletim sistemi Windows 11 sistem gereksinimleri bakımından uygun cihazlar için yüklenebilir durumdadır. Örneğin, cihazınız Windows 1 GHZ işlemci, 4 GB RAM, 64+ GB depolama alanı vb. özelliklere sahipse Windows 11’i cihazınıza beklemeden yükleyebilirsiniz.

Eğer cihazınız Windows 11 için aranan sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa biraz beklemeniz gerekecek. Windows, 2022 yılının ortalarına kadar da diğer cihazlara uygun güncellemeleri paylaşmaya devam edecek.

Windows 11 ile Gelen Yenilikler

Windows 11 ile birlikte cihazlara pek çok yenilik geldi. Bu yenilik ve özelliklere örnek vermek gerekirse;

Entegre Android Uygulamaları

Yeni sürüm ile birlikte Microsoft Store’dan uygulamalara çok daha kolay erişim sağlanıyor. Bu özellik Windows 11’in güncellemeleri ile daha sonra sunulacak.

Gelişmiş Windows Uygulama Mağazası

Microsoft yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, Windows 11 uygulama mağazası neredeyse her uygulamanın kullanılabileceği bir uygulama havuzuna sahip olacak.

Mac Benzeri Şık Ara Yüz

Dikkatli incelendiğinde Microsoft 11’in tasarımında Apple‘ın şık tasarımından ilham alındığı göze çarpmaktadır.

Bileşenler (Widgets)

Windows Vista sürümünde yer alan bileşenlere Windows 11 güncellemesi ile artık kolayca Görev Çubuğu’ndan erişim sağlanabiliyor. Aynı zamanda bu bileşenler bilgisayarınızı kişiselleştirmeye de imkân sağlıyor.

Yenilenmiş Sanal Masaüstü Desteği

Windows’un yeni sürümü ile birlikte birden fazla masaüstü arasında geçiş yapmak ve sanal masaüstünü kişiselleştirmek artık çok daha kolay!

Xbox Teknolojisi

Eğer bilgisayarınızda oyun oynamayı seviyorsanız size güzel bir haberimiz var. Windows 11’de, oyun oynamayı kolaylaştıran ve Xbox konsollarında bulunan DirectStorage ve Otomatik HDR teknolojileri yer alıyor.

Windows 11’in Özellikleri ve Tasarımı

Windows 11 kullanıcılara alanlarını kişiselleştirebilecekleri, daha üretken ve optimal bir tasarım sunmaktadır. Bilgisayarınızı daha aktif ve etkili bir şekilde kullanmanızı sağlayan Windows 11 tasarımı buna yardımcı olan araç ve bileşenlere sahiptir. Örneğin, Windows Teams’te yer alan Sohbet kısmından kolayca insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda Windows, içerisinde yer alan Teams, Edge ve PowerPoint uygulamalarının yanı sıra masaüstünü düzenleyip organize etmenizi sağlayan araçlarla iş akışınızı kolayca odaklayabileceğiniz profesyonel bir kullanım imkânı sunuyor.

Minimal ve özgün bir tasarıma sahip olan Windows 11, kullanıcıların daha çabuk odaklanmasını sağlıyor. Windows 11 yeni işletim sisteminde pastel tonlar, yuvarlatılmış köşeli tasarım ve ekranda ortalanmış görev çubuğu ve başlat menüsü ile oldukça minimal ve şık bir tasarım kullanıcılara sunuluyor. Aynı zamanda Windows 11 özellikleri bakımından da daha hızlı bir işletim sistemi sağlamaktadır. Böylelikle oyun, iş, eğitim ve eğlence gibi pek çok farklı alanda kesintisiz bir kullanıcı deneyimi sunar.

Windows 11 Nasıl Kurulur?

Windows 11 kurulumu için bilgisayarınızdaki güncelleme (update) kısmını kullanabileceğiniz gibi Microsoft’un resmî sitesinden Windows 11 dosyasını da indirebilirsiniz.

Microsoft üzerinden kurulumu yapmak için Microsoft’un web sitesinden sisteminizle uyumlu Windows 11’i Microsoft Creation Tool aracılığıyla seçin. Daha sonra indirdiğiniz dosyayı harici bellek araçları (USB, DVD vb.) ile indirme talimatlarını takip ederek cihazınıza yükleyin.

Windows 11 Ücretsiz Nasıl Kurulur?

Eğer Windows 10 işletim sistemine sahipseniz, Windows 11’i bilgisayarınızda güncelleyerek ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun için “Başlat” bölümünden ayarlara giderek, “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmından Windows Update menüsüne erişim sağlayabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız Windows 11 için tüm gereksinimleri taşıyorsa ücretsiz Windows 11 kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.