Elon Musk İnsan Beyni ve Bilgisayarları Birleştirdi

Elon Musk gelecek odaklı bir teknoloji girişimcisi olarak bütün dünya tarafından uzun bir süredir tanınıyor. Spacex ve Tesla da bunun oldukça büyük kanıtları olarak karşımızdadır aslında. Elon Musk her zaman yapay zekanın dünyanı ele geçirip geçiremeyeceği üzerine endişeleri ve korkusu olduğunu dile getirmiştir. Yapay zekayı sağlıklı bir şekilde kullanmak için de insan beyninin makinalar ile doğru bir şekilde birleştirmenin yollarını arıyor. Geçtiğimiz hafta bu planını doğrulayan Elon Musk, plan ile alakalı detayların önümüzdeki hafta açıklanacağını da belirtti. Elon Musk planı ve diğer detayları Twitter hesabı üzerinden geçtiğimiz hafta doğrulamış oldu.

Adeta beyin “hackleyen” şirketine “Neuralink” adını veren Elon Musk, şirket kapsamında yapay zekaya ilişkin gelişmelerin insanlığa iyi bir şekilde yardımcı olmasını sağlıyor. Şirket bir cihaz geliştirerek, hatta birden fazla cihaz geliştirerek insan beynine girmeyi planlıyor. Aslında Musk daha önce yine benzer bir fikir ile 2016 yılında karşımıza çıkmıştı.

Elon Musk’ın yanı sıra insanlığının geleceğini makineler ile birlikte gören Peter Diamandis de üstün zekalı insanlığın imkansız olmadığını vurgulamıştı. XPRIZE Foundation’ın kurucusu olan Diamandis insan beyinlerinin makineler ile iletişime girdiği noktada yeni nesil bir zekanın ortaya çıkabileceğini belirtmişti.

Şu anda bu konu hakkında pek çok çalışmalar sürüyor, Neuralink bu çalışmalardan sadece bir tanesi. Amerika Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren araştırma kolu DARPA da benzer teknolojiler üzerine bir süredir çalışmakta. DARPA’nın Biyolojik Teknolojiler Ofisi’ni yönetmekte olan Justin Sanchez insan fizyolojisinin makineler ile farklı bir şekilde çalışmasına olanak tanıdıklarını dile getiriyor.

Eğer yapay zekanın filmlerde ya da dizilerde gördüğü gibi dünyayı ele geçirmesine izin verilirse bu gerçekten korkunç bir hal alabilir. Ancak doğru bilimsel çalışmalar sağlıklı veriler ile desteklenirse yepyeni bir zekanın kullanıma açık ve uygun hale geleceği gerçekleşebilir. Bu bir noktada biraz da risk ve cesaret isteyen bir iş ve özellikle Elon Musk muhtemelen bu iş için biçilmiş kaftan.