Etkili Bir Web Sitesi Oluşturmanın İpuçları

436

Bugünlerde çevrimiçi şekilde varlığını gösterme herhangi bir iş için, e-ticaret gerçekleştirmeyen tuğla-harç depoları için bile hayati öneme sahiptir. Araştırmalar, tüketicilerin yüzde 97’si yerel işletmeler için çevrimiçi arama yaptıklarını, alıcıların yüzde 94’ünün çevrimiçi arama yaptıklarını ortaya koydu. Bir web sitesi oluşturmak, günümüzde çok zor değildir. Ne olursa olsun seçtiğiniz yazılımlar, aşağıda yer alan tasarım ilkelerini göz önünde bulundurmalı.

1. Sitenizi mobil ile uyumlu hale getirin;

2016 yılında OuterBox, alışveriş yapanların yüzde 62’sinden fazlasının cep telefonlarını kullanarak alışveriş yaptığını ve 2016 istatistiklerinde, alışveriş yapanların yüzde 90’dan fazlasının akıllı telefonlarını, fiyatları karşılaştırmak ve ürün incelemelerine bakmak için perakende mağazalarda kullandıklarını belirtti. OuterBox CEO’su Justin Smith şirket blogunda “Eğer başarılı bir e-ticaret web sitesini veya herhangi bir web sitesini çalıştırmayı planlıyorsanız mutlaka mobil kullanıcılara hitap etmeniz gerekir” dedi.

2. Bulmayı kolaylaştırın;

İşletmenizi açıklayan veya şirketinizin adı olan bir alan adınızın olması gerekir.

3. İletişim bilgilerini sitenin üst kısmına yerleştirin;

İşletmeniz, sizinle iletişim kurabilen veya satış ekibinizi arayabilecek kişilere bağlıysa, bu bilgileri kolayca bulabilecekleri yerlere koyun.

Web.com CEO’su David Brown, “İletişim bilgileriniz, tercihen ana sayfanın üst kısmında görülebilir olmalı, böylece ziyaretçilerin işletme ile iletişime geçmek istiyorlarsa bir telefon numarası veya adres araması gerekmiyor” dedi.

4. Gezinmeyi kolaylaştırın;

Weebly’nin kurucu ortağı ve baş ürün sorumlusu Dan Veltri, okuyucularınızın nereden çıkış yaparsa yapsın ana sayfaya dönmek için net bir yolu olmalıdır. Çoğu zaman, bir arama okuyucunuzu ana sayfa dışındaki bir sayfaya götürebilir.

5. Sayfalarınızı düzenli tutun;

Missouri Gazetecilik Okulu’ndaki stratejik iletişim profesörü Paul Bolls, okuyucuların bağlam içine bilgi koyabilmesi gerektiğini belirtti. Bir site çok fazla bilgiye sahipse, zihni aşırı yükleyerek yeni bilgileri koruyamıyor. Temiz bir sayfa sunan metin ve grafik dengesini kullandığınızdan emin olun. Bunu basit tutmanın bir yolu, sitenizdeki bir Twitter yayını gibi sosyal widget’ları kesmektir. Okuyucunuzun ilgilendiği bilgileri ekleyip eklemediğinizi kendinize sorun. Widget içeriğiniz sayfanın amacını desteklemiyorsa kaldırın.

6. Doğru olduğundan emin olun;

Yanlış bir sayı, eski ürün bilgisi veya basit dilbilgisi hataları gibi yanlış bilgilerin tüketicileri olumsuz etkileyeceğini söylemeye gerek yok. Her sayfayı yayınlanmadan önce o sayfaları kontrol ederek,düzeltmekle kalmamalı özellikle periyodik olarak her sayfayı kontrol etmelisiniz.

7. Hız ihtiyacına saygı gösterin;

Bir web sitesi oluşturma şirketi olan SOASTA’nın yaptığı bir araştırmada, ankete katılanların yüzde 28’i ziyaret ettikleri ilk web sitesinin yüklenmesi çok uzun sürerse, başka birweb sitesine gideceklerini söyledi.

8. Davet edin;

Web sitenizdeki her sayfa okuyucuyu bir şeyler yapmaya teşvik etmelidir – arama yapın, bir servise kaydolun, bir ürün satın alın, beyaz bir kağıt indirin – gibi. Bunu yapmak için açık bir davetiye olduğunuzdan emin olun.

9. Tasarımınızı basit tutun;

Web sayfasının odağından uzaklaşıp gözlerini çekebilecek yazı tipleri, renkler ve animasyonlu gif’lerin kullanımını sınırlayın. Kısa paragraflar ve madde işaretleri de bilgiyi daha taranabilir ve okunması muhtemel hale getirir. Pazarlama şirketi Portent Inc’in CEO’su Ian Lurie, paragrafların altı çizgiden daha kısa olmasını önerdi.

10. Kişisel olsun;

Sayfanız şirketiniz hakkında kuru bir metin bloğu olmamalıdır. Tasarım ve marka bilinci oluşturma şirketi Visible Logic’in başkanı Emily Brackett, kendinize veya ekibinize ait iyi bir fotoğrafın olmasını önerir.

Small Business Trends’e göre, “Bir çok müşteri, onlarla çalışacak gerçek bir kişinin olduğunu bilmek istiyor” dedi.

Lounibos, “Şirketler modern peyzajda rekabet gücüne sahip olmak istiyorsa, kullanıcıların ilgisini çekecek ve beklendiği gibi çalışmak için web sitelerine ihtiyaç duyuyorlar” dedi. “Kesintisiz ve keyif verici bir çevrimiçi kullanıcı deneyimi yaratanlar avantajları elde ediyorlar.”