Ofisinizi Yenilemenin Zamanı Geldi Mi?

643

Pek çok araştırma ofis tasarımının iş performans oranına oldukça yüksek değerde etki ettiğinin altını çiziyor. Ofis düzenleme ve yenileme çalışmaları masraf ve bütçe gerektiren bir iş olduğu için işletme sahiplerinin çoğu ne yazık ki bu bir gereksinim ya da zorunluluk haline gelmediği sürece bundan kaçınmaya çalışıyor.

İş performansının en maksimum seviyeye getirilmesi için işveren ofis tasarımına gereken özeni göstermelidir. Ofisi tekrar tasarlama hem maddi hem de zaman açısından gözünüzü korkutsa da eğer zamanı gelmişse yapmanız gereken bir iştir. Ofisinizin buna ihtiyaç duyduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Müşterileriniz artık ofise uğramamaya başladıysa…

Ofisiniz tam anlamıyla sizi ve şirketinizin markasını ve beraberinde değerlerini taşıyan bir ortamdır. Normalde sık sık ofisinize gelen müşteriler artık gelmemeye başladıysa ve dışarıda buluşmalar öneriyorsa, ofisi düzenlemenin zamanı geldi de geçiyor demektir. Ofisinizin tasarımı başarı odaklı bir şekilde, çekici ve bir o kadar da şık olmalıdır.

Yüz yüze ilişkilerde azalma varsa…

Yapılan araştırmalara göre bir ofiste insanlar çoklu alanlarda tek hücreli alanlara kıyasla 3 kat daha fazla iletişim kurmakta; bu sebeple ofisinizin alanlarını çok iyi bir şekilde planlanmalısınız. Günümüz dijital çağında yüz yüze iletişim oldukça önem arz ediyor. E-posta ve mesajlar her ne kadar hızlı bir iletişim ağı olarak öne çıksa da günümüz çalışan ve müşterileri büyük resme bakıyor ve yüz yüze iletişimin değerini hala aynı yerde tutuyor.

Üretkenlik eskisi kadar iyi değilse…

Ofisinizi yenilemeniz için daha pek çok sebep olabilir; bunlardan biri de üretkenliğin azalmasıdır. Çalışanlarınızın ve hatta sizin sağlıklı, rahat ve şık bir ofis ortamında çalışması direkt olarak iş yerindeki mevcut üretkenliği ve beraberinde motivasyonu da arttırıyor olacaktır. Ofisinizi yenilerken, daha kaliteli bir aydınlatma, daha havadar bir ofis, daha rahat sandalyeler ve hatta güzel bir boya rengi düşünebilirsiniz. Bütün bu detaylar hem sizi hem de ekibi önemli oranda etkiliyor olacaktır.