Japonya’Da Güneş Enerjisine Dayalı Çalışmalar Sürüyor

1406

Eko yaşama sisteminde öne çıkan güneş enerjisi artık herkesin istediği ve onayladığı bir kavram; insanlar güneş panellerini evlerinde kullanıyor, devlet kurumları akıllı şebekeler kuruyor ve Google gibi öne çıkan şirketler tamamen yenilenebilir enerji üzerine çalışıp insanları da buna teşvik etmeyi planlıyor. Ayrıca toplum, güneş enerjisine ne kadar bağlı oldukça o kadar daha iyi güneş panelleri de ortaya çıkarmaya başlıyor. Daha iyi güneş panelleri örnekleri arasından Osaka menşeli Kaneka Corporation hemen dikkat çekiyor. Kaneka Corporation geçtiğimiz günlerde yüksek derecede yeterliliğe sahip ve silikon bazlı bir güneş hücresi sunmuştu.

Arstechnica UK’nin dediğine göre yeni silikon bazlı güneş hücresi %26.3 oranında bir yeterliliğe ulaşabiliyor. Bu oradan önce ise rekor yaklaşık %25.6 civarlarındaydı, ancak en ticari hücrelerin oranı en fazla %20 dolaylarında seyrediyor.

Silikon bazlı güneş hücrelerin çok ticari güneş panelleri için kullanılıyor ve hücrelerin enerji dönüşümü için kuramsal bir limiti mevcut bulunuyor. Bu da teknoloji ne kadar mükemmel olursa olsun yeterlilik oranının %29’u aşamayacağı anlamına geliyor. Yeni hücrelerin ise sonunda muhtemel enerji dönüşümü için %90 oranına kadar çıkabiliyor olması ise oldukça güzel bir haber, gidişat böyle devam ettiği takdirde 2050 yılına kadar güneş enerji küresel öncelikli enerji taleplerinde %20’den fazla bir orana sahip olabilir.

Yeterlilik alanındaki %2.7’lik artış büyük ölçeklere uygulandığında karbon emisyonunu azaltmaya oldukça yardımcı olacak. Bunun yanı sıra ev sahipleri için daha düşük bir maliyet sunabilecek. Kaneka Corporation daha kitlesel üretime ve ticari pazara giriş yapmadı ancak şirket bünyesinde çalışmakta olan araştırmacalar yeni hücreleri ticari amaçlı güneş panellerinde kullanmak için biraz daha zaman gerektiğini belirtti. Şirket, 2030 yılına kadar araştırmalara devam edeceğini ve güneş hücrelerinin maliyetini azaltacağını da ekledi.

Günümüzde teknoloji ve beraberinde gelen yenilikler sayesinde pek çok alanda iyileştirmeler yapılabiliyor. Bu alanlardan biri olan güneş enerjisinin de Kaneka Corporation gibi kurum ve kuruluşlar sayesinde daha da parlak bir geleceğe sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.