Havadan İçme Suyu Yaratan Cihaz

Dünya Sağlık Örgütü’nün bulgularına göre her 10 insandan biri sağlıklı, bir başka deyişle güvenli suya erişimde problem yaşıyor. 2016’da ortaya çıkarılan bir rapora göre ise su kesintileri ve su erişiminde problemler dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu etkiliyor, bunun beraberinde küresel iklim konusunda da sıkıntılar yaşandığını anlamak mümkün oluyor. 2015 yılında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda da konu üzerine çok fazla değinilmişti.

Dünyada pek çok konuya çözüm bulmaya çalışan girişimcilerin yanı sıra alanında uzman bireyler de çevre sorunlarına karşı çözümler üretmek için çalışıyor. Bu problemlere çözüm bulmaya çalışan araştırmacılar, güneş ışığıyla çalışan bir cihaz geliştirdiler. Bu cihaz en kuru çöllerin göklerinden bile su elde edebiliyor, teknolojinin en kurak yerlerde yaşayan insanlara bile su sağlayabileceği umut ediliyor. Cihazın temelinde metal-organik çerçeveler olarak adlandırılan gözenekli bir materyal bulunuyor; materyal gözeneklerden büyük miktarlarda suyu çekebiliyor. “Science” adlı bir dergide de yayımlanmış olan araştırma bir kiloluk materyalin günlük litrelerce su elde edebildiğinin altını çiziyor.

Maddenin gözeneklerinin boyutu ve kimyasal özellikleri farklı molekülleri yakalamak ya da akışı düzenlemek için ayarlanabiliyor. Geniş yüzeyi sayesinde büyük miktardaki partiküller ile birleşebilen materyalin geçirdiği süreç tamamen pasif ve herhangi ekstra bir enerjiye gerek duymuyor. Diğer su çekim teknolojilerinin aksine, kurak koşullar ile uyum sağlayabiliyor. Aslında biraz da nemlendiriciye benzeyen bu teknolojinin nemlendiriciden tek farkı çalışmak için suya ihtiyaç duymamasıdır.

MIT’in cihaz araştırma laboratuvarının başında olan Evelyn Wang, materyalin biraz daha geliştirmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. Uygun geliştirmeler sonrasında ürün uygulanabilir hale gelecek. Şu anda Almanya menşeli bir kimyasal şirket olan BASF da benzer maddeler üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Üzerinde çalışılan teknolojinin önümüzdeki yıllarda temiz su için sabit bir kaynak olacağına inanılıyor ve çevre konusunda ortaya atılan Mucit Fikirleri arasında şimdiden oldukça öne çıkmışa benziyor.