Finans Sektöründe Sağlam Olabilmek

758

Finans, diğer sektörlerin aksine çok daha kapsamlı bir iş alanı olarak karşımıza çıkıyor. Rakamlar, matematiksel işlemler, istatistiklere dayanan veriler… Bunların hepsi bir araya geldiğinde finans konusunda yeterli bilgisi olmayan bir girişimci en başta pes edebilir, pes etmemek için de bir girişimcinin yapması gerekenler arasında yanına finans alanında uzman bir danışman veya finans konusunda çalışmalar yürüten bir ekip almak olabilir.

Ancak direkt olarak finans sektöründe bireysel olarak sağlam bir kariyer elde etmek gibi bir hedefiniz varsa işler biraz değiştirebilir ve yolun seyri başka bir yöne doğru gidebilir. Finans sektöründe sağlam bir kariyere giden yol o konuda her daim araştırma yapıp yeni bilgiler edinmek ve bu konuda bir eğitim yapmak ile başlar.

Eğitim yıllarınızı takiben finans alanında yapacağınız staj ya da benzeri bir projeye katılımınız size hem deneyim katacak hem de ileride sizi bekleyen kariyerinize hazırlıyor olacaktır. Sonrasında ise finans sektöründe sahip olduğunuz özellik ve deneyimlere göre hangi spesifik alana ilerliyor olacağınızı aslında yine siz belirleyeceksiniz. Yatırım bankeri mi? Borsa simsarı mı yoksa yatırım yöneticisi mi? Seçim sizin! Finansa ilişkin bir alandan mezun olan bireyler genellikle ticari bankacılık, finansal planlama, yatırım bankacılığı, finans yöneticiliği, sigorta ve emlak gibi alanlara yöneliyor, siz de bu alanları geleceğiniz için düşünüp değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Ancak bir statü kazanmak ya da finans alanından mezun olmak sizin bu alandaki geleceğinizi tamamen sağlamlaştırmanız için yeterli olmayacaktır. Bu noktada yapmanız gereken modern çağın günden güne gelişmesine ayak uydurup güncelleme ve yenilikleri olabildiğince takip etmek olacaktır. Bildiğiniz gibi günümüzde blok zinciri ve Bitcoin gibi pek çok terim daha yeni yeni ortaya çıkmaya başlamıştır, yeni terim ve kavramlara aşina olmanız sizin alanınızda uzman olduğunuzu gösterebilir ve insanlar size daha çok saygı duyabilir.

Finans sektöründe sağlam bir kariyer elde etme yolunda gündemi takip etmek dışında her zaman kendinizi geliştirmelisiniz; bunun için eğitim ve konferanslara katılabilir, ekip içerisinde iş birliği içerisinde bilgilerinizi paylaşıp beraber bir şekilde yeni kavramları öğrenip deneyimleyebilirsiniz.