Rekabet Kurumu’ndan Trendyol’a Soruşturma Mı Açıldı?

Türkiye’de serbest piyasadaki ticari faaliyetleri inceleyen ve bu alanda haksız rekabeti ortadan kaldırma vizyonuna sahip olan Rekabet Kurumu, uzun süredir online ticarette dolaşan iddialar hakkında bir dizi araştırmaya gitti. Bu araştırmalar neticesinde büyük ölçekli firmalar Rekabet Kurumu’nun radarına girdi ve sonucunda Rekabet Kurumu’ndan Trendyol’a soruşturma açıldı.

Rekabet Kurumu bu soruşturmayı açarken 4054 sayılı kanun maddesini işaret etti. Trendyol’un yürüttüğü faaliyetlerin bu kanun maddesine aykırı olduğu belirtilirken bu kapsamda soruşturmaya tabii tutulacakları açıklandı.

11.10.2021 tarihinde alınan bu kararın açıklamasının temelinde, Trendyol firmasının online ticaret sektöründe rekabeti bozduğuna dair bir gerekçe ortaya koyuldu. Ayrıca Rekabet Kurumu Trendyol’a açtığı bu soruşturmayı web sitesi aracılığı ile basına bildirdi.

Trendyol’a Ne Zaman Soruşturma Açıldı?

Trendyol, ülkemizde kullanımı yaygın olan online alışveriş hizmetlerinde en büyük paya sahip olan e-ticaret platformlarından biridir. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan bu platformda her gün yüz binlerce kullanıcı alışveriş yapmakta. Böylesine büyük ticari hacme sahip olan Trendyol hakkında son dönemlerde şikayetler oluşmaya başladı. Rekabet Kurumu da bu söylentilere kayıtsız kalmayarak soruşturma başlatma kararı aldı.

Rekabet Kurumu bu konu özelinde 23.09.2021 tarihinde toplanarak müzakerelere başladı. Daha sonraki süreçte edindiği bulguları yeterli görerek 11.10.2021 tarihinde Trendyol firmasına soruşturma açtığını web sitesinden duyurdu.

Rekabet Kurumu açtığı bu soruşturmaya sebep olarak, Trendyol’un diğer firmaların rekabet imkanını engellediğini gösterdi. Bu kararın temelinde ise şu sebepler yatıyor:

  • Haksız rekabet ortamı.
  • Fiyat politikasının emsal firmaların rekabetini imkânsız hale getirmesi.
  • Reklam stratejilerinin yüksek maliyetlerde olması.

Bir çevrimiçi pazaryeri uygulaması olan Trendyol, hakkında başlatılan bu soruşturmaları kabul etmeyerek karşı hukuki itirazda bulunacaklarını belirtti.

Neden Rekabet Kurumu Trendyol’a Soruşturma Açtı?

Bilindiği üzere Trendyol, 3. taraf satıcıların ürünlerini satmasına imkân tanıyan bir platformdur. Ayrıca Trendyol firmasının kendi bünyesinde ürettiği markaları da mevcut.

Açılan bu soruşturmaların temelinde Trendyol uygulamasındaki algoritmaların, 3. taraf satıcıların ürünlerini daha az göstererek kendi markalarını ön plana çıkarması yatıyor. Trendyol kendi ürünlerini daha sık ön plana çıkarırken, müşterilerinin ürünlerini kurduğu algoritma sayesinde geri planda tutabiliyor.

Ayrıca Trendyol, kurduğu algoritma sayesinde bünyesinde barındırdığı firmalar arasında dilediğini kayırma imkanına da sahip. Kendi belirlediği işletmeleri ön vitrinlerde sergilerken diğerlerini geri planda tutabiliyor.

Bu durum elbette yüzlerce müşterinin şikâyet etmesi ile sonuçlandı. Bu haksız rekabete daha fazla kayıtsız kalamayan 3. taraf firmalar çareyi Rekabet Kurumu’na başvurmakta buldular. Rekabet Kurumu, tüm bu şikayetleri değerlendirdikten sonra bu konuyu bir karar ile sonuçlandırdı ve Trendyol firmasına soruşturma açıldı.

Soruşturmanın Durumu Ne?

E-ticaret platformları ve bunların uygulamalarındaki tekelci yaklaşım dünya genelinde tüm hükümetlerin gündeminde. Çoğu ülkede bu devasa firmaların uygulamaları sebebiyle yerel ve küçük ölçekli işletmeler hayli sorun yaşıyor. Hükümetler de bu gidişattan oldukça rahatsız durumda. Hatta Amerika Birleşik Devletleri ülkesinde bulunan Google, Amazon ve Facebook gibi şirketleri kontrol edebilmek için bir dizi yasa düzenlemesi hazırlığında.

Ülkemizde de e-ticaret konusunda yakın tarihte benzer bir uygulamaya başvuruldu. Haksız rekabetçi uygulamalara sahip olduğu düşünülen Trendyol firmasına soruşturma açıldı. Bu soruşturma ile aslında bundan sonrası için e-ticaret sektörüne bir gözdağı verilmiş oldu.

2021 yılında Trendyol firmasına açılan bu soruşturma, hala araştırma kapsamında devam ediyor ve henüz bir sonuca bağlanmadı. Devletin yetkili kurumu olan Rekabet Kurumu, dile getirilen iddiaları ve firmanın savunmasını inceliyor. Bu soruşturmanın ise 2022 yılında sonuçlanması öngörülüyor.

Trendyol Mağaza Açma Detaylı Rehber

N11 Mağaza Açma Detaylı Rehber

Amazon Mağaza Açma Detaylı Rehber

Türkiye Pazaryeri Siteleri

Dropshipping Nedir?

Perakendecinin Geleceği

İş Fikirleri, Girişimcilik Fikirleri

Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen 10 Web Sitesi