Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen 10 Web Sitesi

İnternetteki web sitelerinin kurulmasının en temel amacı ziyaretçi/kullanıcı çekmek ve arama motorlarında üst sıralara çıkarak popüler web siteleri arasında yer almaktır. Bugün yazımızda Türkiye’de en çok ziyaret edilen 10 popüler web sitesi üzerinde duracağız.

(Bu sıralamalar SimilarWeb ve Alexa verileri ile Ekim 2021 ayına göre hazırlanmıştır. Aylık olarak değişkenlik gösterebilir)

1.    Google (Ortalama 1 Milyarın Üzerinde)

Arama motoru kategorisinde yer alan Google, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren bir web sitesidir. 2021 yılında yapılan araştırmaya göre internette arama yapan kullanıcıların %90’ından fazlası Google’ı tercih etmektedir. Bu nedenle 2021’de en çok ziyaret edilen siteler listesinde Google’ın ilk sırada yer alması son derecede doğaldır.

Başta sadece arama motoru olan web sitesi günümüzde Gmail, Analytics, Docs ve AdWords gibi pek çok alt platforma sahiptir.

2.    Youtube (902 Milyon Ziyaretçi/Aylık)

Google’a ait olan Youtube, video paylaşımı sağlayan bir sosyal medya platformudur. Youtube kanallarını takip etme, video izleme, beğenme, paylaşma, video yükleme ve yorum yapma gibi etkileşim imkanları sağlayan Youtube ücretsiz, hızlı ve ilgi çekici bir ortam sunar.

Youtube ile ilgili güncel istatistikler aşağıdaki gibidir;

  • Aylık ortalama 2,3 milyar insan Youtube kullanıyor.
  • Youtube’un en büyük kullanıcı grubunu 15-35 yaş arası kişiler oluşturuyor.
  • Günlük ortalama 30 milyon kullanıcının ziyaret ettiği Youtube, Türkiye’de en çok ziyaret edilen siteler listesinde de en fazla vakit geçirilen platformlardan biri.
  • Müzik platformu olan Youtube Music, 2021 yılında Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda toplam 6,7 milyon kez indirildi.
  • 2021 Ekim ayı verilerine göre Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi.
  • İnsanlar her gün Youtube’da bir milyardan fazla süre video izliyor.
  • 18 yaşındaki kullanıcılar ortalama 41,9 dakika Youtube’da vakit geçiriyor.

3.    Trendyol (197,8 milyon)

2009 yılında kurulan Trendyol, ülkemizin lider alışveriş sitelerinden birisidir. Trendyol Go, Express, Tech ve Dolap gibi pek çok alt platform ile oldukça geniş bir kitleye hizmet vermektedir. Ayrıca Trendyol; kadın, çocuk, erkek, ev-yaşam, spor, ayakkabı&çanta, kozmetik, elektronik, süpermarket, saat&aksesuar gibi pek çok farklı kategoride ürünleri kullanıcılarına sunmaktadır.

2021 Ocak ayındaki istatistiklere göre platform en çok kullanılan,19,3 milyon aktif müşteriye sahip olan ve 347 milyon ürün satışı yapan bir sitedir. 98.000 satıcının yer aldığı Trendyol, ülkemizde online alışveriş yapmak isteyen pek çok kullanıcının ilk tercihidir.

4.    Hürriyet (168 milyon)

1948 yılında gazetecilik hayatına başlayan Hürriyet, 2004 yılında online habercilik alanında da okuyuculara hizmet vermeye başlamıştır. Hem Türkiye hem de dünyadaki son dakika haberlerin ve köşe yazılarının paylaşıldığı platform magazin, yaşam, gündem, ekonomi ve spor gibi pek çok farklı kategoride haber yayınlamaktadır. Elde edilen verilere göre online haber okumak isteyen kullanıcıların en çok ziyaret ettiği web sitesidir.

5.    Facebook (150 milyon)

2004 yılında kurulan Facebook, insanların birbirleriyle iletişime geçmesi ve bilgi alışverişinde bulunmasını sağlayan bir sosyal medya platformudur. Kurulduğu tarihten bugüne en çok tıklanan siteler arasında yer almaktadır. Facebook aynı zamanda WhatsApp, Instagram ve Oculus VR gibi pek çok yan kuruluşun da sahibidir.

2021 Ocak verilerine göre aylık aktif kullanıcı sayısı 2,74 milyar olan Facebook, sosyal medya platformu kullanımının %59’unun gerçekleştiği bir sitedir. Aynı zamanda dünyanın da en çok ziyaret edilen 10 web sitesi içinde yer alır.

6.    Sahibinden (138,3 milyon)

2000 yılında hayata geçirilen Sahibindencom emlak, alışveriş, yedek parça, aksesuar ve vasıta gibi pek çok kategoride hizmet veren bir elektronik ticaret ve ilan sitesidir. Ülkemizde ev, araba, sıfır ve ikinci el eşya ilanları yayınlamak ve bu ilanlara ulaşmak isteyen pek çok kullanıcı Türkiye’de en çok ziyaret edilen siteler arasında Sahibinden’i tercih etmektedir.

Bir ayda ortalama 423,1 milyon ziyaret edilen, 56,9 milyon kullanıcıya sahip olan ve 11,3 milyar sayfanın görüntülendiği oldukça popüler bir platformdur.

7.    Hepsiburada (117 milyon)

2000 yılında hizmet vermeye başlayan e-ticaret platformu Hepsiburada, aylık ortalama 250 milyon kullanıcının tercih ettiği bir sitedir. 30’u aşkın kategoride 44 milyon ürün çeşidini kullanıcılara sunan platform HepsiJet, HepsiExpress, HepsiFly ve HepsiGlobal gibi pek çok farklı hizmet ve markaya da sahiptir.

8.    Turkiye.gov.tr (114 milyon)

2020 yılı itibariyle 46 milyona yakın kullanıcıya ulaşan turkiye.gov.tr (e-devlet) pek çok resmi ve kurumsal işlemin gerçekleştirildiği kamusal bir web sitesidir. Sağlık, eğitim, vergi, ekonomi ve iletişim teknolojileri gibi pek çok farklı alandaki kamu yönetiminde olan idari teknolojilere ulaşılmasını sağlar.

Pek çok kamu kurum ve kuruluşuyla ilgili bilgilere vatandaşların kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayan turkiye.gov.tr, 2021’de en çok ziyaret edilen siteler arasında yer almaktadır.

9.    N11 (47,9 milyon)

2013 yılında temelleri atılan n11, en büyük yerli e-ticaret sitelerinden biridir. 23 milyonu aşkın kullanıcıya ve tüm kategorilerde 20 milyondan fazla ürün seçeneğine sahip olan n11, internet üzerinden alışveriş yapmak isteyen pek çok kullanıcının tercih ettiği bir platformdur. Sıfır ürünlerin yanı sıra ilk ikinci el araç platformu olan garaj11 ve online market servisi Market11 ile n11com internet kullanıcılarının pek çok farklı amaçla ziyaret ettiği popüler bir platformdur.

10. Netflix (44,6 milyon)

1997 yılında kurulan Netflix abonelik yoluyla film, dizi, animasyon ve video gibi içeriklere ulaşılmasını sağlayan bir servistir. 2021 verilerine göre Netflix 209,18 milyon kullanıcıya sahiptir. Netflix kullanıcıları ortalama 3,2 saat platformda vakit geçirmektedir.

Netflix’in sunduğu video içerikleri arasında kendi markasının dizi ve filmleri yer aldığı gibi farklı yapımcıların ödüllü TV şovları, animeleri, belgeselleri ve filmleri de yer almaktadır. Ülkemizde de Aşk101, Atiye ve Fatma gibi pek çok farklı yerli Netflix yapımları mevcuttur.

Sevdiği dizileri reklamsız ve telifsiz bir şekilde, yüksek kalite ve çözünürlükte izlemek isteyen pek çok kullanıcı Netflix platformunu tercih etmektedir. Netflix, dünyada en çok tıklanan siteler arasında ilk 20’de yer alan oldukça popüler bir platformdur.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri