Netsparker Nedir?

Netsparker, web sitelerindeki güvenlik açıklarını tespit eden otomatik bir web uygulamasıdır. Bir web sitesindeki olası güvenlik açıklarını belirler ve web sitesi sahiplerinin bunları düzeltmelerine yardımcı olur. İnternet sitelerinde bulunan güvenlik açıklarını tespit eden bir web uygulamasıdır. Netsparker, web siteleri için hem faydalı hem de kullanışlı bir uygulama olması ile ön plana çıkar.

Netsparker Nedir?

Netsparker, şirketlerin web sitelerindeki güvenlik açıklarını belirlemelerine yardımcı olan bir güvenlik test aracıdır. Testçiler ve geliştiriciler arasında en popüler araçlardan biridir.

Netsparker’ın özellikleri şunları içerir:

  • Tüm büyük web tarayıcılarıyla uzaktan tarama yapabilir.
  • Otomatik güvenlik açığı bulma ve tanımlama imkânı vardır.
  • Netsparker yazılımı söz dizimi vurgulama ve kod parçacıkları ile kod incelemesi yapabilir.
  • Ekran görüntüleri, grafikler ve istatistikler içeren güvenlik açığı değerlendirme raporu sunabilir.

Netsparker, web sitelerindeki güvenlik açıklarını tespit eden ve raporlayan bir web uygulaması olarak oldukça fazla kullanılır. Dünyanın önde gelen web uygulaması güvenlik tarayıcılarından biridir. Netsparker, dünya çapında 100.000’den fazla işletme tarafından web sitelerini güvenlik açığı açısından taramak ve web sitesi güvenliğini artırmak için kullanılır.

Netsparker güvenlik yazılımı, SQL Injection, XSS, CSRF, Broken Access Control, Broken Authentication & Session Management, Kötü Amaçlı Komut Dosyaları veya web sitenizin içeriğine yönelik diğer herhangi bir saldırı türü dahil olmak üzere web sitenizi güvenlik açıklarına karşı tarar.

Netsparker tarayıcısı, kuruluşların web uygulamalarındaki güvenlik açıklarını belirlemelerine yardımcı olan bir güvenlik tarayıcısıdır. Uygulamanın kodunu tarar ve uygulamanın kodu ve bundan nasıl yararlanılabileceği hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Netsparker, kullanıcıların 10.000 satıra kadar kodu ücretsiz olarak taramasını sağlayan web sitesinden indirilebilen ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir.

Yazılım, kuruluşların uygulama kodunu tarayarak ve uygulamanın kodu ve bundan nasıl yararlanılabileceği hakkında ayrıntılı bilgi sağlayarak web uygulamalarındaki güvenlik açıklarını belirlemelerine yardımcı olan bir güvenlik tarayıcısıdır. Netsparker web uygulaması, tanınan birçok şirket tarafından kullanılmıştır.

Netsparker Ne İşe Yarar?

Netsparker web yazılımı, bir tarayıcıda veya komut satırında çalıştırılabilen bir web uygulaması güvenlik tarayıcısıdır. Kullanıcıların web sitelerindeki ve mobil uygulamalardaki güvenlik açıklarını belirlemesine yardımcı olur. Kullanıcılara bu güvenlik açıklarını düzeltmek için bir öneriler listesi sunar.

Netsparker sisteminin üç temel özelliği vardır;

  1. Güvenlik açığı algılama,
  2. Güvenlik açığı taraması
  3. Güvenlik açığı değerlendirmesi

Yazılım, şirketlerin kullanması için çok faydalı bir araçtır, çünkü onların saldırıya uğramasını önleyebilir. Netsparker birçok farklı şirket tarafından çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Web sitelerindeki güvenlik açıklarını tespit etmek yazılımın en temel kullanım amacıdır. Aynı zamanda web sitesinin en savunmasız kısımlarını tespit etme gibi konularda da işe yarar. Bununla birlikte web sitesi sahiplerinin web sitelerinin güvenlik açıklarını düzeltmelerine yardımcı olması ile de öne çıkar.

Netsparker güvenlik yazılımı hem teknik olmayan hem de teknik kullanıcılar için kullanımı kolaylaştıran çok basit bir arayüze sahiptir. Ayrıca, kullanıcıların web sitelerini taramalarına ve dakikalar içinde raporlar oluşturmasına olanak tanıyan tamamen işlevsel bir grafik kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Netsparker uygulaması, web geliştiricileri ve güvenlik uzmanları tarafından kullanılan en popüler araçlardan biridir. Çünkü kullanıcılara sitelerinin ne kadar güvenli olduğu konusunda fikir verir.

Netsparker’ın Kurucusu Kimdir?

Günümüzde pek çok kurum ve şirket tarafından kullanılan Netsparker, başarılı bir yazılımdır. Kurucusu ise Türk bir isim olan Ferruh Mavituna’dır. Ferruh Mavituna tarafından kurulan ve global alanda büyük başarılar elde eden Netsparker, web sitelerinin korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunur.