Google Chrome Gizli Sekme Nasıl Kullanılır?

Google Chrome gizli sekme, internet ortamında gezinti yaparken takip edilmesini engelleyen bir özelliktir. Gizli sekme, tarama geçmişinizin kaydedilmesini engellediği gibi aynı zamanda çerez ve benzeri türden üçüncü parti yazılımların internet gezintinizde sizi takip etmesini de engeller.

Google Chrome gizli sekme, özellikle başka bir bilgisayar veya akıllı cihazdan kişisel bilgilerinizle giriş yaparken de önemli düzeyde avantajlar sağlar. Kişisel bilgilerin kaydedilmesini önlediği gibi ayrıca oturumunuzu sonlandırmanızın ardından tüm verilerin silinmesini sağlayarak, güvenliğiniz korur.

Google Chrome Gizli Sekme Nasıl Kullanılır?

Google Chrome gizli sekmeyi kullanmak son derece basittir. Google tarafından geliştirilen Chrome tarayıcısına sahip olmak yeterlidir. Gizli sekmeyi kullanabilmeniz için herhangi bir ek uygulama ya da eklentiye ihtiyaç duyulmaz. Aynı zamanda gizli sekmeden indirilen dosyalar da herhangi bir şekilde cihaz da saklanmaz.

  • Google Chrome gizli sekme kullanmak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:
  • Mobil cihazınızdan ya da bilgisayarınızdan Chrome tarayıcınızı açın.
  • Sağ üst bölümde yer alan “Üç Nokta” işaretine tıklayın.
  • Açılan pencerede “Yeni Gizli Sekme Aç” bölümünü açın.

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından açılan gizli sekmede aramalarınız ya da yaptığınız internet gezintisi takip edilmeden arzu ettiğiniz gibi gezinti yapabilirsiniz.

Google Chrome Gizli Sekme Ne İşe Yarar?

Google Chrome gizli sekme genel anlamıyla internet gezintinizi gizlilik içerisinde tamamlama imkânı sunuyor olsa da sağladığı avantajlar bununla sınırlı değildir. Gizli sekme kullanımının size sağlayacağı avantajlar genel hatlarıyla şu şekildedir:

  • Çerezler ya da diğer site verileri aracılığıyla aramalarınız ve site ziyaretleriniz takip edilmez.
  • Gerçekleştirdiğiniz eylemler ağınızın bağlı bulunduğu ağ sağlayıcılarından gizlenemez.
  • İndirilen dosyalar kalıcı olarak saklanmamakla birlikte cihazda tutulabilir.
  • İnternet geçmişiniz kayıt altına alınmaz.

Ayrıca Google Chrome gizli sekme, verilerinize başka bir kullanıcının ulaşmasını engelleme işlevine de sahip, Özellikle farklı bir cihazdan kişisel verilerinizle herhangi bir platforma giriş yapacaksanız gizli sekmeyi kullanmanız önemli ölçüde gizliliğinizi koruyacaktır.