İnsansı Robot Optimus Tanıtıldı

İnsansı robot Optimus, Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla şirketi tarafından tanıtıldı. Şirketin gelenekselleşen “Yapay Zeka Etkinliği” (IF) kapsamında tanıtılan insansı robot Optimus, insanı andıran görünümünün yanı sıra yapabildikleriyle de dikkat çekiyor.

Etkinlikte Optimus, sahneye seyircilere el sallayarak çıktı ve etkinlik boyunca Optimus’un yapabildikleri çeşitli videolar ile gösterildi. Videolardan anlaşılacağı üzere Optiumus, tıpkı bir insan gibi çiçek sulayabiliyor ya da Tesla şirketinde taşınması gereken çeşitli materyalleri taşıyabiliyor. Ayrıca Optimus’un bir diğer dikkat çeken özelliği ise dans edebiliyor olması. Etkinlik başlangıcında insansı robot Optimus, bir dizi dans gösterisi de yaptı.

Elon Musk, Tesla’nın Geliştirdiği İnsansı Robot Optimus’u Tanıttı

Tesla’nın insansı robotu Optimus, görsel anlamda son derece dikkat çekici bir şölenle tanıtıldı. Tanıtım etkinliğinde konuşma yapan Tesla şirketinin sahibi ve CEO’su Elon Musk, önemli Optimus’a dair dikkat çeken bilgiler açıkladı. Musk’ın açıklamalarında Tesla’nın 10 yılı aşkın süredir insansı robot geliştirmeye odaklandığına yer verdi.

Ayrıca en kısa süre içerisinde kullanışlı bir “Humanoid” yapmayı planladıklarını belirten Elon Musk, Optimus’un üretimine ise 2023 yılında başlayacaklarını duyurdu. Musk’ın insansı robot Optimus hakkında yaptığı açıklamalarda dikkat çeken bir diğer detay ise Optimus’un 3 ile 5 yıl aralığında satışa hazır hale geleceği oldu.

Musk, yaptıkları planlamaya göre Optimus’un 3-5 yıl içerisinde kullanıcılarla buluşturmayı hedeflediklerini duyurdu. Musk’ın insansı robot Optimus tanıtım etkinliğinde yaptığı açıklamada dikkat çeken bir başka detay ise başarılı iş insanının Optimus’tan milyonlarca üretmek istediğine dair söyledikleri oldu.

Optimus’tan milyonlarca üretme arzusunda olduğunu belirten Musk, robotun satış fiyatının ise 20 bin doların altında olacağını ifade etti. Bununla birlikte insansı robot Optimus, yapabildikleriyle etkinliğe katılan herkesi gerçek anlamıyla büyüledi. Sahneye dans ederek çıkan robot, seyircileri alkışlarıyla selamladı.

Elon Musk: Gelecek Yıl Robot Üretimine Başlayacağız

Musk tarafından yapılan açıklamaya göre insansı robot Optimus gelecek yıl üretilmeye başlanacak. Bununla birlikte teknoloji tutkunlarının merak ettiği en önemli konu ise Optimus’un neler yapabileceği yönünde. Etkinlikte robotun kullanım amacının endüstriyel talepleri karşılamak olduğu belirtilse de Tesla’nın yeni robotu Optimus, insana benzer birçok özelliğe ev sahipliği yapıyor.

2023 yılında üretim standına alınacak insansı robot Optimus özellikleri ise edinilen bilgilere göre genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

  • 73 kg ağırlığında olacak.
  • Endüstriyel alan için üretildi.
  • İnsanların gündelik yaşamda yaparken zorlandığı birçok şeyi yapabilecek.
  • Yapay zeka destekli olarak öğrenme gücüne sahip.
  • Bitki sulama, ağır materyalleri kaldırma gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor.
  • Yaklaşık olarak 8 saat boyunca kesintisiz olarak çalışabilecek.

Öte yandan Tesla, daha önce de insansı robot Optimus benzeri robotu tanıtmıştı. 2021 yılının ağustos ayında yapılan etkinlikte ilk kez görücüye çıkan Tesla Bot, oldukça beğeni toplamıştı.

Tesla Bot, Optimus’tan farklı olarak daha çok insanın gündelik yaşamdaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte geliştirilmişti. Tesla, yeni insansı robot Optimus ile endüstriyel taleplere cevap vermeyi planlıyor. Tesla Bot ise insanın gündelik yaşamına adapte olmaya uygun olarak tasarlanmıştı. Tesla Bot ilk kez tanıtıldığında Musk, robotun gündelik yaşam içerisinde yer alarak insan dünyasına adapte olabileceğini belirtmişti.

İnsansı robot Optimus tanıtım etkinliğinde bir diğer dikkat çeken detay ise Musk’ın yaptığı açıklamalardan satır başladı oldu. Musk, 2050 yılına kadar tüm evlerde en az bir adet insansı robotun olacağı öngörüsünde bulunduğunu ifade etti. Aynı zamanda başarılı iş insanı, Tesla’nın insansı robot teknolojisine yatırım yapmaya devam edeceğinin de altını çizdi.