Türkiye’nin En İyi Müzeleri

Türkiye farklı kültürlere sahip olmasının yanı sıra farklı inanç ve kültür geçmişine de sahiptir. Bu sebeple ülke genelinde birbirinden farklı ve nitelikli çok sayıda benzersiz güzellikte müze bulunuyor.

Açık ya da kapalı alan olarak gezebileceğiniz müzeler içerisinde oldukça ilginç ve neredeyse tüm gününüzü harcamanız gereken büyüklükteki güzelliklere sahip tarihi mekanları yurt dışından gelen ziyaretçilerde büyük bir merakla geziyor.

Türkiye’nin en iyi müzeleri arasında yer alan bazı müzelere ve bilgilerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz:

  • Göreme Açık Hava Müzesi
  • İstanbul Oyuncak Müzesi
  • M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi

Türkiye’nin neredeyse her köşesinde farklı bir temaya ev sahipliği yapan farklı tarihi dönemleri yansıtan müzeler mevcut. Ancak Hava ve Uzay Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi ve Göreme Açık Hava Müzesi temaları itibari ile birbirinden ilginç deneyimler yaşayabileceğiniz Türkiye’nin en iyi müzeleri arasında yer alıyor.

Özellikle Göreme Açık Hava Müzesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Ayrıca 1985 yılından itibaren de UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alıyor.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme merkezi ile arasında 2 km olan bu benzersiz açık hava müzesi, MS 4. yüzyıl ile 13. yüzyıl arasındaki dönemi kapsayan sayısız esere ev sahipliği yapıyor. Tarihi canlı canlı yansıtan bu kayalık yerleşim alanı içerisinde; şapeller, kiliseler, oturma mekanları, yemekhaneler ve sanat eserleri bulunuyor.

Müze içerisindeki çalışmalar hale devam ediyor. Günyüzüne çıkmamış birçok alanı bulunan bu doğaüstü müze, Türkiye’nin en iyi müzeleri arasında yer almayı hak ediyor. Orta Çağı günümüze taşıyan bu şaheser alanında oyularak inşa edilmiş olan barınma alanları, dini ritüellerin gerçekleştirildiği alanlar, sunaklar ve fresklerle bezenmiş kiliseler mevcut.

Saat 08:00 itibari ile açılan müzeyi, müze kart alarak gezebilirsiniz. Tam müze kartı şu an için 60 TL’dir. Bu kart sayesinde bir yıl boyunca birçok müzeyi gezebilirsiniz. Tarihi iliklerinize kadar hissetmek istiyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca çevrimiçi de müzeyi gezebilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Biraz daha yakın tarihe gelerek çocukluğunuza hatta ebeveynlerinizin çocukluğuna da yolculuk edebilirsiniz. İstanbul Oyuncak Müzesi size nostaljik bir gezinti vaat ediyor.

Tarihi bir köşkte misafirlerini ağırlayan bu müzenin kurucuları, Belgin Akın ve Sunay Akın’dır. 40’tan fazla ülkeden alınan oyuncakların öyküsü, uzun yıllara dayanıyor. Açık arttırmadan ve antika dükkanlarından alınan sayısız oyuncaklar, farklı tarihlere ve farklı hikayelere tanıklık etmiş nostaljik parçalardır.

Çocuklar ve yetişkinler için bulunmaz bir deneyim olan nostaljik oyuncaklar, tarihi hikayeleştirerek sevdirmeyi de amaçlıyor. Oyuncak müzesinin koridorlarında oyuncakların üretildikleri yıllarda meydana gelen önemli olayları kendi ağızlarından hikâyeye dönüştürerek anlatıyorlar. Tüm ailenin aynı mekânda zevkli vakit geçirebileceği müze İstanbul’un en iyi müzeleri listesinde yerini alıyor.

Avrupa ülkeleri için de öncü olan İstanbul Oyuncak Müzesi, oyuncak müzelerinin başkenti unvanını İstanbul’a kazandırdı. Müzeye giriş için biletler 40 TL’dir. İndirimli biletler ise; 25 TL’dir. Pazartesi günü kapıları kapalı olan müze; saat 10:00 ile 18:00 arasında açık.

Geçmişi 1700’lere dayanan benzersiz oyuncaklar çocuklarınız için hayal gücünü geliştirecek bir deneyim, sizin için de geçmişe duyulan özlemin yerini dolduracak keyifli bir zaman dilimini sahiplenebilir.

M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi

Hayal gücü denilince akla gelen müzelerin arasında M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi de bulunuyor.

Türkiye’nin en iyi müzeleri denilince akla gelen müzelerden olan M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi’nde dünya tarihine ışık tutmuş birçok hava aracını görebilirsiniz. Özel ve resmi günlerde, envanterinde bulunan birçok araç hala uçuşlara katılıyor. Bu özelliği ile “Uçan Müze” unvanını taşıyan Hava ve Uzay Müzesi farklı bir ilgi ile karşılaşıyor.

Cuma, cumartesi ve pazar günleri havacılık ve uzay meraklılarını bünyesinde ağırlayan bu muhteşem müze Eskişehir’de yer alıyor.