İstanbul Metrolarına İnternet Erişimi Geldi!

Hayatımızın her alanında yer alan internet, bilgiye ve habere kısa sürede erişim imkânı sağlar. Günümüzde neredeyse her mekânda rastladığımız elektronik iletişim ağı, şimdi de İstanbul’daki metrolarda kullanılabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, geçtiğimiz aylarda yaptığı toplantıda metrolara interneti getirecek önergeyi kabul etti.

Hangi İstasyonlarda İnternet Erişimi Var?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı geçtiğimiz aylarda bir duyuru yaparak İstanbul metrolarında artık internet erişiminin olacağından bahsetti.

Twitter’dan yapılan duyuruda “Metrolarda internet sağlamak için altyapı hazırlamış, sürecin önündeki engellerin kalkması için mücadele ediyorduk. Bugün İBB Meclis Komisyonu’ndan karar geçti.” şeklinde duyuru yapılarak İstanbul halkına internet müjdesini verildi. Ayrıca  sınırsız internet erişimi için çaba sarf eden herkese teşekkür edildi.

İstanbullular için oldukça önemli olan internet şu an için sadece Yenikapı-Hacıosman metro hattında faaliyete geçti. Önümüzdeki dönemlerde metroda internet erişiminin farklı istasyonlara da yayılacağı öngörülüyor.

İnternet Hızı Ne Kadar Olacak?

Günümüzde internetin önemi tartışılmaz bir gerçektir. Özellikle de iş hayatında neredeyse birçok işlem internet ile yürütülüyor. Öyle ki internetin olmadığı bir hayat, bugünün dünyasında düşünülemez. Hal böyle olunca da vatandaş neredeyse her yerde internete erişme ihtiyacı duyuyor.

Belediyeler de bu doğrultuda insanların ihtiyacını karşılamak için farklı fikirler üretiyor. Kimi zaman park gibi açık alanlarda vatandaşa internet hizmeti sağlanırken; kimi zaman da en ücra köşelere internet ulaştırılıyor. Bunlardan birisi de son dönemlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı metrolarda vatandaşa internet hizmeti.

İlk defa uygulanacak bu hizmet sayesinde İstanbullular evlerine gidene kadar metro boyunca internet hizmetinden yararlanabilecek. Böylece metronun kalabalık ve sıkıcı ortamında vatandaşa bir nebze olsun rahatlama sağlanacak.

Metrolara internet hizmeti ile beraber vatandaş arasında en çok merak edilen soru internet hızı oldu. Çünkü internete sorunsuz girebilmek de en az erişim kadar önemli. Eğer yavaş ve sürekli kesintiye uğrayan bir internet olursa insanlar için metroda internete girmenin hiçbir önemi kalmaz. Bu yüzden internete erişim hızı ve internet kotası bir hayli önem taşıyor.

Şu an için internet hızı hakkında kesin bir bilgi olmasa da önümüzdeki dönemlerde bu konu daha net bir hale gelecektir.

Ekstra Bir Ücretlendirme Var Mı?

İnternet kullanımının giderek arttığı bir dönemde İstanbul metrolarına da bu hizmetin gelmesi vatandaş arasında büyük bir sevince neden oldu. Şu an için yalnızca M2 metro hattında internet erişimi sağlansa da gelecek dönemlerde İstanbul’un tüm metro hatlarında bu hizmetten yararlanılabileceği öngörülüyor.

İstanbul’un en yoğun hatlarından birsi olan M2, aynı zamanda internet kullanımını test etmek açısından da oldukça önemli bir nokta. Böylece diğer hatlarda internet bağlantısı kurulmadan önce tüm teknik aksaklıklar, M2 hattındaki kullanıma göre bir çözüme kavuşturulabilecek. Özellikle de metro hattını sık kullanan kişiler için oldukça önemli bir gelişme olan internet erişimi, vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor.

Ülkemizde yeni yeni faaliyete geçen bu hizmet yurt dışında birçok şehir metrosunda bulunuyor. Londra ve Barselona gibi büyükşehirlerde istasyonlardaki WI-FI erişiminin yanı sıra metro seyir halindeyken de vatandaşın internete girmesini sağlayacak altyapı mevcut.

Şimdilik sadece İstanbul Yenikapı-Hacıosman metro hattında faaliyete geçen internet hizmetinin, gelecek dönemde altyapı çalışmalarının da tamamlanması ile tüm istasyonlara yayılması bekleniyor. İstanbul’da yaşayan tüm vatandaşların bu hizmetten yararlanması için internetin tüm metrolarda ücretsiz olarak hizmete sunulması amaçlanıyor.