Dünya’nın En İlginç Huzur Evi Örnekleri

Huzurevleri, yaşlı ve bakıma muhtaç insanlar için tasarlanmış yapılardır. Yaşam şartlarının iyiye gitmesi ile birlikte ortalama yaşam süreleri de daha uzun olan insanlar, belli bir yaştan sonra kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyor, yalnız kalma korkusu yaşıyor ve bazen de öz bakımlarını yerine getirmekte sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu nedenle huzurevleri, bu büyük ihtiyaçları gideren yapılar olarak ortaya çıkıyor.

Dünya’da her ülkenin yaşlı bakımı konusunda kendine özgü yöntemleri bulunmaktadır. Huzurevleri, dış yapısından iç muamelelerine kadar farklılık gösterebilir. Bazı huzurevlerinde imkânlar kısıtlı iken, bazıları hem modern hem de lüks bir yaşam sunabilir. Bununla birlikte hepsinin genel bir amacı vardır. O da, yaşlı ve yalnız kimselerin bakımlarını yerine getirmek; onları sosyal, duygusal ve yaşamsal anlamda desteklemektir.

İtalya ve İngiltere’de Huzurevi ve Yetimhaneleri Birleştiren Projeler

Huzurevlerinde yaşayan yaşlılar ve yetimhanelerde yaşayan çocukları bir araya getiren projeler, Avrupa’da giderek yaygınlaşıyor. Bu kapsamda İngiltere’nin başkenti Londra’da ilk defa 2017 yılında bir huzurevinin içine kreş açıldı. Wimbledon mahallesinde bulunan Apples and Honey anaokulunun ikinci bir şubesi olarak açılan kreşte çocuklar ve yaşlılar bir araya getirilerek aradaki nesil farkının kapanması için çalışılıyor.

İtalya’nın Piacenza kentinde başlatılan ABI projesi ile çocuk yuvaları ve huzur evleri birleştiriliyor. ABI’nın bu iki farklı nesli buluşturmak için ortak merkezleri var. Bu merkezlere sadece huzurevi sakinleri değil, çevredeki diğer yaşlılar da gelebiliyor.

Yaşlı insanlar bu merkezlerde çocuklara masallar okuyor, onlarla oynuyor. Bu projelerle hayata geçirilen fikrin sahibi Elena Giagosti, özel günlerde bir araya getirilen yaşlılar ve çocukların ne kadar mutlu olduğunu gözlemleyerek, hayatlarının farklı dönemlerindeki bu insanları aynı yerde buluşturmayı planlıyor.

Bu projeler yalnız yaşlıları değil, akrabalarından uzak yaşayan minikleri de son derece mutlu ediyor. Yaşlılar ve çocukların birlikte faaliyet göstermesi, anaokulu müfredatlarında kendisine yer buluyor. Bahçe işleri, yemek yapma, şarkı söyleme ve hikâye anlatma gibi etkinliklerle hem çocuklar hem de yaşlılar keyifli vakit geçiriyorlar.

Bugün ABD, Kanada, Avustralya, Japonya, Singapur ve Avrupa’nın diğer bazı ülkelerinde de bu projeler uygulanıyor. Neşe kaynağı çocuklar ile bilgelik dolu yaşlılar, hayatın tadına birlikte varıyorlar.

Dünya’nın En Lüks Huzurevi

Dünya’nın en lüks huzurevi, İngiltere’de yer alıyor. 88 kişilik kapasitesi bulunan huzurevi, 55 yaş ve üzeri sakinleri kabul ediyor. Dünya’nın en pahalı huzurevi olarak da bilinen bu yapının içerisinde restoran ve bar da yer alıyor.

Lüks dekorasyonu ve sunduğu hizmetlerle dikkat çeken bu huzurevi yoğun ilgi görüyor. İçinde yer alan fitness merkezi, yüzme havuzu, zevkli bahçe dekorasyonu ve lüks eşyaları ile dikkat çeken huzurevi, yüksek fiyatları ile farklı bir noktada yer alıyor.

Dünyadan Huzur Evi Örnekleri

Dünya’nın her yerinde huzurevleri farklılıklar gösterir. Bunlara birkaç örnek verecek olursak:

  • Almanya, yaşlılar için huzurevini son seçenek olarak değerlendirmektedir. Öncelikle evde ve geçici bakım hizmetleri sunan devlet en son huzurevini tercih etmektedir. Ancak istek doğrultusunda ücreti ödenerek huzurevlerinde yaşamak mümkün.
  • Dünyanın en huzurlu huzurevi olarak tanıtılan Şavşat Naime – İsmail Yılmaz Yaşlılar Yaşam Merkezi’nde bulunan yaşlılar, son derece mutlu olduklarını dile getiriyorlar.
  • Dünya’nın en lüks ve en pahalı huzurevi İngiltere’de yer almaktadır. Bunun dışında ülkede daha düşük bütçeli yaşlı bakım evleri de yoğun ilgi görmektedir.
  • İstanbul-Beykoz’da bulunan Rüya Rezidans, yaşlılara hayvan besleme, çiçek yetiştirme, parti verme ve misafir kabul etme gibi imkânlar sunan sıra dışı ve lüks bir huzurevi.
  • Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde huzurevi sayısı azdır. Önceliği evde bakım hizmetlerine veren ülkeler, huzurevlerinin fonksiyonel olmadığını düşünmekteler.