SpaceX’in Starlink Uyduları

SpaceX, 2002 yılında uzay taşımacılığı üzerine Elon Musk tarafından kurulan bir şirkettir. SpaceX şirketinin tasarlayıp Dünya yörüngesine oturttuğu Starlink uyduları, gökyüzünde bir takımyıldızı gibi hareket eden ve internet erişimi sağlamak üzere inşa edilen bir uydu sistemidir. Bu uyduların kesintisiz internet amacıyla gönderilmesinin yanında daha sonra farklı hizmetler için de kullanılabileceği iddia ediliyor. Fırlatılan uyduların üzerinde değişiklik yapılabilmesi bu iddiayı kuvvetlendirir nitelikte.

SpaceX, 2020’de başlattığı bu projeyi aralıksız şekilde sürdürdü. 2020 Eylül ayı itibariyle 775 uyduyu Dünya yörüngesinde konuşlandıran şirket, iki hafta aralıklarla uydu fırlatmaya devam etti ve 2020 ortalarına gelindiğinde 12000 uydu gökyüzünde yerini aldı. Her fırlatmada 60’tan fazla uydu gönderen şirketin toplamda 42000 uyduya ulaşma hedefi bulunuyor. Bu kadar çok sayıda uydunun dünya yörüngesinde kirlilik meydana getireceği eleştirilerine ise SpaceX yanıt vermiyor.

Starlink Uyduları Nedir?

Starlink uyduları, internet erişimi sağlamak için uzaya fırlatılmış, Dünya yörüngesinde hareket eden bir takımyıldızı görünümündedir. Bu uydular zaman zaman insanlar tarafından gökyüzünde görülmekte ve ne oldukları konusunda farklı görüşler sunulmaktadır. Zaman zaman UFO zannedilen bu uydular, ışıklı ve hareketli olduğu için insanların ilgisini çekmektedir.

Amerikalı roket, uydu ve uzay mekiği tasarlayıcısı SpaceX’in 4 Mayıs tarihinde uzaya gönderdiği Starlink Uydularının 60 adet iletişim uydusu olduğu bildiriliyor. “Yıldız Savaşları Günü” olarak kutlanan 4 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen fırlatma işlemi, bilinçli bir zamanlama olarak tercih edilmiş.

Starlink takımyıldızı, yer istasyonları ile beraber çalışacak ve seri şekilde üretilen pek çok uydudan meydana gelecek. Özel bir şirket olan SpaceX, bu uyduları keşif ve bilim amaçlı ürettiğini bildirirken, bazılarını orduya satmayı planladığı söyleniyor.

Starlink Uyduları Türkiye’den Görüldü

Dünya yörüngesinde hareket eden Starlink uyduları Türkiye’den de birkaç defa görüntülendi. Belirli bir seyir haritası doğrultusunda hareket eden bu uyduların saat kaçta ve nereden geçeceği hakkında bilgi edinmek mümkün. Bunun için bir internet bağlantısı oluşturan SpaceX şirketi, konumunuza göre Starlink uydularının sizin görebileceğiniz yakınlıkta olan hareket saat ve gününü size bildiriyor.

Türkiye’de İstanbul ve Ankara gibi farklı illerde vatandaşlar tarafından gözlemlenen Starlink Uyduları, önce UFO olarak yorumlandı. Ardından konuyla ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklama yaptı. Varank, gökyüzünde görülen 100’den fazla parlak ve hareketli cismin Starlink Leo Uyduları Güneş Panellerinden kaynaklandığını söyledi.

Starlink Uyduları’na Verilen Tepkiler

SpaceX, Dünya’nın her yerinde kesintisiz internet amacıyla yörüngeye fırlatıldığını belirtse de Starlink’e karşı ciddi eleştiriler mevcut. Starlink’in eleştirildiği konular ise şöyle:

  • Pervasızca gönderilen binlerce uydunun yörüngede kirlilik yarattığı düşünülüyor.
  • Bazı rakip şirketler, gönderilen bu uydular nedeniyle kendi uydularının sinyallerinin engellendiğini iddia ediyorlar.
  • Takımyıldızı şeklinde hareket halinde olan uyduların güvenlik açısından risk oluşturduğu söyleniyor. SpaceX’in uydulardan bazılarını orduya satma planı olması bu düşünceyi doğrular nitelikte.
  • Önce fırlatılan, daha sonra üzerinde değişiklik ve geliştirmeler yapılan bu uyduların riskli olduğu konusu gündeme getiriliyor.
  • SpaceX’in eleştirilere kulak asmayan, umursamaz tavrı da ayrıca eleştiri konusu oluyor.
  • Rakip bir şirket, uydu sayısının çokluğuna dikkat çekiyor. Daha az sayıda ve daha yetenekli uyduların kullanılması gerektiğini ifade ediyor.
  • Bu kadar çok uydu bulunması, uydular arasında gerçekleşebilecek kaza risklerini de artırıyor. Yakın zamanda rakip bir şirketin uydusu ile kaza geçirecek noktada yakınlaşması ve tepkiyle karşılaşması bile SpaceX tarafından umursanmıyor.

Tüm bu eleştiriler karşısında tavrından ödün vermeyen SpaceX şirketi, çalışmalarına hız kesmeden devam ederek, göndereceği yeni uydular için izin alma aşamalarını bekliyor.