Türkiye’de Hangi Web Sitelerinin Kullanıcı Verileri Çalındı?

Günümüzde internet deyince akan sular duruyor. Birçok kişinin kullandığı bu ağ, milyonlarca bilgiyi içeriğinde barındırıyor. Özellikle de herhangi bir web sitesi üzerinden alışveriş yapıyor veya iş arıyorsanız kişisel bilgilerinizi de girmeniz gerekiyor. İşte tam bu noktada hacker olarak adlandırılan gruplar devreye girerek web sitelerini çökertip kişisel bilgileri ele geçiriyor.

Özellikle de son dönemde pek çok web sitesinin böylesi bir saldırıya maruz kaldığı basında sıklıkla yer almaktadır. Sizde Türkiye’de hangi web sitelerinin kullanıcı verilerinin çalındığını merak ediyorsanız, yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz.

YemekSepeti

Online yemek sipariş platformu olan Yemeksepeti, 2001 yılında kurulmuştur. 20 milyondan fazla üyeye sahip olan bu şirketin kuruluşunda Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Gökhan Akan ve Cem Nufusi etkin rol oynamıştır.

Geçmişten bugüne hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip olan bu sitenin son dönemde hackerlarla başı dertte. Öyle ki pek çok kişinin adı soyadı, adres ve telefon bilgileri hackerların eline geçmiştir. Çalınan bilgiler arasında kredi kartının olmadığını belirten şirket, bu tarz bilgileri sistemde tutmadıklarını da açıklamıştır. Herhangi bir siber saldırı sonucu bilgilerin ifşa olması pek çok kullanıcıyı da endişelendirmiştir.

Kariyer.Net

Türkiye son dönemde web sitelerine yapılan siber saldırılar ile çalkalanmaktadır. Bunlardan birisi de kariyer.net üzerine yapılan siber saldırıdır. Kullanıcı kitlesi bir hayli fazla olan bu site, 1999 yılından beri faaliyet göstermektedir. Hal böyle olunca da bu siteyi kullanan pek çok kullanıcı oldukça endişelenmektedir.

Türkiye’de binlerce kişinin iş sahibi olmasına neden olan bu site, birçok bilgiyi de içeriğinde barındırır. İşçi ve işvereni buluşturan bu site, son dönemde yapılan siber saldırı sonrası epeyce sarsılmıştır.

Kariyer.net kullanıcılarını oldukça endişelendiren bu saldırı sonucu şirket bir açıklama yapmıştır. Şirketten yapılan açıklama ile 53.149 kişinin kişisel verilerinin çalındığı duyuruldu. Ayrıca açıklamanın devamında birçok kişinin e-mail, kullanıcı şifresi, isim, soy isim, doğum tarihi, telefon numarası, yaşadığı il, ilçe ve profil fotoğrafı URL linki gibi bilgilerinin çalındığı belirtildi.

Vatan Bilgisayar

Teknoloji devleri arasında yer alan Vatan Bilgisayar, e-ticaret siteleri arasında önemli bir yere sahiptir. Öyle ki bugün pek çok kişi, Vatan Bilgisayar’ın resmi internet sitesi üzerinden alışveriş yapmakta ve kişisel bilgilerini bu sistem üzerine girmektedir.

Fakat ne yazık ki siber saldırıdan Vatan Bilgisayar’da etkilendi. Pek çok kişinin kullanıcı adlarının yanı sıra şifrelerinin de ele geçirildiği şirket tarafından duyuruldu. Bu saldırıdan etkilenen kişi sayısının ise 27 bin 143 olduğu açıklandı.

GoDaddy

Dünyanın en büyük domain kuruluşlarından birisi olarak adlandırılan GoDaddy, 1997 yılında Amerika’da kurulmuştur. O tarihten bu tarihe pek çok web sitesinin kurulmasına önderlik eden firma, son dönemde hackerların kurbanı olmuştur. Pek çok kişisel verinin hacklendiğini duyuran firma, bu saldırıdan 1.2 milyon kişinin etkilendiğini belirtti.

GaDaddy’e yapılan saldırı sonucunda birçok kişinin e-mail adresi, müşteri numarası, admin şifresi, sFTP şifresi ve SSL özel anahtarları gibi kritik bilgiler ele geçirildi. İnternet üzerinde en büyük alan adı sağlayıcılarından birisi olan GoDaddy, yapılan saldırılar sonrası önemli bir kullanıcı verisini dışarı sızdırdı.

EXXEN

1 Ocak 2021 tarihinde Acun Ilıcalı tarafından kurulan EXXEN, ücretli bir dijital içerik platformu olarak faaliyet gösterir. Bu Exxen üzerinden pek çok dizi, film, spor programı, belgesel ve çizgi film izlenebilmektedir.

Her yaş grubuna hitap eden Exxen platformu son dönemde hackerların kurbanı olmuştur. Pek çok firma gibi Exxen’deki bilgilerin de hackerların eline geçmesi kullanıcıları endişelendirdi.